سیاسی 13:22 - 21 تیر 1399
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد که انتخاب مجلس برای پست ریاست دیوان محاسبات آزمون بزرگ دیگری است که جدیت مجلس در برخورد با مفاسد را نشان خواهد داد.

پیشنهادهای یک تشکل دانشجویی به قالیباف دراره ریاست دیوان محاسبات

به گزارش ایسنا، متن کامل نامه این تشکل دانشجویی به  محمد باقر قالیباف به این شرح است:

جناب آقای دکتر قالیباف

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛

نیک مستحضرید که کارآمدی مجلس و برگشت به راس امور زمانی محقق خواهد شد که ساختارهای زائد و بعضا ناکارآمد پارلمان اصلاح گردد تا قطار پارلمان که مدت هاست از مسیر مشخص در قانون اساسی و موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری خارج شده، به ریل درست بازگشته تا مردم برسر کار آمدن جبهه انقلاب را احساس کنند.

در این میان اما توجه به ساختار نظارتی مجلس یعنی دیوان محاسبات به عنوان یک نهاد مستقل و بدور از سیاسی کاری های معمول همچون قوه قضائیه برای انجام وظیفه نظارتی نمایندگان ملت نسبت به قوانین مصوب یکی از مهم ترین ساختارهای پارلمان است که باید اصلاح گردد. در همین راستا اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی مواردی را که بر اساس جلسات متعدد و مشورت با متخصصان این حوزه می¬ باشد را جهت بررسی و اعمال از سوی جنابعالی در ادامه پیشنهاد می دهد :

1. قرائت گزارش بررسی ها :

باید در نظر داشت که یکی از اصول مهم در برخورد با فساد این است که مفسدین همیشه وجود نهاد نظارتی را حس کنند. در همین راستا قرائت گزارش های مختلف در حوزه های گوناگون کمک شایانی خواهد نمود. آنچه مهم است پیگیری نمایندگان ملت و الزام ریاست مجلس برای دیوان محاسبات و شخص رئیس آن به جهت قرائت های منظم از بودجه و دیگر موضوعات مطرح شده در ماده 1 قانون دیوان محاسبات کشور می باشد. الزام قرائت و ارجاع به قوه قضائیه نقش مهم نظارتی مجلس را محقق که گام بلندی در راستای برگشت مجلس به راس امور است.

2. شفافیت در برخوردها و پرونده ها:

در راستای تحقق شفافیت در تمام ساختارهای مجلس شورای اسلامی، نقش و جایگاه این شفافیت در نهاد نظارتی مجلس یعنی دیوان محاسبات راهبردی و ضروری است. الزام دیوان به اطلاع رسانی و شفافیت برای مردم در پرونده ها و تخلفات صورت گرفته از سوی دستگاه های کشور و مسئولین عالی رتبه اقدامی است مهم که دوای درد این روزهای کشور است.

3. ارتباط مردمی

ضمن توجه به ماده 1و ماده 41 قانون دیوان محاسبات کشور که شرح وظایف این دستگاه است، ضروری است سامانه دریافت گزارشات مردمی توسعه یافته و با طراحی سامانه ای اقدام به دریافت گزارشات و تعیین شفاف مسیر پیگیری برای فرد گزارش دهنده شود. همچنین در نظر گرفتن موارد تشویقی برای افراد گزارش دهنده نیز اقدامی موثر در این راستا است.

4. انتخاب رئیس دیوان محاسبات :

اصلاح آئین نامه مجلس در دوره گذشته و ضوابط تعیین شده برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات از جمله اقدامات مهمی بوده که صورت گرفته است. از جنابعالی انتظار داریم به جهت تخصصی بودن پست مذکور و نقش مهم آن در تحقق نقش نظارتی پارلمان، امتیازات کسب شده توسط گزینه های داوطلب در کمیسیون برنامه و بودجه شفاف برای مردم و رسانه ها اعلام گردد تا مشخص شود تا چه اندازه اراده مجلس در نظارت جدی است.

انتخاب مجلس برای پست ریاست دیوان محاسبات آزمون بزرگ دیگری است که جدیت مجلس در برخورد با مفاسد را نشان خواهد داد. انتخاب فردی با سلامت کامل در مسائل مالی و سابقه مشخص فعالیت در عرصه های نظارتی با در نظر گرفتن توان علمی و تخصصی از جمله ملاک های مهم برای نمایندگان ملت می باشد. توجه به این نکته که انتخاب ریاست دیوان محاسبات نباید محلی برای منازعه احزاب سیاسی باشد لازم و ضروری است چراکه اگر مجلس وارد بازی سیاسی احزاب، گروه¬ها و افراد شود قطعا در آینده استقلال دیوان برای ورود به پرونده ها و برخورد با افراد زیر سوال خواهد رفت.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی آمادگی کامل خود برای همکاری به جهت اصلاح ساختارهای بعضا ناکارآمد پارلمان را خدمت جنابعالی اعلام نموده و امیدواریم با نگاه ویژه ریاست مجلس طرح های ارائه شده در کمیسیون های مربوطه با دستور جنابعالی به صورت ویژه بررسی و نتیجه آن به این اتحادیه اعلام گردد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با محکومیت شدید توافق عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی ، این اقدام را خطایی راهبردی ، حماقتی تاریخی و خنجری زهر آگین در پیکر امت اسلامی توصیف و تاکید کرد:  این اقدام نه تنها منافع رژیم صهیونیس...
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران گفت: اضطراب و دلهره بزرگ‌ترین هدیه تفکر لیبرالیسم به انسان و نتیجه حذف خدا و دین از صحنه زندگی بشر است در حالی که حقوق بشر اسلامی تنها ضامن واقعی حفظ حقوق انسان‌ها است.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهور در حکمی «جعفر سرقینی» را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد. متن حکم حجت‌الاسلام حسن روحانی به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر جعفر سرقینی سلام علیکم بر اساس اصل 135 قانون ...
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه علنی ۲۲ مرداد مجلس شورای اسلامی ۱۵ نفر از نمایندگان مجلس برای عضویت در اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) انتخاب شدند که ترکیب این نمایندگان به شرح ذیل است: ۱- احمد نادری ۲-محمدرضا دشتی اردکانی ۳-مجتبی یوسفی ۴-الهام آ...
سیاسی
کریس مورفی:
«خبرگزاری ایسنا» سناتور آمریکایی با اشاره به شکست محض آمریکا در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران از حضور افراد بی‌تجربه در در دستگاه دیپلماسی آمریکا انتقاد کرد.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر ولایتی دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی با صدور بیانیه‌ای، عادی سازی روابط امارات متحده عربی با رژیم اشغالگر قدس را محکوم کرد. متن بیانیه علی اکبر ولایتی به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم در روزهای اخیر شاه...
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» سفیر پیشین واشنگتن در سازمان ملل برنامه جامع اقدام مشترک را "موهبتی" برای جمهوری اسلامی ایران خواند.
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» سفیر پیشین واشنگتن در سازمان ملل برنامه جامع اقدام مشترک را "موهبتی" برای ایران خواند.
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا»   فرمانده نیروی هوایی ارتش همزمان با سالروز بازگشت آزادگان به کشور ضمن دیدار با جمعی از آزادگان این نیرو  گفت: آزادگان منشاء خیر و برکت و سرمایه های ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند.
سیاسی
عضو حقوقدان شورای نگهبان مطرح کرد
«خبرگزاری ایسنا» عضو حقوقدان شورای نگهبان توضیحاتی را درباره ابهام شورای نگهبان در مورد مالیات بر ارزش افزوده مناطق ویژه اقتصادی ارائه کرد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است