اقتصادی 23:03 - 07 اسفند 1402
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: پیشنهاد ما برای منطقی شدن قیمت خوراک پتروشیمی‌ها، حذف هاب‌های اروپایی از فرمول قیمت‌گذاری خوراک است.

اصلاح فرمول قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها با حذف هاب‌های اروپایی

مهدوی ابهری دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در برنامه بالاتر گفت:صنعت پتروشیمی امروز بزرگترین صنعت کشور است به طوری که ۱۷ درصد گاز جهان مختص به ایران است و ما باید این را تبدیل به ارزش افزوده و ثروت کنیم.

او افزود: در سال گذشته ۳۰ درصد ثروت صنعت مختص به پتروشیمی‌ها بوده و ما حدود ۷ میلیارد دلار کالا به صنایع پایین دستی داخلی تحویل داده ایم به طوری که صنعت پتروشیمی لکوموتیو اقتصادی کشور است.مزیت امروز صنعت پتروشیمی خوراک است و اگر این را از این صنعت بگیریم کلا صنعت پتروشیمی زمین گیر می شود.

ابهری تصریح کرد: در سال ۹۳ مجلس قانون الحاق دوم را تصویب کرد طبق آن باید که قیمت خوراک پتروشیمی‌ها با معیارهای اقتصادی منطبق باشد و امکان جذب سرمایه‌گذاری در داخل و خارج صنعت پتروشیمی را فراهم کند به طوری که تمامی کالاهایی که در پتروشیمی در داخل تولید می شود قابل رقابت با سایر کشورها باشد.

او بیان کرد: قیمت خوراک متان را دولت گفته که ۵۰ درصد مصرف داخل ،۲۵ درصد هاب اروپا و ۲۵ درصد هاب آمریکا باید باشد ما به جز بخش اروپا با دیگر بخش ها موافق هستیم، اگر این ۲۵ درصد حذف شود جذب سرمایه گذار و تولید ناخالص داخلی افزایش می یابد. 

ابهری گفت: برای سطح افزایش درآمد مردم باید انرژی کشور را تبدیل به ارزش افزوده کنیم، اگر می خواهیم صنعت رشد کند و به اهداف برنامه هفتم و هشتم برسیم باید زیر ساخت امنیت اقتصادی را بها دهیم.

ابهری افزود: امروز مجلس قانون می گذارد بعدش آن را رها می کند،وزارت نفت فقط به خودش نگاه می کند،بر اساس ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید، اخذ هر گونه عوارض از صادرات ممنوع است و حتی کالاهایی که امکان تبدیل در کشور به لحاظ فنی و مهندسی به یک کالای دیگر را ندارند نیز از پرداخت عوارض صادرات معاف هستند. همچنین کالاهایی که علاوه بر نیاز کشور است بیشتر از نیاز کشور تولید می‌شود، نباید عوارض صادرات پرداخت کنند.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه همه این قوانین نادیده گرفته شده و می‌گویند محصولات پتروشیمی نیمه خام است، تصریح کرد: با وجود این قوانین، برای صادرات محصولات پتروشیمی نیم درصد عوارض صادرات در نظر گرفته شده است.

مهدوی ابهری با تاکید بر اینکه ما باید برای تامین قیمت خوراک یک فرمول منطقی داشته باشیم، ادامه داد: این فرمول اگر بخواهد به هاب‌های بین‌المللی متصل باشد مشکلی وجود ندارد اما هاب‌های موجود در فرمول قیمت باید مربوط به کشورهای تولیدکننده انرژی مانند آمریکا باشد و هاب‌های اروپایی که واردکننده انرژی هستند باید از فرمول حذف شوند.

او گفت: قیمت گاز در کشورهایی مانند عربستان، قطر، امارات و ترکمنستان از آنجا که هاب ندارند شفاف نیست؛ اما قیمت‌ها به مراتب پایین‌تر از قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها در ایران است.

 در ادامه نعمتی کارشناس اقتصادی گفت: باید قیمت خوراک پتروشیمی بر اساس معیارهای صحیح مشخص شود. به موازات افزایش قیمت خوراک، شرکت های پتروشیمی باید به ارتقای خودشان بپردازند و به تولیدات با ارزش افزوده بالاتری مبادرت کنند تا تولید برایشان صرفه داشته باشد. نباید صرفه اقتصادی را از طریق خوراک ارزان برای آن ها مهیا کنیم.

او افزود: وقتی شرکت ها قیمت خوراک و انرژی مورد نیاز خود را به صورت واقعی پرداخت کنند، در مورد استفاده از ماشین آلات با بهره وری بالاتر و مصرف پایین تر حساس می شوند. این ها به معنای استفاده صحیح از انرژی است. اینکه خوراک با قیمت پایین در اختیار پتروشیمی ها قرار بگیرد و آن ها به تولید محصولات اولیه بپردازند و با صادرات آن ها سود ببرند، قابل قبول نیست. در این شرایط، منافع کشور تأمین نمی شود و فقط شرکت ها سود می کنند.

نعمتی تصریح کرد: ولی امروز نباید نرخ خوراک کشور با هاب آمریکا باشد چه بسا جنگ اوکراین این نرخ را افزایش داد و این جنگ روی ما هم تاثیر می گذارد. بنده در بخش عملیاتی تجربه دارم و می دانم که وقتی بر روی بدنه کارشناسی شرکت ها فشار بیاوریم، آن ها به سمت بهینه سازی سیستم ها حرکت می کنند و شرایطی را به وجود می آورند که شرکت سود کند.

نعمتی گفت: بنابراین، نباید تصور کنیم که واقعی سازی قیمت خوراک به تعطیلی صنایع منجر می شود. آن ها حتماً راهی برای افزایش بهره وری خودشان پیدا خواهند کرد.


12033973
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» رئیس مرکز بهبود محیط کسب وکار گفت: وزارت ارتباطات و وزارت ورزش بیشترین مجوز‌های کاغذی خود را به شناسه یکتا تبدیل کرده‌اند که باید سایر دستگاه‌ها هم به این بخش بپیوندند.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیرامور اراضی جهاد کشاورزی تهران گفت: طی ۲۵ روز ابتدایی فروردین، ۴۳۲ مورد تغییر کاربری غیر مجاز در مساحت ۱۱۱۸۰۰ متر مربع شناسایی شد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» کارشناس بازار سرمایه گفت: حجم معاملات بازار سهام امروز ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون برگه سهم به ارزش معاملاتی حدود ۶ هزار میلیارد تومانی بوده است.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه تهران گفت: مقدار خرابی تجهیزات سامانه هوشمند سوخت در منطقه تهران نسبت به پارسال کاهش ۱۲ درصدی داشته و به زیر ۳ درصد رسیده است.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» عضو شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار ایران، با صادرات ۷۰ تا ۸۰ درصد زعفران تولیدی در جایگاه اول صادرات دنیا قرار دارد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» رئیس سازمان توسعه تجارت از فروش خودروهای برقی وارداتی از اردیبهشت ماه امسال خبر داد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: تا زمانی که دولت تصمیم خاصی در زمینه مصارفی که بیشتر از سهمیه کارت وجود دارد؛ اتخاذ نکند، کارت‌های جایگاه‌داران کلا جمع‌آوری نمی‌شود.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» قیمت برخی از خودرو‌های موجود در بازار آزاد ۲۵ فروردین ماه را در این خبر مشاهده می‌کنید.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: مشتریان شبکه بانکی می‌توانند از طریق موبایل و نزدیک کردن آن به دستگاه‌های پوز، بدون استفاده از رمز، پرداخت‌های خود را انجام دهند.  
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران ۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است