علمی فناوری 17:54 - 07 خرداد 1401
نشست بررسی تخصصی ساختار سیاسی مجلس به مناسبت سالروز تشکیل اولین مجلس شورای اسلامی با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

بررسی ساختار سیاسی مجلس/ تاکید بر اصلاح قانون نظارت بر فعالیت نمایندگان

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، نشست بررسی تخصصی ساختار سیاسی مجلس به مناسبت سالروز تشکیل اولین مجلس شورای اسلامی با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی توسط بسیج دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

*  باید برخی از اختیارات به مسئولین منطقه‌ای سپرده شود

روح الله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه ورود تشکل های مهندسی به مباحث حکمرانی را مناسب و سازنده می دانم، گفت: بحث راهبردهای منطقه محور نمایندگان مجلس همزمان که ضررهای زیادی دارد اما نیازمندی‌هایی نیز نسبت به آن هست.

وی افزود: یکی از مواردی که باعث این موضوع می‌شود تبعیض در زمینه رشد و توسعه مناطق کشور است و این فرهنگ باعث ایجاد این نوع گفتمان در بین مردم برای انتخاب نماینده است. مورد دیگر نامشخص بودن مسئول توسعه منطقه بین مسئولین است.

ایزدخواه افزود: در مسائل تصمیم گیری نظام شورایی را مناسب می‌دانم اما در مسایل اجرایی بسیاری از این شوراها سازنده نیست.

این نماینده مجلس تاکید کرد: ما ساختار هایی را وارد کشور کردیم اما ترتیب سیر ساختاری آن همچنان بر طبق روش های سنتی پیش می رود. 

ایزخواه همچنین گفت: باید برخی از اختیارات به مسئولین منطقه‌ای سپرده شود.

* باید قانون نظارت بر فعالیت نمایندگان اصلاح شود 

حسن شجاعی نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: مداخله نمایندگان در مسائل منطقه‌ای گاهی اوقات سازنده و گاهی اوقات مخرب است.

وی افزود: مقایسه‌هایی که مردم بین نماینده‌های ادوار و حتی بین شهری می‌کنند باعث ایجاد توقعات مختلف و گاهی اوقات منطقه‌ای می‌شود بطوری که نماینده‌ای که از لحاظ کشوری پیشرو باشد اما از لحاظ منطقه ای وقت زیادی نگذارد از نظر مردم با دستاورد ضعیف شناخته می شود.

شجاعی تاکید کرد: من خودم نماینده یک بخش کوچک هستم و مشاهده می کنم در منطقه من مقام مسئولی جز نماینده مجلس برای مراجعه مردمی نیست.

وی با اشاره به برخی مشکلات در عرصه قانونگذاری و مجلس گفت: تا زمانی که منطقه‌ای انتخاب می کنیم اما کشوری مسئولیت گذاری می کنیم این مسائل وجود دارد.

شجاعی تاکید کرد: باید قانون نظارت بر فعالیت نمایندگان اصلاح شود و بتوانیم برای نمایندگان ماموریت های محلی تعریف کنیم.

* وظیفه تشکل های دانشجویی درخواست اصلاح ساختار انتخاباتی و سیاسی کشور است

محسن دهنوی نماینده تهران مجلس شورای اسلامی هم در این نشست گفت: مردم چون در شهرستان هیچ مقام مسئولی را به جز نماینده مجلس پیدا نمی کنند به او مراجعه می کنند. به طور طبیعی وقتی نماینده های شهر های کوچک تر با جمعیت حدود ۲۰ هزار نفره دغدغه ی همان شهر را دارد. به همین منوال نماینده های شهر های بزرگ مثل تهران مشهد و... بیشتر با مسائل کشوری می پردازند تا نماینده های شهر های کوچک.

وی افزود: در شهر های بزرگ مانند تهران معمولا لیست ها سی هیچ پیروز میشوند در حالی که سر لیستِ لیست دیگر مثلا ۵۰۰ هزار رای آورده و از نظر ۵۰۰ هزار نفر شایستگی نمایندگی پیدا کرده اما در بعضی شهر ها نماینده ها تنها ۲۰ هزار رای و کمتر دارند.

این نقص سیستم انتخاباتی کشور است 

دهنوی تصریح کرد: وابستگی بسیار زیاد نمایندگان به رای‌های محلی در نبود نهادهای مسئول محلی از مشکلات ماست. تا زمانی که ما اصلاح ساختار انتخاباتی و سیاسی را نداشته باشیم نمی توانیم خواستار یک تحول عظیم باشیم. یک نماینده‌ای را تصور کنید که قبل از نماینده شدن مدیر مدرسه بوده است باید بیاید در زمینه بودجه کل کشور نظر بدهد. این نماینده اطلاعاتش کجاست کجا آموزش دیده کجا پرورش یافته است. وزیری که مدیر مجموعه ۲۰ نفری بوده و تا به حال چک ۱ میلیاردی نکشیده حالا سالی ۱۰۰ هزار میلیارد چک می کشد. نه ساختار سیاسی می شناسند و نه قانون ولی الان مسئولیت های سنگین دارند. کشور چگونه تصمیم گیرنده های ارشد را تربیت می کند.

وی گفت: یا باید ساختار انتخاباتی خود را کامل تغییر دهیم یا با ساختار فعلی باید فضای حزبی را حاکم کنیم. اگر این چنین باشد دولت ها و مجلس ها می آیند و می روند اما هیچ کس مسئولیت نمی پذیرد. 

این نماینده مجلس با بیان اینکه شرایط فعلی انتخاب افراد صالح را به خطر می اندازدف اظهار داشت: این روش خود قدرت دهنده به جریان پوپولیست است. دولت‌ها و مجلس ها به خاطر خطر انتخاب دوباره نشدن دست به اصلاحات بنیادی و اساسی نمی‌زنند.

وی گفت: وظیفه تشکل های دانشجویی درخواست اصلاح ساختار انتخاباتی و سیاسی کشور است.

انتهای پیام/

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، از حدود ۱۰ روز گذشته کاربران و کارشناسان فعال در حوزه ICT از اختلال روی DNS ها و پروتکل های رمزنگاری شده و به دنبال آن افت کیفیت و سرعت اینترنت برخی سایت ها خبر می دهند. در همین رابطه مهدی سالم، سخنگوی وزارت ارتباطات در گفتگو...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه های آمریکا نخستین باری است که اجازه تردد یک کامیون خودران برقی را بدون حضور راننده در جاده های عمومی می دهد. جالب آنکه این وسیله نقلیه جایی به عنوان اتاقک راننده ند...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، این دو سیاره خارج از منظومه شمسی دور یک ستاره سرخ کوتوله در فاصله ۳۳ سال نوری زمین به نام HD۲۶۰۶۵۵ مدار می زنند. نام سیاره های مذکور نیز HD ۲۶۰۶۵۵ b و HD ۲۶۰۶۵۵ c است. سیارات مذکور ابر زمین هایی صخره ای هس...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» در دیدار معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج اساتید کشور با رئیس سازمان سمت سازوکار اجرایی تفاهم ‌نامه همکاری علمی بسیج اساتید و سازمان سمت بررسی شد.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، این دستاورد جدید بخشی از یک فناوری نوین به نام «تصویربرداری غیر خط دید»(NLoS) است که اجازه می دهد اشیایی که پشت موانع قرار دارند، دیده شوند. گاهی اوقات این فناوری شامل تاباندن اشعه لیزر به سطح، گوشه و دوباره ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، در آئینی با حضور معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت جهاد کشاورزی، توافقنامه همکاری مشترک به منظور تاسیس راه اندازی و راهبری دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان در قالب پردیس فن...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، این شرکت روز گذشته خبر اخراج و تعطیلی واحد را به کارمندان اعلام کرده است. بسیاری از کارمندان اخراج شده متخصصانی بودند که وظیفه شان ارزیابی و برچسب زنی داده های اتوپایلوت به دست آمده از مشتریان بود. به نوشته خب...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» با تشکیل اولین جلسه شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر مهدی محمدی به‌عنوان دبیر انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر انتخاب شد.
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» با تشکیل اولین جلسه شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر مهدی محمدی به‌عنوان دبیر انجمن اسلامی دانشگاه امیرکیبر انتخاب شد.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، امیر مقیسه معاون مدیریت سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت در نشست تأمین مالی طرح احیای چاه‌های کم بازده و غیر فعال شرکت ملی نفت توسط شرکت‌های دانش بنیان و فناور که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: طرح احیای چاه‌...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است