اقتصادی 17:59 - 01 خرداد 1401
بر اساس امضاء تفاهم‌نامه‌ای که بین معاون تعاونِ وزارت تعاون و کار و مدیرعامل بنیاد علوی امضاء‌شد از یک‌هزار روستای کشور محرومیت‌زدایی خواهد شد.

محرومیت‌زدایی یک‌هزار روستا با  همکاری وزارت تعاون و بنیاد علوی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ امروز تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل بنیاد علوی در زمینه محرومیت‌زدایی از مناطق روستایی کشور به امضاء رسید.

مهدی مسکنی معاون امور تعاون وزارت تعاون در این مراسم گفت:‌ بر اساس این تفاهم‌نامه برای محرومیت‌زدایی از هزار روستا در مناطق محروم و اشتغال‌زایی توسط تعاونی‌ها اقدام می‌شود.

وی گفت: امسال 5358 شرکت تعاونی برای دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی در سامانه کارا وزارت تعاون ثبت‌نام کردند و تا کنون 938 طرح تعاونی به مبلغ بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند که میانگین تسهیلات برای هر شرکت تعاونی 1075 میلیون تومان بوده است.

وی افزود: سهم تعاون در اشتغال روستایی کشور در حال حاضر 7 درصد است در حالی که طبق سیاست‌های کلی در برنامه پنجم باید سهم تعاون از تولید ناخالص داخلی کشور به 25 درصد برسد.

مسکنی گفت: بنیاد علوی جزء دستگاه‌هایی است که در زمینه محرومیت‌زدایی صاحب الگو و حرف است از جمله در قلعه‌گنج محرومیت‌زدایی را شروع کرد و در حال حاضر در 52 منطقه کشور اجرای محرومیت‌زدایی را بر عهده دارد. در نوار زاگرس در بخش محرومیت‌زدایی و اشتغال‌زایی به وسیله تعاونی‌ها ساختار تعاون به عنوان بستر حقوقی ایجاد اشتغال به شمار می‌رود و امروز می‌خواهیم در این مسیر با کمک بنیاد علوی و با بکارگیری گروه‌های جهادی چه آنهایی که با بنیاد علوی کار می‌کنند و یا گروه‌های جهادی خارج از آن بحث محرومیت‌زدایی در هزار روستا را آغاز کنیم و امیدواریم 37 هزار روستای بالای 20 خانوار را بتوانیم تحت پوشش قرار دهیم.

معاون تعاون گفت:‌ توجه به اقتصاد روستایی گام مهمی برای ماندگاری مردم در روستاها است و هم اکنون آزادسازی یارانه‌ها فضای رقابتی و بدون رانت در روستاها ایجاد کرده است.

مسکنی همچنین گفت: محرومیت‌زدایی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و توانمندسازی محرومین توسط بهزیستی برای توانخواهان اجرا می‌شود اما الگوی ما بر اساس قرارگاه پیشرفت و آبادانی بسیج و سپاه با همکاری بنیاد علوی و بنیاد برکت است و اولین نهادی که در این زمینه الگو ارائه کرد بنیاد علوی در قلعه‌گنج است.

وی همچنین گفت:‌ بانک رسالت و استانداری خراسان رضوی هم به عنوان معین مدلی ایجاد کردند و الگوهای محرومیت‌زدایی در روستاهای خراسان اجرا شد. برخی از گروه‌های جهادی در بخش تسهیل‌گری ضعیف بودند در دوره جدید تلاش می‌کنیم آنها را تقویت کنیم. گروه‌های جهادی در 16 منطقه محروم شکل گرفتند همچنین قرارگاه پیشرفت و آبادانی در بسیج مستضعفین آغاز شده که توجه آنها به سمت دهستان‌ها معطوف است و تنها جایی که در شهرستان‌های محروم کار می‌کند بنیاد علوی است.

معاون تعاون گفت:‌ در راستای مدل گروه‌های مردمی برای محرومیت‌زدایی ساختار تعاونی بستر قانونی برای محرومیت‌زدایی ایجاد کرده است و مدل تعاون یک الگوی ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال و محرومیت‌زدایی است و حتما این مدل مطالعه شده و برنامه‌ریزی شده است.

مسکنی همچنین گفت:‌ پنج الویت علمی،‌ آموزشی، اشتغال، کارهای عمرانی، فرهنگ، بهداشت و آسیب‌های اجتماعی مدنظر قرار می‌گیرند که محور اصلی آن معیشت روستائیان و بیکاری جوانان است.

وی همچنین تأکید کرد: زنجیره ارزش و برند برای الگوی محرومیت‌زدایی در روستاها تعریف می‌شود.

معاون تعاون همچنین با اشاره به شعار سال گفت: استفاده از دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان و استفاده از نخبگان مدنظر قرار می‌گیرد.

مسکنی این نکته را هم گفت: در هفته تعاون امسال در شهریور ماه گزارشی از پیشرفت تفاهم‌نامه‌ها و اقدامات انجام شده را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

در ادامه این نشست همچنین وحید خاوه‌ای مدیرعامل بنیاد علوی نیز گفت:‌ هدف ما هم‌افزایی برای توسعه اقتصاد در روستاها با همکاری تعاون است و کارگروهی که تشکیل می‌دهیم در واقع حلقه مفقوده بین اشتغال و تعاون بوده است که شکل می‌گیرد.

وی تأکید کرد:‌ اگر محرومیت‌زدایی در جاهایی موفق نبوده یا آموزش وجود نداشته و یا اینکه فضای کار تعاونی و گروهی نیست و زحمات فردی کشیده می‌شود در حالی که اگر کار گروهی و در بستر تعاونی انجام شود مردم روستاها هم به کار گروهی باور پیدا می‌کنند و توان آنها هم‌افزایی پیدا می‌کند.

مدیرعامل بنیاد علوی گفت: 50 منطقه در زمینه محرومیت‌زدایی شناسایی شده افرادی آموزش دیده‌اند و اگر ما پلتفرم و ساختار مناسبی در اختیار گروه‌های جهادی قرار دهیم موجب هم‌افزایی می‌شود و ما از ظرفیت حقوقی تعاونی‌ها استفاده می‌کنیم بنیاد علوی هم از نظر مادی و معنوی این گروه‌های جهادی را پشتیبانی می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا زنجیره ارزش برای گروه‌های محرومیت‌زدا تعریف می‌شود گفت:‌برای هر منطقه زنجیره ارزش تعریف می‌کنیم این زنجیره ارزش در مناطق کویری ممکن است خود تولید آب باشد یا احیای قنوات که سرمایه‌ای از سال‌های قبل در آن انجام شده و برای احیای آن در جهت افزایش تولیدات کشاورزی و دامپروری باید اقدام کنیم.

خاوه‌ای بیان کرد: در حال حاضر 15 منطقه برای محرومیت‌زدایی شناسایی شده و به اندازه کافی روستای محروم و فضا برای کار وجود دارد در مناطقی وقتی وارد می‌شدیم کسی با هم کار نمی‌کرد اما بعد از حضور بنیاد علوی فضای کالبدی روستا را تغییر دادیم و کار گروهی به وسیله خود مردم روستا در زمینه‌های صنایع دستی و سایر مشاغل روستایی و همچنین ایجاد تعاونی روستایی اجرا شد.

وی گفت: پشتیبانی مالی از بنیاد علوی است و پشتیبانی حقوقی از طرف معاونت تعاون انجام می‌شود و بانک توسعه تعاون هم می‌تواند در این چرخه قرار گیرد و برای این شرکت‌های تعاونی مانند صنایع دستی یا تولید آب و برق در روستاها تسهیلاتی فراهم کند.

خاوه‌ای اضافه کرد: آماده همکاری خاص با بخش تعاون هستیم هزار روستا در مناطق محروم شناسایی شده‌اند و الگوی ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و محروم را با کمک بخش تعاون و گروه‌های جهادی و مردمی و استفاده از ظرفیت محلی و مردمی دنبال می‌کنیم.

انتهای پیام/

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری فارس» گروه اوپک پلاس از امروز یک سری نشست‌هایی را آغاز خواهند کرد که به گفته منابع آگاه احتمال تغییر سیاست این گروه در این ماه بعید است.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» مدیرعامل صندوق توسعه ملی با اشاره به ارائه طرح مشارکت این صندوق در پروژه‌های پیشران و مگاپروژه، گفت: در صورت تصویب این طرح در ستاد اقتصادی دولت یا شورای اقتصاد، صندوق توسعه ملی در پروژه‌های پیشران مشارکت خواهد داشت.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ نسبت به همین مقطع در سال گذشته ۷۲ درصد رشد داشته است. این بانک از ابتدای امسال تا پایان خردادماه جمعا ۲۳۴ هزار و ۲۷۸ میلیارد ریال تسهیلات به ۱۸۶ هزار نفر از متقاضیان پرداخ...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در خردادماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌­ سیستان و بلوچستان با ١٨,٠ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌­­­ تهران با ٨.٩ درصد است.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، بازدید از گمرک اروندکنار و چوئبده، بازدید از گیت ورودی گمرک از سمت ماهشهر، بازدید از گیت گمرک در جاده امام صادق خرمشهر، بازدید و برگزاری جلسه با حضور مسئولان منطقه آزاد اروند در پایانه مرزی شلمچه و بازدید از انبار خریداری شده اد...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» مدیر ارشد اجرایی شرکت شل گفت: ظرفیت مازاد نفت بسیار بسیار کم است و جایگزین کردن کل ظرفیت گاز روسیه از طریق خط لوله با ال‌ان‌جی غیرممکن است.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی گزارش نتیجه ششمین مرحله از حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در سال ۱۴۰۱ (مورخ ۷ تیرماه) را اعلام کرد. ‌حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ ۱۴ تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد. جزئیات این گزارش به شرح زیر است: ...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» بازار نفت به علت نگرانی در مورد کمی عرضه برای چهارمین روز متوالی با افزایش قیمت مواجه شده و هر بشکه نفت به بالای 119 دلار رسیده است.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» رئیس جمهور در احکام جداگانه‌ای ۷ نفر از اعضای حقیقی شورای عالی جهاد سازندگی ، امورعشایر و توسعه روستایی را انتخاب کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران گفت: با توجه به اینکه وزارت صمت مدیریت بخش صنعت، معدن و تجارت و بازار کشور را عهده‌دار است، نیازمند ثبات در مدیریت است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است