گوناگون 11:51 - 07 آذر 1401

ماجرای تقسیم بودجه کارانه پرستاری/ وضعیت مهاجرت پرستاران

به گزارش خبرنگار مهر، محمد میرزابیگی، روز دوشنبه هفتم آذر ۱۴۰۱، در نشست خبری که در محل سازمان نظام پرستاری برگزار شد، به تشریح مسائل روز پرستاران کشور پرداخت و گفت: ماهیت سازمان نظام پرستاری، فعل مراقبت‌های پرستاری است. ما به سمت سالمندی پیش می‌رویم و باید در حوزه حفظ ارتقای سلامت جامعه، هر کسی وظیفه خودش را به نحو احسن انجام دهد که پرستاران هم یکی از همین گروه‌ها است.

وی افزود: اگر در بیمارستان‌ها خدمات پرستاری به درستی ارائه نمی‌شود، ناشی از موانع خدمتی است که اجازه نمی‌دهد پرستار به وظایف خود به درستی عمل کند.

میرزابیگی ادامه داد: ما دنبال ارائه مراقبت‌های پرستاری علمی و ایمن برای مردم هستیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری افزود: ما جمعیتی حدود ۲۵۰ هزار نفر پرستار داریم که از دانشجو تا بازنشستگان را شامل می‌شوند.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سازمان نظام پرستاری پرداخت و گفت: لازم است همگان از نقش خود در قبال پرستاری، گزارش کار بدهند.

میرزابیگی افزود: حل مسائل پرستاری به مراقبت‌های پرستاری از مردم وابسته است.

وی گفت: اگر استانداردهای نیروی پرستاری در بیمارستان‌ها رعایت شود، مراقبت از بیماران به شکل درست ارائه خواهد شد و در عین حال، باعث کاهش هزینه‌های نظام سلامت کشور خواهد شد.

میرزابیگی اظهار داشت: مأموریت سازمان نظام پرستاری، مأموریت صنفی، حرفه‌ای و آموزشی است.

وی افزود: پرستاران از ۲۴ ساعت شبانه روز، ۱۶ ساعت به صورت مستقل مشغول اداره بیمارستان‌ها هستند و خدمات پرستاری از کار نمی‌افتد.

میرزابیگی ادامه داد: پرستاری، قلب نظام سلامت است که شبانه روز می تپد.

وی افزود: وقتی مردم از فعالیت و کار دور می‌شوند، برعکس فعالیت پرستاران بیشتر می‌شود. به طوری که در دوران کرونا، شاهد این ادعا بودیم.

میرزابیگی گفت: بیش از ۲۲ دستور رئیس جمهوری در همین دولت برای پرستاران صادر کرده که شامل بحث‌های مختلفی بوده است که بیشترین آنها در رابطه با موضوع تعرفه‌گذاری بوده است.

وی افزود: به رغم قوانین وضع شده و دستورات رئیس جمهوری، همچنان شاهد گله مندی پرستاران از بد اجرا شدن برخی قوانین هستیم.

میرزابیگی ادامه داد: انحلال طرح قاصدک، اولین اقدام فعالیت سازمان نظام پرستاری در دوره پنجم بوده است. همچنین، معوقات پرستاری برای مقطعی تأمین بودجه شد و از ۲ سال تأخیر به ۵ ماه رسید که شامل اضافه کار و کارانه پرستاران بود.

وی افزود: عملیاتی شدن قانون تعرفه‌گذاری بعد از ۱۵، یکی دیگر از دستاوردهای سازمان نظام پرستاری در این دوره از فعالیت بوده است.

میرزابیگی با اشاره به محاسبه K پرستاری، گفت: البته K پرستاری مثل سایر گروه‌ها قابل بازبینی است.

وی افزود: برخورداری پرستاران از درآمد بیمارستان‌ها، یکی از مزیت‌های تعرفه گذاری است، به طوری که کارانه پرستاری از محل بازتوزیع پرداخت می‌شود.

میرزابیگی ادامه داد: در برخی از بیمارستان‌ها، هنوز خدمات پرستاری ثبت نشده و باعث گردیده روند پرداخت کارانه پرستاران دچار اشکال شود.

وی با اشاره به پرداخت علی الحساب کارانه پرستاری، گفت: همه دنبال اجرای قانون هستیم و پرستاران توجه داشته باشند که ۵,۲۰۰ میلیارد تومان بودجه از مجلس برای اجرای تعرفه‌های پرستاری در سال ۱۴۰۱ گرفته ایم که سازمان بیمه سلامت می‌بایست سهم پرستاران از تعرفه‌ها را به صورت کامل پرداخت کند.

میرزابیگی تاکید کرد: پرستاران مطمئن باشند که پیگیر مطالبات آنها هستیم و دستگاه قضائی نیز به این موضوع ورود گرده که اگر دستگاهی در مسیر اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری کم کاری کند، دچار ترک فعل شده و با آن دستگاه برخورد قانونی خواهد شد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: ۴ کار اساسی در دست پیگیری داریم که یکی از آنها، بازگشت به کار پرستاران طرحی است.

وی گفت: اطلاع موثق دارم که رئیس جمهور مخالف اخراج نیروهای پرستاری طرحی هستند، اما همچنان برخی مدیران رده پایین نسبت به بازگشت به کار این نیروها مقاومت می‌کنند.

میرزابیگی به اعطای فوق العاده خاص اشاره کرد و افزود: جامعه پرستاری هم باید از این فوق العاده خاص برخوردار شوند و مه پیگیر هستیم تا به نتیجه برسد.

وی گفت: رسیدگی به وضعیت بازنشستگان پرستارانی که دچار بیماری هستند، یکی دیگر از اقدامات سازمان نظام پرستاری است که دنبال می‌شود. به طوری که قرار است این دسته از پرستاران بازنشسته تحت پوشش صندوق بیماری‌های خاص قرار بگیرند.

میرزابیگی در مورد بودجه تعرفه گذاری که قرار است به بیمه‌های مختلف واگذار شود، افزود: از اول بنا بود این بودجه فقط در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار بگیرد که سازمان برنامه و بودجه تصمیم گرفت این بودجه را خودش در اختیار بیمه‌ها قرار بگیرد.

وی ادامه داد: بر همین اساس، بودجه تعرفه‌ها توسط سازمان برنامه و بودجه در اختیار بیمه سلامت، بیمه تأمین اجتماعی و بیمه نیروهای مسلح قرار می‌گیرد.

میرزابیگی گفت: تلاش می‌کنیم از بودجه ۱۴۰۲، مراقبت‌های پرستاری وارد سرانه شود. یعنی برای آن مثل سایر گروه‌ها، سرانه اختصاص داده شود.

وی در خصوص آمار مهاجرت پرستاران افزود: با شروع کرونا شاهد افزایش مهاجرت پرستاران بودیم به طوری که هر ماه ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرستار درخواست مهاجرت داشتند. اما این موج مهاجرت در یکی دو ماه اخیر فروکش کرده است.


11749998
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عباس عبادی، با اشاره به رشد و شتاب حوزه سلامت کشور در دوران پس از انقلاب، گفت: تعداد مراکز آموزش عالی پرستاری از ۳۰ مرکز به بیش از ۲۰۰ مرکز رسیده است. وی با اشاره به آموزش نیروهای پرستاری در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری، افز...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نرخ اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در حال حاضر چندان مناسب نیست و عوامل متعددی از جمله بهبود فضای کسب و کار، کاهش تصدی گری دولت و نهادها، استفاده بهینه از بازار کار و نیازهای کشور، مدیریت همکاری های بین المللی و بهبود کیفیت نیرو...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، جعفر میعادفر، صبح یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما، به وضعیت خدمات بهداشتی و درمانی در خوی اشاره کرد و افزود: مشکلی به لحاظ تأمین امکانات بهداشتی و درمانی در منطقه وجود ندارد، به طوری که دارو به اندازه کا...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی صحرائیان، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که بیماری ام اس چیست، گفت: ام اس، بیماری خود ایمنی است که عمدتاً افراد جوان را درگیر می‌کند، سیستم ایمنی بدن به دنبال تحریک و القا خود ایمنی، سلول‌های غلاف ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی صحرائیان، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که بیماری ام اس چیست، گفت: ام اس، بیماری خود ایمنی است که عمدتاً افراد جوان را درگیر می‌کند، سیستم ایمنی بدن به دنبال تحریک و القا خود ایمنی، سلول‌های غلاف ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سهم تجهیزات پزشکی در حوزه درمان، اگر بیشتر از دارو نباشد، کمتر هم نیست. یعنی اینکه به اندازه‌ای که دارو برای بیمار حیاتی است، ملزومات پزشکی هم نیاز است. این ملزومات که اغلب در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تأمین آنها...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، نتایج این مطالعه می‌گوید زنانی که هر یک از پنج عارضه اصلی بارداری را تجربه می‌کنند، تا ۴۶ سال پس از زایمان، با خطر بالا ابتلاء به بیماری ایسکمیک قلبی روبرو هستند. این پنج عارضه عبارتند از: زایمان زودرس (ک...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، در مطالعه‌ای که روی بیش از ۱ میلیون کهنه سرباز آمریکایی انجام شد، محققان دریافتند افرادی که ویتامین D برای آنها تجویز شده بود، تقریباً ۵۰ درصد کمتر احتمال دارد که در طول هشت سال اقدام به خودکشی کنند، در مقایسه...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، در حالی که از قبل مشخص شده بود که سلامت ضعیف دندان می‌تواند خطر سکته مغزی و بیماری قلبی را افزایش دهد، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بزرگسالانی که از نظر ژنتیکی مستعد پوسیدگی، دندان مصنوعی و از دست دادن دندان هست...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر -گروه دین و اندیشه-سمانه نوری زاده قصری: جایگاه تربیت دینی در ساختار آموزش و پرورش و در مدارس از جمله موضوعات به روز، مهم و دوران‌ساز جامعه اسلامی ماست. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نظام آموزشی کشور چیستی و چگونگی تولید و عرضه‌ی محتوای آموز...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است