فرهنگی‌هنری 11:49 - 24 خرداد 1403
شبکه های تلویزیونی و مراکز تولیدی سیما با هدف آگاهی بخشی به مردم و رسیدن به انتخاب اصلح، برنامه های متنوعی را در قالب ساختارهای مختلف برنامه سازی تدارک دیده اند.

«سیمای انتخابات» در رسانه ملی

در آستانه برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، معاونت سیما در آغازین روز‌های وقوع سانحه شهدای خدمت در کوتاه‌ترین زمان هماهنگ و هم راستا با ستاد انتخابات سازمان صداوسیما با راه اندازی ستاد انتخابات سیما، دبیرخانه و تشکیل کمیته‌های هشت گانه، تمهیدات رسانه‌ای و اقدامات اجرایی معاونت سیما در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد. بر این اساس مراکز تولیدی سیما، شبکه‌های تلویزیونی، مرکز تولید و فنی و مدیریت‌های ستادی با همه ظرفیت، برنامه اجرایی ابلاغ شده را دنبال می‌کنند.

شبکه‌های تلویزیونی و مراکز تولیدی سیما با هدف آگاهی بخشی به مردم و رسیدن به انتخاب اصلح، برنامه‌های متنوعی را در قالب ساختار‌های مختلف برنامه سازی تدارک دیده اند که در ادامه این گزارش به تفکیک شبکه به معرفی آن‌ها پرداخته شده است.

شبکه یک

برنامه «جریان» به تبیین شاخص‌های رئیس جمهور و انتخاب اصلح می‌پردازد. این برنامه هر شب ساعت ۲۰:۰۰ روی آنتن می‌رود.

همچنین برنامه «پایش» نیز با حضور نامزد‌های انتخاباتی ساعت ۲۲:۴۵ روی آنتن می‌رود. برنامه «صبح بخیر ایران» نیز هر روز ساعت ۶:۰۰ صبح با رویکرد انتخاباتی پخش می‌شود.

مستند‌های «سفر استانی شهید جمهور» هر روز ساعت ۱۹ نیز در جدول پخش این شبکه قرار دارد.

۵ مناظره حدود ۴ ساعته زنده نیز از شبکه یک سیما پخش می‌شود. همچنین برنامه «با مردم»؛ با حضور نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نیز از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود.

شبکه دو

ویژه برنامه «زمانه» با محوریت موضوع «انتخابات ریاست جمهوری» هرشب حوالی ساعت ۲۳ پخش می‌شود. این برنامه به میزبانی المیرا شریفی مقدم به بررسی و مرور آخرین خبر‌ها و گفتگو‌های داغ انتخاباتی می‌پردازد.

برنامه‌های «صبحانه ایرانی»، «پاورقی» و «نوسان» ساعات ۷:۰۰، ۱۹:۴۵ و ۲۱:۰۰ نیز با رویکرد انتخابات روی آنتن می‌روند.

برنامه «خط سوم» نیز به صورت زنده با حضور نماینده نامزد‌های انتخاباتی حول ایده‌های اصلی آنها در خصوص موضوعات مهم حوزه زنان و خانواده حوالی ساعت ۲۳:۰۰ روی آنتن می‌رود.

شبکه سه 

برنامه «سیاست خارجه» از روز پنجشنبه ۲۴ خرداد تا چهارشنبه ۳۰ خرداد با حضور کاندیدا‌های ریاست جمهوری، از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ روی آنتن می‌رود.

همچنین برنامه «سلام صبح بخیر» نیز در این ایام با رویکرد انتخابات روی آنتن می‌رود.

شبکه چهار

مجموعه برنامه گفتگو محور «مادرم ایران» درباره مسائل و چالش‌های کشور با حضور فرهیختگان روستایی و معلمان از شبکه چهار پخش می‌شود.

این برنامه در هر قسمت با برقراری ارتباط اینترنتی با دو کارشناس، می‌کوشد با نظرخواهی و دریافت دیدگاه‌های روستائیان و فرهنگیان برای مسائل و چالش‌ها، راه‌حل‌های کاربردی ارائه دهد. 

«مادرم ایران» روز‌های شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۷ به مدت ۳۰ دقیقه از شبکه چهار پخش می‌شود.

«تقاطع» نیز برنامه‌ای زنده و گفتگو محور است که با توجه به نیاز جامعه در هنگامه انتخابات ریاست جمهوری، موضوعات اساسی کشور را، با تضارب آرای طیف‌های مختلف جامعه اعم از اندیشمندان و نخبگان و مشارکت عامه مردم، به بحث می‌گذارد.

«تقاطع» به مدت ۱۶ شب، هر شب ساعت ۲۲:۳۰ تا دو روز مانده به انتخابات از شبکه چهار پخش می‌شود.

شبکه نسیم

شبکه نسیم با ویژه برنامه‌های «نسیما»، «نسیمی شو» و «نسیم آرا» انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری را پوشش می‌دهد.

دوربین مخفی «نسیما» با حضور در بین مردم از انتخابات سخن می‌گوید و نظرات مردم را در این باب جویا می‌شود.

همچنین بخش‌های برنامه «نسیمی شو» به انتخابات چهاردهم خواهد پرداخت و برنامه «نسیم آرا» با پخش زنده انتخابات در روز هفتم و هشتم تیر ماه از شبکه نسیم به روی آنتن می‌رود.

شبکه تهران

برنامه زنده «تهران ۲۰» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰:۰۰ با حضور نمایندگان هر نامزد و پرداخت به برنامه‌های آنها در مورد مسائل کلان استان تهران روی انتن می‌رود.

برنامه‌های «سلام تهران» و «به خانه بر می‌گردیم» نیز با رویکرد انتخابات روی آنتن می‌رود.

«در شهر» و «در استان» با ارتباط زنده در روز برگزاری انتخابات به گزارش و پوشش تصویری برگزاری انتخابات در پایتخت و شهرستان‌های استان تهران می‌پردازد. همچنین پخش برنامه به صورت زنده در روز انتخابات از دیگر تدارکات این شبکه است.

شبکه آموزش

شبکه آموزش با برنامه‌های «دوربین ۷» و «مثبت آموزش» با هدف آشنایی مردم با انتخاب درست با دعوت از کارشناسان این حوزه، خانواده‌ها را با ضرورت انتخاب درست و صحیح آشنا می‌کند.

برنامه «مثبت آموزش» با توجه به هدف شبکه آموزش که فرصت برابر آموزشی و توجه به عدالت آموزشی است، به بخش‌های مختلف فرهنگی، سواد آموزشی، سواد مالی، سواد رسانه، سواد اجتماعی به صورت کارشناسی و گفتار‌ها و داستان‌های کوتاه آموزشی، سلامت دانش آموزی و کارشناسی سلامت محور و ... می‌پردازد.

برنامه‌های «مثبت آموزش» هر روز از ۸ صبح تا ۱۸ به صورت متناوب و در پانزده دقیقه پایانی هر ساعت و «دوربین ۷» هر روز حوالی ساعت ۱۲:۱۰ و ۲۰:۳۰ از شبکه آموزش سیما پخش می‌شوند.

شبکه قرآن و معارف

برنامه گفتگو محور «آرمان» با حضور کارشناسان مختلف به تبیین و بررسی دیدگاه‌های کاندیدا‌ها در خصوص موضوعات فرهنگی و معارفی می‌پردازد. این برنامه هر شب ساعت ۲۲:۱۵ پخش می‌شود.

برنامه «بینا» نیز با موضوع مردم سالاری دینی و انتخاب حکیمانه با حضور کارشناسان حوزوی و دانشگاهی روز‌های یک شنبه و سه شنبه ساعت ۲۱:۳۰ بر روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

در برنامه گفتگو محور «مهنا» هم یک نماینده خانم از طرف هر نامزد انتخاباتی پاسخگوی سوالات و دغدغه‌های شش دختر فعال اجتماعی در خصوص برنامه‌های نامزد دولت آینده برای دختران جوان خواهد بود. این برنامه از اول تیر ماه در جدول پخش شبکه قرآن قرار می‌گیرد.

همچنین پوشش حضور پرشور مردم ایران اسلامی در شعبات مختلف رای گیری در روز ۸ تیر، به صورت زنده از قاب شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود.

پخش مستند‌های مختلف در باب انتخابات و میان برنامه‌های تبلیغاتی از دیگر برنامه‌های شبکه قرآن و معارف سیما در خصوص چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

شبکه نمایش

شبکه نمایش با پخش فیلم‌هایی با موضوع انتخابات با مخاطبان خود همراه است. فیلم‌های از جمله «نیوتن» و «یک روز جمعه» که در ساعات مختلفی در جدول پخش این شبکه قرار گرفته اند.

همچنین میان برنامه‌ها و زیرنویس‌های انتخاباتی نیز روی آنتن شبکه نمایش می‌رود.

شبکه افق

برنامه‌های «به افق فلسطین» هر روز ساعت ۲۰:۰۰ و «جهان آرا» روز‌های زوج ساعت ۲۲:۰۰ به انتخابات می‌پردازند.

همچنین برنامه «شهید جمهور» نیز با بررسی فرد اصلح به موضوع انتخابات ورود پیدا می‌کند. این برنامه روز‌های فرد ساعت ۲۲:۰۰ پخش می‌شود.

پخش مستند‌هایی متناسب با انتخابات نیز در دستور کار شبکه افق قرار دارد.

شبکه سلامت

شبکه سلامت با برنامه‌های گفتگو محور و زنده «مثبت سلامت» و «کشیک سلامت» ساعت ۱۳:۳۰ و ۲۰:۰۰ با حضور نماینده کاندیدا‌های ریاست جمهوری در مورد حوزه سلامت به گفتگو می‌نشیند.

همچنین برنامه «مناظره» کاندیدا‌های ریاست جمهور با رابط ناشنوایان به صورت زنده از شبکه سلامت سیما نیز پخش می‌شود.

شبکه مستند

مجموعه مستند ۲۸ قسمتی «آن سوی سفر» درباره دستاورد‌ها و خدمات دولت سیزدهم می‌باشد که جنبه تشویقی برای حضور در انتخابات خواهد داشت. این مجموعه هر روز ساعت ۱۹:۰۰ پخش می‌شود.

مجموعه مستند ۱۲ قسمتی «انتخاب خدمتگزار» سعی دارد تا در هر قسمت در کنار تعریفی ساده از یک حرفه، انتظارات صاحبان آن حرفه را از دیدگاه رئیس جمهور آتی از زبان ایشان بیان کنند. این مستند هر روز ساعت ۲۰:۰۰ روانه آنتن خواهد شد.

مستند «گشت آورد» که گشت زنی برای بررسی مسائل و دغدغه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی روز کشور و ارائه راه حل برای آنهاست. این مستند پنج‌شنبه‌ها ساعت ۲۰:۳۰، جمعه ساعت ۱۲:۳۰ و دوشنبه ساعت ۲۲:۳۰ پخش می‌شود.

مجموعه مستند «مناظره» که به تاریخچه فرآیند و بررسی آداب و رسوم مناظرات گروه‌ها و احزاب مختلف بعد از انقلاب می‌پردازد، روز‌های زوج ساعت ۱۸:۰۰ پخش می‌شود.

مستند کوتاه «آق سو، شعبه ۲۳» روایتی متفاوت درباره ارسال صندوق‌های آرای رأی به مناطق کوهستانی و صعب العبور که اهمیت و تاثیر گذاری بسزایی در رأی‌های مردمی را نشان می‌دهد، در مرحله آماده سازی پخش می‌باشد.

مستند «تمرین برای حضور» درباره انتخابات دانش آموزی در مدارس سراسر کشور که فضایی دغدغه‌مند و شاد برای تربیت نسل آینده کشور در نظر گرفته شده است، آماده پخش می‌باشد.

مستند «شناسنامه» به بررسی چگونگی ثبت وقایع حیاتی در تاریخ ایران و همچنین نقش «شناسنامه» به عنوان مهم‌ترین سند هویتی هر شخص در جامعه می‌پردازد که برای پخش مرحله آماده سازی و پخش می‌باشد.

همچنین میان برنامه‌هایی شامل بیانات حضرت امام رحمة الله علیه و مقام معظم رهبری مدظله العالی درباره شرکت مردم در انتخابات، نماهنگ‌های ملی و انتخاباتی و... برای پخش در نظر گرفته شده است.

شبکه ورزش

برنامه زنده «دست اول» با موضوع انتخابات در حوزه ورزش ساعات ۱۵ و ۲۰ پخش می‌شود.

همچنین «کادر فنی» روز‌های سه شنبه و چهارشنبه حوالی ساعت ۱۸:۰۰ و میان برنامه‌های «ایران قهرمان» در ایام انتخابات روی آنتن شبکه ورزش می‌رود.

شبکه امید

برنامه «پای کار ایران» به تهیه کنندگی علی بازی از شنبه ۲۶ خرداد تا جمعه ۸ تیر و روز انتخابات روی آنتن شبکه امید می‌رود. این برنامه هر شب ساعت ۲۳ با اجرای صادق تربتیان و علی مرادخانی با مخاطبان شبکه امید در انتخاب رییس جمهور اصلح همراهی می‌کند.

برنامه «اولی ها» با نگاهی طنز به اهمیت مسئولیت اجتماعی و سواد سیاسی نوجوانان نسبت به اولین و مهم‌ترین انتخاب آنها در شکل گیری سرنوشت ایران اسلامی می‌پردازد.

این برنامه هر روز ساعت ۱۳:۱۵، ۱۹:۴۵ و ۲۳:۴۵ روی آنتن شبکه امید می‌رود.

مجموعه مستند «سفر قند ۵» با موضوع انتخابات در ۶ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای شنبه تا سه شنبه ساعت ۱۱ پخش می‌شود. همچنین انیمیشن‌های «ماجرا‌های آقای شهروندی»، «انتخاب من» و «شکرستان تی وی» نیز با موضوع انتخابات در جدول پخش این شبکه قرار دارد.

برنامه «ایران سرود» با پخش سرود‌های ملی، میهنی گروه‌های سرود سرار کشور و توجه به اقوام ایرانی و فرهنگ بومی و محلی هر شب ساعت ۲۱:۴۵ روی آنتن می‌رود.

برنامه زنده «چله خدمت» نیز هر روز ساعت ۱۹ با موضوع اهمیت خدمت به کشور و خادمان نوجوان روی آنتن می‌رود.

مرکز تولید و فنی سیما

مرکز تولید و فنی سیما به عنوان بازوی اجرایی ستاد انتخابات معاونت سیما با آماده سازی، تجهیز و به روز رسانی فنی استودیو‌های تلویزیونی، در راستای برگزاری هر چه بهتر برنامه‌های انتخاباتی شامل مناظره‌های تلویزیونی، میزگرد‌های تخصصی و سایر برنامه ها، اقدامات قابل توجهی انجام داده است.

این مرکز با برنامه ریزی دقیق و بر اساس زمان بندی مهندسی شده اقدامات جهادی در کوتاه‌ترین زمان را در راستای آماده سازی استودیو‌ها انجام داده است که شامل ساخت و اجرای دکور‌های مناظره و برنامه‌های انتخاباتی و مراسم قرعه کشی، برگزاری جلسات هماهنگی، تجهیزات لازم جهت به روز رسانی زیرساخت استودیو‌های مرتبط با انتخابات، احداث اتاق‌های گریم و بسیاری اقدامات دیگر است.

مرکز سیمرغ

طبق اعلام ستاد انتخابات سیما مرکز سیمرغ متولی تولید برنامه میزگرد‌های تخصصی درباره انتخابات شده است.

در میزگرد‌های تخصصی برای هر نامزد، سه میزگرد تشکیل می‌شود که در هر میزگرد، سه کارشناس در حوزه تخصصی با نامزد مورد نظر گفتگو می‌کند و نظرات و برنامه ریزی‌های آن نامزد را در آن موضوع تخصصی مورد چالش قرار می‌دهند.

محور‌های موضوعی پیش بینی شده برای میزگرد ها، شامل موضوعات اقتصادی، فرهنگی ـ اجتماعی و سیاسی است.

استودیو‌های این میزگرد‌ها تپه صبا بوده و مرکز سیمرغ به محض اعلام ماموریت، با هماهنگی مرکز تولید و فنی سیما به آماده سازی استودیو و نصب دکور با توجه به فرصت کم موجود پرداخته است.

در حوزه محتوایی مسئولیت این میزگرد‌ها با ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما با کمک و همراهی معاونت سیما است. به لحاظ این که در این سال‌ها معاونت سیما برنامه‌های تخصصی در این سه موضوع داشته است، مقرر شد که برنامه‌ها در ذیل عناوین شاخص اقتصادی و سیاسی و فرهنگی ـ اجتماعی این معاونت در شبکه‌های مختلف قرار بگیرد. به همین جهت در حوزه اقتصادی برنامه «پایش» شبکه یک، در حوزه فرهنگی ـ اجتماعی برنامه «خط سوم» شبکه دو و در حوزه سیاسی شبکه سه با تمرکز بر مواضع و نظرات برنامه‌های نامزد‌ها در حوزه سیاست خارجی مطابق با کنداکتور مصوب روی آنتن می‌روند.

مرکز آثار کوتاه سیما (تاک)

تولید محتوای مرتبط با انجام انتخابات زود هنگام، تولیدات دستاورد‌های گوناگون بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تولیدات مربوط به دستاورد‌های دوران کوتاه ریاست جمهوری رئیس جمهور شهید برای نشان دادن مسیر صحیح، کلیپ‌های سخنان رهبری، آنونس‌های جامع و آثار تهییجی از محور‌های این مرکز برای تولیدات کوتاه می‌باشد.

تولیدات انجام شده برای انتخابات زود هنگام شامل اینفوگرافی «اصل ۱۳۱ قانون اساسی و مطلع دستور مقام معظم رهبری به معاون اول رئیس جمهور برای ادامه کار دولت و انجام انتخابات» و موشن گرافی شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در قانون اساسی برای پخش در زمان ثبت نام داوطلبان؛ تولیدات انجام شده برای دستاورد‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شامل موشن گرافی «همچنین ایران» و مجموعه نماهنگ‌های «ایران است اینجا» و تولیدات انجام شده برای دستاورد‌های دوران کوتاه ریاست جمهوری رئیس جمهور شهید شامل دو مجموعه «این راه ادامه دارد» از تولیدات مدیریت آثار کوتاه در قالب کلاژموشن و «ماجرای‌های امید» با همکاری شورای اقتصاد سیما در قالب موشن گرافی که با هدف نمایش دستاورد‌های دولت سیزدهم در حال تولید است، می‌باشد.

«کلیپ‌های سخنان رهبری»، آنونس‌های جامع معرفی برنامه‌های منتخب مرتبط با انتخابات و آثار تهییجی دیگر مواردی از محور‌های تولید در این مرکز برای ایام انتخابات به شمار می‌آیند.

مرکز صبا

پویانمایی‌هایی با مضمون انتخابات و تاثیر مشارکت حداکثری در سرنوشت مردم که در مرکز پویانمایی صبا تهیه و تولید شده اند، از شبکه‌های سیما پخش می‌شود.

پویانمایی‌های «ماجرا‌های آقای شهروندی»، «آقا معلم و بچه ها»، «شکرستان» و «انتخاب من» ویژه انتخابات پخش می‌شود.


12062950
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» در روز‌های پایانی اولین هفته از مرداد ۱۴۰۳ با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه‌های سیما همراه باشید.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» عمارت نمایشی نوفل لوشاتو در مرداد ماه میزبان سه نمایش جدید است که در این خبر اطلاعات کاملی از تئاترهای این عمارت قرار داده شده است.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی مساجد گفت: وقتی دشمنان فهمیدند مجالس اهل بیت (ع) وسیله به بن بست کشاندن خیانت‌های آنان است، شروع به مقابله کردند.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» مدیر کل هنر‌های تجسمی با اشاره به ضرورت وجود سند ملی هنر، درمورد سند هنر‌های تجسمی و اهمیت آن توضیحاتی داد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» پس از بررسی ۱۹۹ کشور، فهرست جدیدی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۴ منتشر شد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» قاره آفریقا قرن هاست که بخشی از فرهنگ ایرانی را به ارث برده است.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» رئیس صداوسیما گفت: در حال حاضر ۱۲ سریال جلوی دوربین داریم و تا سال ۱۴۰۴ کنداکتور نمایشی ما تقریباً تکمیل شده است.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» برای اینکه دین و اصول الهی را جهانی کنیم باید گام‌هایی را درست برداریم.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» تازه‌ترین اثر مهدوی انتشارات کتاب جمکران با نام «قدم‌هایش» نوشته محمدحسن شاهنگی کتابی منتشر شد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» فصل سوم برنامه «مغناطیس» با رویکردی متفاوت و جدید از سوم مرداد در قالب ۹۰ قسمت و با حضور کارشناسان به روی آنتن شبکه دو می‌آید.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است