استانی 00:46 - 13 آذر 1400
ایسنا/خراسان رضوی دوتار قدمتی تاریخی دارد، سازی که از دیرباز در دست مردم خراسان بوده، سازی که غم و شادی نوازنده را فریاد می‌زند اما هنرمندان نیازمند حمایت هستند تا از این هنر اصیل پاسداری کنند، حسن سمندری از آن دسته هنرمندانی است که روزهای تلخش را با ساز خود می‌گذراند.

سازی که همدم روزهای تلخ حسن سمندری است

اگر چه هنر اصیل خراسان نسل به نسل انتقال یافته و اکنون به دلیل عدم حمایت مسئولان هنری با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده است. درد مشترک نوازندگان دوتار خراسانی این است که با پنجه‌های آن‌ها این موسیقی شهره جهانی شده و هر کجا اسمی از موسیقی محلی و سنتی به میان آید صدای دوتار خراسانی نیز به گوش می‌رسد اما افسوس که هیچ حمایتی از این هنرمندان صورت نگرفته است.

متاسفانه به دلیل نامساعد بودن شرایط برخی نوازندگان دوتار با در فقر و تنگدستی برای حفظ این هنر اصیل دست و پنجه نرم می‌کنند؛ از سویی بستر برای برگزاری برنامه‌ها و تدریس مهیا نیست از سویی بسیاری از هنر این هنرمندان استفاده می‌کنند و به حقوق مادی آن‌ها بی‌توجهی می‌کنند.

نوازندگان و هنرمندان در تایباد و باخرز این هنر را نسل به نسل زنده نگه داشته‌اند اما خیلی از آن‌ها به همان دلایلی که گفته شد، تمکن مالی ندارند و حتی برخی از آن‌ها بیمه نیز نیستند. شیوع ویروس کرونا نیز مزید بر علت شده و هنرمندان موسیقی را با چالش بزرگتری مواجه کرده است.

این‌بار سراغ دوتارزنی مشهور از خطه هنرخیز باخرز رفتیم تا دقایقی پای درد دل او از زبان دوتارش باشیم، استاد حسن سمندری از یک خانواده اصیل هنرمند است که سال‌ها نسل به نسل دوتار را زنده نگه داشته‌ است.

حسن سمندری بیش از ۳۵ سال است که دوتار را به صورت حرفه‌ای می‌نوازد و همپای سازش اشعار محلی و بومی منطقه را می‌خواند؛ این نوازنده دوتار باخرزی از مشکلات مالی و عدم حمایت مسئولان هنری گلایه دارد. او دو فرزند جوانش را از دست داده و حالا سازش همدم روزهای تلخ اوست.

جوان‌ترها دیگر دغدغه ادامه دادن این حرفه را ندارند

حسن سمندری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از کودکی کنار مرحوم پدرم استاد غلامحسین سمندری دوتارنوازی را آموزش دیدم و از سن ۳۵ سالگی به صورت حرفه‌ای این هنر را ادامه می‌دهم.

وی افزود: اکنون در سن ۵۲ سالگی از بس بر تارهای دوتار چنگ زدم ناخن و انگشت‌هایم دچار ساییدگی شده است، برای حرفه‌ای شدن باید سال‌ها تلاش سخت داشته باشی اما تنها چیزی که از این هنر نصیبم شده هزاران لوح تقدیر و تشکر است در صورتی که بعد از ۳۰۰ سال قدمت این موسیقی در خاندان سمندری نسل جوان دیگر تمایلی به ادامه دادن این حرفه ندارند.

سمندری در ادامه بیان کرد: مسئولان هنری کشور باید با حمایت از هنرمندان زمینه‌ای فراهم کنند تا الگوی مناسبی برای زنده نگه داشتن هنر در نسل‌های آینده باشند اما این مهم تا کنون اتفاق نیفتاده و فرزندان ما با توجه به مشکلات اقتصادی وقتی می‌بینند درآمد چندانی از این هنر نصیبشان نمی‌شود رغبتی برای ادامه دادن راه ندارند.

۱۰ سال آموزش دوتار نوازی در باخرز

دوتارنواز باخرزی بیان کرد: بیش از ۱۰ سال است که دوتارنوازی را به جوانان شهرستان آموزش می‌دهم و تاکنون بالغ بر ۵۰ هنرمند این موسیقی را فرا گرفته‌اند؛ از زمان شیوع کرونا فعالیت کم شده و فضای مجازی نتوانست مکان مناسبی برای این هنر اصیل باشد.

او تشویق و حمایت هنرمندان را مسیر مناسبی برای درک بیشتر نسل جوان از هنر دانست و گفت: در سال‌های گذشته مردم اهمیت چندانی برای این هنر قائل نمی‌شدند اما خوشبختانه با گذشت زمان و تلاش گذشتگان برای اثبات موسیقی اصیل، امروزه هنر دوتارزنی جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد.

سمندری تاکید کرد: با وجود سبک‌های جدید در موسیقی به جوانان توصیه می‌کنم موسیقی محلی را بیشتر حمایت کنند چون نواختن دوتار تنها صدای یک ساز نیست بلکه دردها و شادی‌های نوازنده است که با صدای دوتار شنیده می‌شود.

وی توضیح داد: امروزه درست است مسئولان هنری کار چندانی برای هنرمندان نمی‌کنند اما مردم هنردوست تایباد و باخرز با حمایت‌هایشان هنوز امید را در دل ما هنرمندان زنده نگه داشته‌اند تا با هر بهانه‌ای شده این هنر را به نسل‌های بعد انتقال دهیم.

داغ دو فرزندم سبب شد ۳۰ سال دوتارنوازی را در ۲ سال خلاصه کنم

وی در ادامه این گفت‌وگو از داغ دو جوانش این چنین گفت: پسر جوانم که تازه خدمت سربازی را به پایان رسانده بود حدود ۲ سال پیش در سد اُستای غرق شد و دختر جوانم نوروز امسال به دلیل سابقه بیماری کلیوی درگیر کرونا شد و به برادرش پیوست دو سال است سرم را کنار سازم کوک می‌کنم و ۳۰ سال نوازندگی را تا صبح به یاد دو جوانم بر تارهایش چنگ می‌زنم و با دانسته‌های ۳۰ سال گذشته این دو سال را با ساز سپری کردم. نوای "دلبر رعنا" را بی اختیار در مراسم سومین روز درگذشت پسرم نواختم و ساعت‌ها با نواختنش اشک ریختم، اساتید هنری زیادی از استان‌ها و شهرهای همجوار برای مراسم حضور داشتند درد دلم را با صدای دوتارم چنگ زدم و بی اختیار نواختم دوتار تنها موسیقی نیست گاهی ناله‌های نوازنده است که با آن فریاد می‌زند.

او ادامه داد: دو سال است شب‌ها را به یاد دو جوانم می‌نوازم و با صدای سازم اشک می‌ریزم تا صبح شود، هنری که نتوانستم برای هزینه‌های درمان دخترم از آن استفاده کنم پس از مرگ دخترم خیلی‌ها سراغم آمدند تا دردی از دلم بردارند اما نوش دارو بعد مرگ سهراب اثر ندارد؛ من هزینه‌های درمان فرزندم را نداشتم و این برای یک پدر درد بزرگی است؛ دوتار نوازی برای امرار معاش مناسب نیست، اما هنرمند حرفه دیگری ندارد تا هزینه‌های زندگیش را تامین کند.

حسن سمندری در ادامه بیان کرد: دوتار نوازی را از کودکی با پدر مرحومم غلامحسین سمندری کار کردم که از نوازندگان مشهور در این حرفه بود و در کنار اساتیدی همچون ابراهیم شریف زاده، ذوالفقار عسگریان، کیوان ساکت، سیما بینا، احسان و داریوش خواجه امیری و... آموزش حرفه‌ای دیده‌ام.

تاکنون برای چند فیلم از او دعوت شده و در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و خارجی شرکت کرده‌ و همیشه نام موسیقی اصیل خراسانی را برافراشته است.

حسن سمندری سال‌های زیادی را دوتار نواخته، حضور او در عرصه هنر فولکلور انکار ناپذیر است، متاسفانه بسیاری انتظار دارند از هنر بدون آن که حقوق مادی و معنوی آن را بپردازند، استفاده کنند و شاید حساب این را ندارند که هرکس حرفه‌ای دارد و هرکس بنا به آنچه انتخاب کرده و به فراخور آنچه که سال‌ها روی آن سرمایه گذاری نموده باید امرار معاش کند و این گونه است که هنرمندان مهجور باقی می‌مانند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ ایرج سلیمانی دوشنبه‌شب در نشست شورای جهادی شهرستان دیر، اظهار داشت: از مجموع ۷۶ گروه جهادی فعال شهرستان دیر، سه گروه جهادی جغرافیامحور یا برون استانی هستند. فرمانده سپاه سیدالشهدا شهرستان دیر بیان کرد: از ابتدای س...
استانی
دادستان اردبیل خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اردبیل درگیری در بهارآباد اردبیل کشته نداشت
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سید جواد پورنقی عصر دو شنبه در گفتگو با رسانه‌ها اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۷ بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری شدند؛ همچنین در این مدت هیچ مورد فوت به ثبت نرسید. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گ...
استانی
«خبرگزاری مهر» سید عبدالله طباطبایی در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: ساعاتی پیش اشرار مسلح در محله بهارآباد اقدام به ایجاد ناامنی و خسارت کرده بودند که عوامل این درگیری مسلحانه با ورود سریع دستگاه قضائی در کمترین زمان ممکن دستگیر شدند. وی با اشاره به...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مهدی محمدی بعد از ظهر امروز یکشنبه جمع خبرنگاران اظهار کرد: در شبانه روز گذشته پنج مورد مثبت بستری مبتلا به کرونا و ۵۵ مورد بیمار مثبت سرپایی نیز در استان کرمانشاه شناسایی شدند. وی افزود: هم‌اکنون ۱۰۱ بیمار مربوط به کرو...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان شمالی رئیس فدراسیون ترای اتلون (ورزش سه گانه) از برگزاری ۳۷ دوره مسابقات قهرمانی کشور از ابتدای شیوع کرونا خبر داد و گفت: سه رویداد دیگر نیز تا پایان سال در رده های سنی مختلف برگزار می‌کنیم.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سید اسد الله هاشمی دوشنبه شب در گفتگو با خبرنگاران، افزود: طی گزارش مردمی مبنی بر پیدا شدن لاشه یک قلاده خرس قهوه‌ای در ارتفاعات کوه نور شهرستان چرام، یگان حفاظت نمایندگی محیط زیست آن شهرستان فوراً به محل اعزام شدند. وی...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان سفیر ژاپن در ایران گفت: خیلی خوشحال هستم که روابط ما با ایران بیشتر شود و از آن استقبال می‌کنیم.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عباس خسروانی، شامگاه دوشنبه در نطق پیش از دستور در صحن علنی شورای شهر اراک اظهار کرد: ما امروز در اجرای پروژه‌های کلان بیش از سرمایه اقتصادی به سرمایه اجتماعی نیاز داریم. وی ادامه داد: با توجه به تصمیم گرفته شده در خصوص...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد دقایقی پیش شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزید.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است