علمی فناوری 12:03 - 16 اردیبهشت 1400
در یک پژوهش عنوان شد
در بررسی پرونده‌های قصور پزشکی مربوط به پوست و زیبایی در بازه زمانی ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ مشخص شد که بیشتر شکایات مربوط به عوارض تزریق بوتاکس، لیزر و ... و عوارض لیزر پوست بوده است.

عوارض لیزر و تزریق بوتاکس و چربی؛ بیشترین پرونده‌های شکایت پوست و زیبایی

به گزارش ایسنا، شکایات بیماران از پزشکان و قصور پزشکی یکی از مسائل جدی و چالش برانگیز در حرفه پزشکی است. گزارش‌های بین‌المللی درباره فراوانی شکایت از پزشکان در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که با وجود پیشرفت‌های قابل ملاحظه علمی و حضور تکنولوژی‌های نوین در عرصه خدمات تشخیصی و درمانی، میزان شکایت‌ها روندی روبه افزایش داشته است.

با توجه به این نکته پژوهشگران با انجام مطالعه‌ای شکایات ارجاعی مربوط به پوست و زیبایی به سازمان نظام پزشکی تهران را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این بررسی، تمام پرونده‌های قصور پزشکی در زمینه پوست از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ در نظام پزشکی استان تهران بررسی شد و مواردی چون علت شکایت، سن، جنسیت شاکیان، اختلال زمینه‌ای، شغل، وضعیت تاهل شاکیان، تخصص پزشکی، جنسیت پزشک، نوع مرکز درمانی، نوع قصور پزشکی و رای دادگاه ارزیابی شد.

بررسی‌ها نشان داد که حدود ۱.۶ درصد از پرونده‌های قصور پزشکی در این بازه زمانی مربوط به پوست و زیبایی بوده و بیشترین پرونده‌ها مربوط به سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ است.

بیشتر شاکیان در گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال قرار داشتند و نزدیک به ۸۰ درصد آنان زن و شغل بیشتر آنان کارمند بود. بررسی‌ها نشان داد که نزدیک به ۶۰ درصد این افراد مجرد بودند.

بررسی پزشکانی که از آن‌ها شکایت شده بود، نشان داد که حدود ۸۰ درصد آن‌ها مرد و تقریبا نیمی از آن‌ها پزشک عمومی بودند. حدود ۹۵ درصد از شکایات نیز مربوط به مراکز درمانی خصوصی بود.

در این مطالعه بیشترین بیماری زمینه‌ای شاکیان چین و چروک صورت(۲۶ درصد) و سپس چاقی یا بدفرمی بدن(حدود ۲۲ درصد) بوده است و بیشترین عارضه درمانی به‌ وجود آمده ناشی از تزریق بوتاکس یا چربی و ...(هر کدام ۱۵.۴ درصد) و سپس مربوط به عوارض لیزر (۱۲.۵ درصد) بوده است.

در پرونده‌های شکایت مربوط به این بازه زمانی، بیشترین عوارض به وجود آمده ایجاد جوشگاه و تیرگی پوست پس از انجام لیزر(۲۴.۴ درصد)، آتروفی پوست و ناضایتی از عمل پیوند مو(۱۹.۵ درصد) و جوشگاه و آتروفی ناشی از تزریق ژل و بوتاکس بود. با توجه به رواج بیشتر تزریق بوتاکس و چربی، بیشتر شدن میزان شکایات در این مورد دور از انتظار نیست.

در این مطالعه بیشترین علت اقدام به شکایت از نظر شاکیان، ایجاد عارضه درمانی(نزدیک به ۳۷ درصد) و سپس نحوه رفتار پزشک(۲۵.۶ درصد) بوده است.

بررسی‌ها نشان داد که بیشترین نوع قصور در پرونده‌ها، مربوط به بی احتیاطی(۲۳ درصد) و سپس مربوط به نبود مهارت(حدود ۱۶ درصد) بوده است. بیشترین حکم دادگاه نیز توبیخ کتبی و درج در پرونده(۴۲.۳ درصد) و سپس منع تعقیب(حدود ۲۷ درصد) بوده است.

پژوهشگران این مطالعه با توجه به نتایج به دست آمده می‌گویند: پزشکان باید از اعمالی که آگاهی و تبحر کافی در آن ندارند، دخالت در رشته‌های غیر مربوط و کارهای غیر علمی، اجتناب کنند.

همچنین در این مطالعه عنوان شد که مواردی چون کاهش روابط مالی و تاکید بر تعامل مناسب پزشک یا بیمار، رعایت تعهد حرفه‌ای، انتخاب صحیح بیمار، تکمیل پرونده بیمار، اخذ رضایت‌نامه و افزایش نظارت بر مراکز خصوصی می‌تواند در پیشگیری از شکایات کمک کننده باشد.

در انجام این مطالعه دکتر زهرا شادابی، دکتر اطهر معین و دکتر علی دواتی؛ پژوهشگران دانشگاه شاهد، مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «پرونده‌های شکایات پوست و زیبایی در نظام پزشکی استان تهران از سال ۹۸-۱۳۹۳» در فصلنامه پوست و زیبایی منتشر شده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» سلسله حملات سایبری علیه سازمانهای دولتی، موسسات و شرکتهای آمریکایی امسال انجام گرفته و کارشناسان امنیت سایبری انتظار دارند این حملات زیان بار افزایش پیدا کرده و زنجیره تامین را متاثر کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» سامسونگ در تلاش برای ترمیم چندین باگ در تلفنهای هوشمند خود است که می توانند به هکرها اجازه دهند از کاربران جاسوسی کرده و در برخی موارد کنترل سیستم آنها را به دست بگیرند.
علمی فناوری
در راستای پروژه شیرین سازی آب خلیج فارس صورت گرفت
«خبرگزاری ایسنا» محققان دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه ماینتس آلمان در انجام یک پروژه تحقیقاتی بین المللی شیرین سازی آب خلیج فارس با یکدیگر همکاری می‌کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» طرح پژوهشی دکتر رهام رفیعی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران در میان طرح‌های منتخب مشترک پژوهشگران ایرانی و ترکیه‌ای در چارچوب برنامه TUBITAK-MSRT-NIMAD Join Call ۲۰۲۰ (وزارت عتف- توبیتاک- نیماد) قرار گرفت.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتا، دیپلمات‌ها همواره هدف ثابتی برای هکرهای دولتی معروف به APT هستند و بررسی‌های امنیتی نشان می‌دهد گروهی از این هکرها حداقل از سال ۲۰۱۷ دیپلمات‌ها را در نقاط مختلف جهان از جمله کشورهایی در ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، سمیه رفیعی نماینده مردم تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات گفت: مجلس شورای اسلامی با توجه به میزان اهمیت شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در سیاست‌های نظام و سطح تاثیرگذاری نوآوری و فناوری در پیشبرد ا...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، گاهی اوقات شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق برای تولید محصولات صادراتی خود نیازمند واردات برخی مواد اولیه و محصولات خاصی هستند. برای نمونه ممکن است یک دستگاه پیشرفته دانش‌بنیان در ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، دانشگاه «ترینیتی سنت دیوید ولز» (University of Wales Trinity Saint David) دوره آموزشی بلندمدتی را با موضوع «اسلام در قرن بیست و یکم» با هدف آشنایی با اسلام و شناساندن ظرفیت‌های اسلام در جهان ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، کاهش ذخیره تخمدان یکی از علل ناباروری است و برخی از خانم‌هایی که در سنین باروری قرار دارند، ممکن است با آن مواجه شوند. دکتر مریم توکلی، متخصص ایمونولوژی و عضو تیم تخصصی مرکز درمان...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی کشاورزی و کارآفرینی دانشگاه رازی با همکاری انجمن علمی دانشجویی باغبانی دانشگاه جهرم کارگاه آموزشی Arc GIS مقدماتی را برگزار می‌کند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است