اقتصادی 16:52 - 27 مهر 1400
یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه نباید تورم ناشی از سیاست‌های کلان اقتصادی را گردن حقوق‌بگیران بیاندازیم بر لزوم مدیریت سیاست‌های پولی و ارزی تاکید کرد. وی گفت که اگر تمایلی به افزایش نقدی حقوق کارگران وجود ندارد حتما باید آنها را از طریق حمایت‌های غیرنقدی کمک کرد تا معیشت آنها به خطر نیفتد.

آیا تمایلی به افزایش دستمزد کارگران وجود ندارد؟

حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ضرورت تشکیل شورای عالی کار و بررسی دستمزد کارگران اظهار کرد: اینکه شورای عالی کار در خصوص افزایش دستمزد در نیمه دوم سال جلسه‌ای را که مورد نظر کارگران باشد برگزار کند بعید می‌دانم چون با توجه به تورم و گرانی کالاها این مسأله دور از انتظار است و از شواهد و اظهارات و صحبت‌هایی که می‌شود می‌توان فهمید که تمایلی برای افزایش دستمزد وجود ندارد ولی این حق کارگران است که با توجه به شرایط تورمی موجود و نرخ بالای کالاها که هر روز در حال تغییر است انتظار داشته باشند که دولت به شکلی آنها را مورد حمایت قرار بدهد.

وی افزود: اگر حقیقتا موضوع افزایش نقدی مدنظر نیست می‌توان حمایت‌های غیرنقدی را پیش‌بینی کرد و از طریق تخصیص کالاهای اساسی، پرداخت وام ودیعه اجاره مسکن یا پرداخت وام و تسهیلات به کارگران کمک کرد.

حاج اسماعیلی متذکر شد: در دولت قبل عده‌ای مدام از پایین بودن حقوق کارگران و بازنشستگان و مشکلات معیشتی آنها انتقاد می‌کردند و در قالب منتقد جدی به سیاستهای پولی و مالی و دستمزد، وارد معرکه شده بودند ولی اکنون که خود آنها در چنین فضایی قرار گرفته‌اند تمایلی به رعایت حداقل ها ندارند و به افزایش دستمزدها توجه نشان نمی‌دهند.

این کارشناس حوزه کار تصریح کرد: با توجه به اینکه حدود پنج ماه حداقل تا پایان سال باقیمانده و مدت طولانی است و حداقل بگیران همچنان درگیر تامین نیازهای زندگی هستند، حداقل انتظار کارگران این است که حمایت‌های غیر نقدی از سوی دولت صورت گیرد، چرا که بسیاری از خانوارها در این گرانی‌ها همه پس‌اندازشان را از دست دادند و برای مسائلی مثل تامین لوازم مدرسه فرزندانشان یا خرید گوشی موبایل و لپ تاپ هزینه های سنگینی را متحمل شده‌اند.

وی در عین حال تاکید کرد که در روزهای پایانی سال جلسات تعیین دستمزد شکل خواهد گرفت و حداقل دستمزد افزایش پیدا خواهد کرد ولی نباید روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد و احتمالا آن میزانی که مدنظر گروه‌های کارگری باشد نخواهد بود و باید برای سال آینده تدارک افزایش دستمزد را ببینند.

حاج اسماعیلی در عین حال اشاره‌ای هم به شیوه افزایش پلکانی حقوق کارمندان کرد و گفت: در دوره‌های گذشته برای جلوگیری از فساد در حوزه افزایش دستمزدها و نزدیک شدن به انصاف و عدالت، فرمول‌های مختلفی را برای افزایش حقوق‌ها در نظر گرفتیم ولی اینکه برای سال آینده به شکل پلکانی حقوق ها افزایش یابد حتما با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد چون برخی سلایق مدیران باعث ایجاد فساد و رابطه بازی در افزایش حقوق می شود و نارضایتی عمومی در بین کارکنان را دامن می‌زند لذا روش پلکانی، روش خوبی نیست و انتظار داریم یک رویه ثابت را برای افزایش حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان در نظر بگیرد.

این کارشناس خاطرنشان کرد:متاسفانه تورم موجود را ناشی از افزایش دستمزد کارگران و بازنشستگان و مستمری‌بگیران و حقوق کارمندان می‌دانند در صورتی که این مساله جفا در حق حقوق بگیران است چون با افزایشی که در هزینه‌ها به وجود آمده امکان تامین نیازهای زندگی برایشان سخت شده و قدرت خرید به شدت کاهش پیدا کرده است و تغییر قیمت کالاها هر روز ادامه دارد.

وی با اشاره به حجم بالای نقدینگی در کشور گفت: وقتی میزان نقدینگی کشور به این حد می رسد بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی باید پاسخگو باشند که چطور نقدینگی به این بزرگی شکل گرفته و به حقوق بگیران و کل کشور فشار آورده و روی تولید و فعالیت بنگاه‌ها اثر گذاشته است؟

حاج اسماعیلی تورم شکل گرفته را ناشی از سیاست‌های کلان اقتصادی در کشور دانست و با بیان اینکه نباید آن را گردن حقوق‌بگیران بیندازیم، گفت: مشکل ما در میزان نقدینگی، ساختار بیمار اقتصادی و عدم ثبات در سیاست‌های پولی و ارزی کشور است و به جای آنکه ریشه تورم را در افزایش حقوق و دستمزد جست‌وجو کنیم باید  سیاست‌های پولی و مالی و عدم ثبات در نرخ ارز را مدیریت کنیم.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، جلیل سالاری، معاون وزیر نفت در نشست انعقاد قرارداد ۴۵ هزار خودرو دوگانه سوز گفت: با توجه به اینکه وظیفه تامین سوخت بخش حمل و نقل یکی از مهمترین وظیفه های وزارت نفت است امیدواریم این مسیر ادامه داشته باشد. وی افزود: در ...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل شرکت نمایشگاه بین‌المللی ایران می‌گوید اقدام پلیس راهور در مسدود کردن مسیر حرکت خودروها به سمت محل نمایشگاه‌های بین المللی غیرقانونی و نسنجیده بوده است.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» طبق آمار رسمی، در آبان امسان تورم در بخش مسکن به ۵۱.۸ درصد رسیده و خریدار  باید به طور متوسط بیش از ۲۰ درصد نسبت به پارسال هزینه کند.
اقتصادی
همزمان با افتتاح ۴ نمایشگاه
«خبرگزاری ایسنا» عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک گفت که با وجود پرداخت هزینه‌ از سوی بخش خصوصی در نمایشگاه و افتتاح چند نمایشگاه در صبح امروز، پلیس راهور ساعاتی قبل اعلام کرده مکان برگزاری نمایشگاه، شهر آفتاب است و اجازه ورود ماشین به ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امورخارجه کشور در حاشیه نشست بررسی آخرین وضع روابط اقتصادی تهران - مسکو گفت: در این جلسه موضوعات مختلفی بررسی شد که یکی مربوط به کریدور شمال جنوب بود که مسائل و م...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» ‌حسین قربان‌زاده معاون وزیر اقتصادی و دارایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در مورد بزرگترین مزایده سازمان خصوصی سازی اظهار داشت‌: دغدغه‌هایی درباره خصوصی سازی پالایشگاه شازند استان مرکزی مطرح شده که به حق است و حتماً باید مورد ملاحظه قرار گیرد، اما...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده گفت: بر اساس آئین‌نامه قانون ساماندهی و حمایت از تولید مسکن که ملاک‌عمل در تمامی طرح‌های حمایتی است، افرادی که واجد شرایط برای طرح نهضت ملی مسکن تلقی می‌شوند باید دارای ۴ شرط ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، بازار سوداگری ارز به سادگی با انتشار اخبار کذب و ساختگی و فاقد منبع دچار تلاطم و هیجان می‌شود. نگاهی کوتاه به دوران نوسانات ارزی نشان می‌دهد هجوم به بازار ارز و خرید دلار به صورت کامل تحت تأثیر القائات رسانه‌ای منفعت طلبان...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سیدجواد ساداتی نژاد اظهار کرد: خاک بستر حیات و یک میراث بین نسلی است و همه ما وظیفه داریم برای صیانت از منابع آب و خاک کشور تمام تلاش خود را به کار ببندیم که این کار به عزم ملی و مردمی نیاز دا...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، قطار مسافری یزد-تهران که قرار بود ساعت ۷ صبح امروز به مقصد برسد، با ۸ ساعت تأخیر ساعت ۱۵:۱۵ دقیقه امروز وارد ایستگاه راه آهن تهران شد. به گفته برخی مسافران، قطار شماره ۶۲۱ متعلق به شرکت مهتاب سیر ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه دیشب ا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است