اقتصادی 15:27 - 14 بهمن 1401

آیا امسال هم تلاش پشت پرده برای حذف مالیات سیگار به نتیجه می رسد

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از آنکه در اسفندماه سال گذشته نماینده‌های مجلس با اخذ عوارض مازاد از سیگار مخالفت کردند و با این مخالفت، بند الحاقی ۷ از تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۱ حذف شد، این عوارض امسال هم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ دیده شد تا برای هر نخ سیگار عوارض مشخصی دریافت شود.

طبق لایحه بودجه پیشنهادی، از ابتدای سال ۱۴۰۲ به قیمت خرده فروشی برای هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۵۰ تومان، هر نخ سیگار تولید داخل با نشان بین المللی (برند) معادل ۱۰۰ تومان و هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان به عنوان مالیات و از هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۸۰۰ تومان و هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی قلیان وارداتی ۳۵ هزار تومان به عنوان حقوق ورودی دریافت خواهد شد. این مبالغ قرار است، برای بخش سلامت، ورزش همگانی و ورزش بانوان هزینه شود.

امسال نیز بر اساس تبصره ۱۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است مبالغ مالیاتی مزبور را از تولید کنندگان و واردکنندگان دخانیات، حسب مورد اخذ و به حساب درآمد عمومی واریز کند.

با این حال اخبار واصله از مجلس حکایت از آن دارد که نمایندگان امسال نیز مانند پارسال با این بند از لایحه مخالفت کرده و اعمال عوارض بر سیگار را رد کرده‌اند.

با توجه به مخالفت چند باره با افزایش عوارض محصولات دخانی در مجلس، این سوال وجود دارد که نقش دلالان و سودجویان دخانی در این موضوع که مستقیماً با سلامت مردم در ارتباط است، به چه میزان است؟

این موضوع زمانی جلب توجه می‌کند که بدانیم در خلاء اعمالِ محدودیت‌های قانونی و حاکمیتی، در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد از سهم بازار فروش پرسود سیگار در کشور با گردش مالی سالانه حداقل ۷۰۰ هزار میلیارد ریالی و مصرف ۷۵ تا ۸۰ میلیارد نخی در اختیار شرکتهای خارجی و کمپانی‌های چند ملیتی آمریکایی- انگلیسی BAT و ژاپنی JTI تولیدکننده سیگار در کشور قرار گرفته است. این در حالی است که این شرکتها کمترین میزان سهم در اشتغالزایی و پذیرش مسئولیتهای اجتماعی در کشور را بر عهده گرفته اند. مهم‌تر آنکه سود این شرکت‌ها بیش از نیمی از این مبلغ است.

بر همین اساس رئیس کمیسیون بهداشت مجلس سال گذشته به صراحت اعلام کرد که «هیچ جوره نمی‌توان جلوی مافیای سیگار را گرفت. من پنج دوره در مجلس بوده‌ام و تاکنون به دلیل همین مخالفت‌ها و مقاومت‌ها نتوانسته‌ایم در جهت کاهش مصرف مواد دخانی با تصویب مصوباتی نظیر مالیات بر سیگار گام اساسی برداریم.»

در این راستا خبرنگار مهر تلاش کرد تا با عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه، به عنوان یکی از نمایندگان مؤثر مجلس در این موضوع، در خصوص چرایی مخالفت مجلس در مورد اعمال عوارض سیگار گفتگویی انجام دهد که با عدم پاسخگویی این نماینده مجلس روبرو شد.

سوالاتی که شاید پاسخ به آنها از ابهامات چرایی مخالفت سال گذشته نمایندگان در افزایش مالیات بر سیگار و مشخص شدن هویت نمایندگان مخالف با مدیریت مصرف سیگار در کشور پرده بردارد. اینکه مجلس در سال گذشته با افزایش عوارض خرده فروشی سیگار مخالف کرد، و با توجه به نرخ بسیار پایین محصولات دخانی در ایران نسبت به متوسط جهانی، و۶۰ هزار کشته سالیانه در کشور بر اثر محولات دخانی، پیش بینی‌ها از اقدام نمایندگان مجلس در این خصوص در لایحه بودجه امسال چه خواهد بود؟

سوالات و ابهاماتی که حتی اعتراض نمایندگان نیز در سال گذشته پس از جلسه غیرعلنی منجر به حذف افزایش مالیات بر سیگار را در پی داشت.


11804108
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» براساس قانون بودجه ۱۴۰۲، بانک مرکزی موظف است حداکثر سه هفته پس از اتمام هر فصل فهرست اطلاعات تسهیلات کلان جاری و غیرجاری و تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط بانک‌ها را منتشر کند.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» بر اساس اعلام مرکز آمار شاخص قیمت مصرف کننده در بهمن ماه نسبت به ماه قبل ۱.۴ درصد رشد کرد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مرکز آمار ایران اعلام کرد: رشد ۵.۱ درصد محصول ناخالص داخلی با نفت و ۲.۵ درصدی بدون نفت برای اقتصاد ایران در پاییز ۱۴۰۲ ثبت شده است.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مسئول سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌های کشور از ممنوعیت و انسداد محور چالوس تا فردا خبر داد و گفت: مسافران در ایام تعطیلات وارد محور چالوس نشوند.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» در ۱۱ ماهه سال جاری ۸ هزار و ۴۰ دستگاه خودروی سواری به ارزش ۱۵۷ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» در ۱۱ ماهه سال جاری ۸ هزار و ۴۰ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۱۵۷ میلیون دلار وارد و از گمرکات کشور ترخیص شده است.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: امکان پذیرش اوراق گام نزد تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به جای پرداخت مالیات فراهم شد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» دبیر اسبق انجمن تصفیه کنندگان شکر گفت: با توجه به تخلیه ۲ تا ۳ محموله شکر در بندر و استمرار واردات، کمبودی در عرضه شکر ماه رمضان نداریم.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» یک کارشناس اقتصادی گفت: با اعمال قوانین مالیاتی در بازار‌های غیرمولد، توازن در اقتصاد برقرار شده است و تا زمانی که بازده دارایی‌ها تنظیم نشود، نمی‌توان تورم را کنترل کرد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» وزیر اقتصاد گفت: برآورد‌ها حاکی از انتشار ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق گام برای تامین مالی بخش تولید در سال ۱۴۰۳ است که هنوز قطعی نشده است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است