استانی 09:09 - 29 خرداد 1403
فوتبال یکی از رشته های پرطرفدار در میان گروه های مختلف سنی است. با وجود راه اندازی و فعالیت مدارس متعدد فوتبال در استان کردستان اما جز درآمدزایی، شاهد خروجی و پرورش و معرفی این استعدادها به کشور نیستیم.

مدارس فوتبال در کردستان؛ مکانی برای استعدایابی یا درآمدزایی؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، فصل تابستان که می‌رسد خیلی از نوجوانان در رویای فوتبالیست شدن غرق می‌شوند. به هر حال با تعطیلی مدارس اوقات فراغت آن‌ها بیشتر می‌شود و همین بهانه‌های است تا فوتبال را جدی‌تر از فصول دیگر دنبال کنند، پیش‌تر شاید یک توپ پلاستیکی و 2 دروازه کوچک در کوچه و زمین‌های خاکی محله جوابگوی نیاز بچه‌ها بود، اما چند سالی است که راه‌اندازی مدارس فوتبال و تبلیغات آن‌ها برای آموزش و معرفی بازیکن به تیم‌های پایه باشگاه‌های بزرگ، خانواده‌ها را وسوسه می‌کند تا به امید فوتبالیست شدن فرزندانشان آن‌ها را در این مدارس ثبت‌نام کنند و حتی هزینه‌های زیادی بپردازند.

این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که با توجه به تجربه‌های سال‌های پیش، افراد سودجو و فرصت‌طلب با سوء استفاده از علایق نوجوانان و خانواده‌هایشان و به عناوین مختلف اقدام به راه‌اندازی مدرسه فوتبال‌های غیر مجاز می‌کنند. در کردستان هم به هر کوچه یا حتی خیابانی که سر بزنید، با کودکان و نوجوانانی مواجه می‌شوید که وقتی توپ مقابل پایشان قرار بگیرد، خود را جای نام آور‌ترین فوتبالیست‌ها قرار می‌دهند و دوست دارند روزی مثل این بازیکنان شوند.

شما رویاهای بزرگ و دست نیافتنی را در چهره تک‌تک کودکان و نوجوانان ایرانی و کردستانی می‌بینید اما، از تمام آنهایی که در ایران با دویدن روی آسفالت در روزهای داغ تابستان سعی می‌کنند به آرزوهای خود دست یابند، مگر چند نفر شانس حضور در زمین چمن، فوتبال بازی کردن با توپ استاندارد و تبدیل شدن به یک فوتبالیست حرف‌های را دارند؟

یکی از مهمترین ایراداتی که در نحوه فعالیت مدارس فوتبال کشورمان وجود دارد، جذب کودکان و نوجوانانی است که بدون هیچ‌گونه فیلتری وارد این مدارس می‌شوند یعنی هر کسی می‌تواند در این مدارس فوتبال ثبت‌نام کند، حتی اگر کمترین استعداد را در زمینه فوتبال داشته باشد. شاید مهم‌ترین نکته در این مسئله این باشد که مدارس فوتبال بیشتر از هر چیزی به دنبال درآمدزایی هستند و مسائل فنی برایشان اهمیتی ندارد!

رشد عجیب تعداد مدارس فوتبال در تابستان گذشته در استان کردستان، هیئت فوتبال استان را بر آن داشته تا دنبال باطل کردن مجوز مدارس غیرقانونی باشد. با فرا رسیدن فصل تابستان باز به نظر می‌رسد که فعالیت برخی از مدارس غیرقانونی از سرگرفته شده و عجیب‌تر این‌که همچنان به دلیل علاقه نوجوانان، مورد استقبال خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

راه‌اندازی مدارس فوتبال آیین‌نامه خاص خود را دارد و همین طور نیست که فردی بخواهد بدون مجوز و بدون کار کار‌شناسی اقدام به راه‌اندازی مدرسه فوتبال کند؛ مربیانی هم که در این مدارس فعالیت می‌کنند باید گواهینامه مربوط به این مدارس را از هیئت فوتبال دریافت کنند، از طرفی تعداد نفراتی که در یک کلاس حضور داشته باشند حداکثر 25 نفر است و بیش از این تعداد، بازدهی مطلوب حاصل نخواهد شد.

حال یکی از سؤال‌های مهم این است که چرا باید در مدارس فوتبال به خاطر کم کردن هزینه‌ها از مربیان ناشناخته استفاده شود و مربیان بزرگ جایی در این مدارس نداشته باشند؟! جواب این سؤال می‌تواند خیلی ساده باشد: اکنون بیشتر مدارس فوتبال جنبه مادی پیدا کرده‌اند؛ البته این حق را هم باید برای مسئولان مدارس فوتبال قائل شد که به فکر تأمین مخارج باشند و در این رابطه باید یک برنامه‌ریزی دقیق از سوی مسئولان مربوطه انجام شود.

اما نکته قابل توجه این است که باید به این نکته اشاره کرد که پایه و اساس شکل‌گیری یک ساختار قدرتمند در فوتبال کشور و استان، توجه به رده‌های سنی پایه و همین مدارس فوتبال است که در سال‌های اخیر شاهد هستیم که نظارت دقیقی بر فعالیت مدارس فوتبال کردستان از سوی مسئولان مربوطه نمی‌شود و این مدارس فقط به منابع درآمد برای عدهای افراد سودجو تبدیل شده است.

در همین زمینه؛ چندین نفر از والدین سنندجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم خواستار نظارت واقعی بر فعالیت و عملکرد مدارس فوتبال استان کردستان شدند و تأکید داشتند متولیان این حوزه نباید که تنها بحث درآمدزایی خودشان را در نظر بگیرند بلکه باید آینده فرزندانمان را همانند فرزندان خود بدانند.

هدف ما آینده‌سازی است

هوشیار دهقانی مدیر آکادمی استقلال دیواندره در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی تسنیم کردستان درباره فعالیت این آکادمی و ثبت‌نام از علاقه‌مندان به فوتبال می‌گوید : اهداف آکادمی استقلال معلوم وروشن است این آکادمی تحت نظر و زیر مجموعه خود باشگاه بزرگ استقلال ایران است و  بازیکنان در روز اول که قرارداد ثبت می‌نمایند از همان اول ثبت مجموعه بازیکنان استقلال می‌شوند و هر ساله از مجموع بازیکنان با استعداد و با کیفیت تست به‌عمل می‌آید و بازیکنان برتر این بار در تهران و ورزشگاه تخصصی رده‌های پایه باشگاه استقلال دوباره تست‌گیری می‌شوند که در نهایت بازیکنان برتر جذب باشگاه بزرگ استقلال می‌شوند همانطور که سال قبل هم دو بازیکن از طرف همین آکادمی جذب نونهالان باشگاه استقلال تهران شدند.

وی تصویب یک مبلغ برای تمامی مدارس فوتبال را از سوی اداره ورزش و جوانان و هیئت فوتبال عادلانه ندانست و افزود: با توجه به اعلام مبلغ شهریه توسط اداره ورزش وجوانان و هیئت فوتبال استان متأسفانه شهریه دریافتی این آکادمی باید با یک مدرسه فوتبال عادی برابر باشد یا اینکه چون شهرستان دیواندره جمعیت کمتری دارد شهریه را برحسب چند شهر کوچک دیگر مقایسه می‌کنند در حالی که اگه بخواییم با شهریه خود سنندج مقایسه کنیم 30 درصد کمتر است، چرا باید این مقایسه باشد مگر ما یک زمین تمرینی یک نوع توپ و مربی نداریم این چه لحاظ برابری و اعلام مبلغ شهریه است؟ این در حالی است که ما در یک سال گذشته چند بازیکن به سطح اول کشور معرفی کردیم ولی آنها بدون تست‌گیری و ...باید این مبلغ را دریافت کنند.

وی یکی از مشکلات مدارس فوتبال استان را فعالیت کارآموزان به جای مربیان رسمی دانست و اظهار داشت: به نظر من نبودن نظارت کافی از سوی اداره ورزش و جوانان ، هیئت استان وشهرستان بر مدارس فوتبال چه از لحاظ تمرینی و چه از لحاظ آموزش این امر را فراموش کرده که کیفیت وپرورش استعداد کمرنگ باشد، متأسفانه در برخی از باشگاها کسانی تمرین می‌دهند که حتی مدرک مربیگری ندارند یا اینکه مربیانی که 15 سال قبل مدرک دریافت کرده‌اند و با همان تفکرات 15 سال قبل تمرین می‌دهند.

مدیر آکادمی فوتبال استقلال دیواندره افزود: زیاد شدن تعداد مدارس فوتبال فعال در سطح استان اگر نظارت کافی روی عملکرد آنها باشد می‌تواند باعث ایجاد انگیزه و رقابت بین مدارس فوتبال باشد اما اگر فقط صرف فعالیت و حضور داشتن یک مدرسه فوتبال در سه ماه تابستان باشد نمی‌توان امیدی به پیشرفت فوتبال داشت.

دهقانی تصریح کرد: امیدوارم هیئت فوتبال استان برای مربیان فعال مدارس فوتبال کلاس‌های توجیهی بیشتری برگزار نماید تا شاهد حضور مربیان با علم روز فوتبال در مدارس فوتبال کردستان باشیم.

اهداف بلند مدتی برای فوتبال‌آموزان ترسیم کرده‌ایم

شاهو کریمی مدیر مدرسه فوتبال نود سنندج در گفت‌وگو با تسنیم درباره وضعیت مدارس فوتبال استان گفت: یکی از مولفه‌های رشد و پیشرفت یک جامعه توجه به ورزش است وقتی ما از نظر اقتصادی وضعیت خوبی نداشته باشیم و از نظر مالی باشگاه‌ها و مدارس فوتبال وضعیت قابل قبولی ندارند نباید انتظار زیادی داشته باشیم و همین امر باعث می‌شود که نتوانیم بهترین عملکرد را داشته باشیم هر چند برای باشگاه نود مسئله مالی از اولویت‌های سوم به بعد است و بنده و همه مربیان باشگاه سعی کرده‌ایم تمام تلاش خود را برای کمک به فوتبال شهرستان سنندج و استان کردستان داشته باشیم و نفرات با استعداد و دارای پتانسیل مناسب را برای معرفی به فوتبال کشور آماده و مهیا نماییم.

وی تعداد بالای مدارس فوتبال سطح استان را هم مثبت دانست و هم منفی و افزود: نکته مثبت این امر عدم انحصاری شدن فوتبال برای آدم‌ها و یک مجوعه خاص است و تصمیم‌گیری را برای علاقه‌مندان راحت کرده است که بتوانند با تحقیق بهترین مدرسه فوتبال را انتخاب کنند همچنین باعث ایجاد رقابت بین مدارس فوتبال و مربیان می‌شود تا عملکرد خود را بهتر کنند اما اگر مدارس فوتبال بی‌رویه و بدون نظارت بیشتر شوند می‌تواند نکات منفی داشته باشد و اگر صدور مجوز مدارس فوتبال دارای فیلتر خاصی باشد و هر کسی نتواند مدرسه فوتبال افتتاح کند می‌تواند امیدوارکننده باشد؛ انتظار می‌رود مسئولین اداره ورزش و هیات فوتبال از مدارس فوتبال با عملکرد خوب، حمایت کنند تا بتوانیم با انگیزه بیشتری فعالیت کنیم.

پیشکسوت فوتبال کردستان درباره اینکه چرا مدارس فوتبال استان نتوانسته‌اند بازدهی قابل قبولی داشته باشند، مدعی شد: این مسئله می‌تواند چند دلیل داشته باشد که یکی از دلایل اصلی آن در شهرستان سنندج نبود امکانات زیرساختی مناسب از جمله چمن تمرینی در طول سال است و از مهرماه به بعد باید در سالن تمرین کنیم این در حالی است که چندین چمن طبیعی با کیفیت داریم اما همتی برای استفاده باشگاه‌ها در این اماکن نیست.

وی افزود: برای مدارس فوتبال و باشگاه‌های استان هیچ حامی مالی وجود ندارد و فقط تنها منبع مالی مدارس فوتبال شهریه دریافتی است که باتوجه به هزینه‌های جاری از جمله زمین، مربیان، دریافت مجوز و ... نمی‌توان انتظار فعالیت مدارس فوتبال در مسابقات باشیم و همین موضوع کار ما را بسیار سخت کرده است.

شاهو کریمی درباره اهداف باشگاه نود گفت: مهم‌ترین هدف باشگاه نود رضایت فوتبال‌آموزان و اولیا است و بعد از حضور موفق تیم نونهالان باشگاه در رقابت‌های استانی است که بتوانیم سهمیه مسابقات کشوری را کسب و برای باشگاه افتخار آفرینی کنیم.

نظارت بر مدارس فوتبال باید جدی‌تر دنبال شود

خالد اشرفی، ناظر رسمی فدراسیون فوتبال در مدارس فوتبال نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره فعالیت مدارس فوتبال در استان کردستان می‌گوید: باتوجه به شروع فعالیت‌های تابستانی و حضور پرشمار علاقه مندان به رشته فوتبال در مدارس فوتبال، خیلی از والدین فقط می‌خواهند در سه ماه تابستان فرزندان خود را سرگرم کنند همچنین بسیاری از مدارس فوتبال هم فعالیت مستمری ندارند و خیلی از مدارس را می‌بینیم که تابستان‌ها با عطش زیادی کار می‌کنند و بعد از پایان یافتن فعالیت‌های تابستانی درب باشگاه را می‌بندند و نه ماه بعد دوباره سر و کله این افراد دیده می‌شود! که این مسئله نمی‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد و باید مسئولان امر از فدراسیون فوتبال گرفته تا هیئت فوتبال شهرستان نظارت بیشتر و دقیق‌تری از مدارس فوتبال داشته باشند و اجازه فعالیت به این مدارس را ندهند و برای صدور مجوز در سال‌های بعد فیلتر سخت‌تری قرار بدهند اما باتوجه به این که فدراسیون فوتبال توجه زیادی به این مسئله ندارد نمی‌توان امیدوار به حل شدن این مشکلات باشیم.

وی بیان کرد: از نظر کمی مدارس فوتبال در استان کردستان بسیار پیشرفت زیادی داشته است اما از نظر کیفی هیچ تغییری نداشته‌ایم و خروجی موفقی نتوانسته‌ایم در این سال‌ها از مدارس فوتبال در سطح استان ببینیم و در سال‌های گذشته هیچ فوتبالیستی نتوانستیم به تیم‌های ملی معرفی کنیم و این خود یکی از ضعف‌های بزرگ است.

اشرفی اذعان داشت: مدیران مدارس فوتبال باید با برنامه‌ریزی مناسب وارد عرصه شوند و کلاس‌های باشگاه خود را سطح‌بندی کنند؛ بسیاری از مدارس فوتبال با دادن شعار و استفاده از نام باشگاه‌های بزرگ نفرات زیادی را جذب می‌کنند اما آیا واقعاً می‌توان همه افراد را به تیم‌های بزرگ انتقال داد؟ امیدوارم مسئولان مدارس فوتبال به جای شعار دادن با برنامه‌ریزی خوبی که انجام می‌دهند به اهداف روشنی دست پیدا کنند.

پیشکسوت و مربی درجه A آسیا بیان کرد: خیلی از مدارس فوتبال استان از نام آکادمی استفاده می‌کنند اما هیچ‌گونه امکانات و یا بسترهای آکادمی را ندارند و هیچ گونه تناسبی با آکادمی‌های بزرگ کشور ندارند و متأسفانه فقط بچه‌ها را امیدوار می‌کنند و از سوی دیگر تنها باعث زدگی بچه‌ها می‌شوند که امیدوارم با فراهم شدن زیرساخت‌ها و نظارت رسمی هیئت به صورت جدی شاهد پیشرفت فوتبال استان باشیم.

با نظارت ویژه بر مدارس فوتبال هم در کنار خانواده‌ها و هم در کنار باشگاه‌ها هستیم

علی قریشی، دبیر هیئت فوتبال استان کردستان هم در گفت‌وگو با تسنیم درباره فعالیت مدارس فوتبال در سطح استان می‌گوید: مدارس رسمی مدارس فوتبال در سطح استان به صورت مستمر در حال فعالیت هستند و کارگروهی به ریاست رئیس هیئت شهرستان مربوطه و رؤسای کمیته‌های آموزش و جوانان تشکیل شده که نظارت دقیقی بر فعالیت مدارس فوتبال داشته باشند و گزارش کار را به هیئت استان اعلام کنند.

وی افزود: توسعه فوتبال و فرهنگ‌سازی یکی از برنامه‌های مهمیاست که با همکاری بخش‌های مختلف و حمایت تیم‌ها و مدارس فوتبال در حال انجام است و یکی از آنها همکاری در تأسیس مدارس است تا فعالیت کنند. طبق مقررات هرگونه فعالیت مدارس فوتبال و فوتسال باید با کسب مجوز باشگاه و طی دقیق مقررات باشد که با همکاری اداره‌کل ورزش و جوانان و این هیئت در ابتدای هر سال صورت می‌گیرد .

دبیر هیئت فوتبال استان کردستان وعده داد که هر مدرسه فوتبالی نتواند مجوز لازم را از سوی هیئت دریافت کند یا فعالیت قابل قبولی نداشته باشد از سوی هیئت به اداره ورزش و جوانان استان و شهرستان مربوطه معرفی می‌شود و حتی در نظر داریم اسامی مدارس فوتبال غیرمجوز را در روزنامه‌های محلی منتشر کنیم و از مدیران اماکن ورزشی هم بخواهیم از در اختیار قرار دادن مکان به این مدارس خودداری کنند.

وی افزود: قطعاً هیئت فوتبال استان مصمم به برخورد با مدارس فوتبال فصلی و مدارس فوتبالی که شهریه زیاد و غیرمعقول دریافت می‌کند است و در این راه حمایت و کمک اولیا عزیز و اصحاب رسانه را هم لازم داریم.

قریشی بیان کرد: استفاده از نفراتی که مدرک مربیگری ندارند در مدارس فوتبال ممنوع است و این نکته هم به اطلاع مدیران مدارس فوتبال رسانده شده و در صورت رعایت نکردن این مسئله، مسئولیت هر گونه عواقب و حادثه‌ای به خود افراد است. انتظار داریم کارگروه نظارت بر فعالیت مدارس فوتبال با این مدارس برخورد کنند.

وی خطاب به خانواده‌ها تصریح کرد: با نزدیک شدن به فصل تابستان و شروع به فعالیت مدارس فوتبال، والدین در انتخاب مدارس فوتبال برای فرزندان خود حتماً از هیئت فوتبال کردستان مشاوره و استعلام بگیرند.

دبیر هیئت فوتبال استان کردستان به خبرنگار تسنیم گفت: انتظار داریم رسانه‌ها با آگاه نمودن اولیا و بازتاب اسامی مدارس فوتبال غیرمجوز، هیئت فوتبال را همراهی کنند تا اولیا این مدارس را شناسایی کنند همچنین تیم‌هایی که مجوز مدارس فوتبال را دریافت نکرده باشند حق حضور در هیچ مسابقه رسمی در سطح شهرستان و استان را نخواهند داشت.

به گزارش تسنیم؛ خبرنگار تسنیم در سلسه گزارشاتی به فعالیت و عملکرد این مدارس فوتبال در استان کردستان خواهد پرداخت و واقعیت‌های پنهان و دست‌های پشت‌پرده فعالیت این مدارس را برای مخاطبان شفاف‌سازی خواهد کرد.

انتهای پیام/487/.


12064576
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ شنبه ۲۳ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ شنبه ۲۳ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه از آمادگی چهار فروند بالگرد برای مهار آتش‌سوزی ارتفاعات کچل گیلانغرب خبر داد.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ پنج‌شنبه ۲۱ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» با توجه به مصرف برق و گرمای بی سابقه هوا ادارات برخی از استان‌ها فردا ۲۱ تیر تعطیل اعلام شدند.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» با توجه به مصرف برق و گرمای بی سابقه هوا ادارات استان ها فردا ۲۱ تیر تعطیل اعلام شدند.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ چهارشنبه ۲۰ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ چهارشنبه ۲۰ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» دادستانی رضوانشهر به دلیل مصدومیت حدود ۴۰۰ نفر از شهروندان این شهرستان علیه مدیران آبفا و شبکه بهداشت و درمان این شهرستان اعلام جرم کرد.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ سه شنبه ۱۹ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است