سیاسی 19:21 - 25 فروردین 1400
''غربی‌ها مذاکره را نه ابزاری برای توافق که سلاحی برای ضربه زدن به ایران می‌دانند و کارکرد مذاکره برای آنها دقیقا مانند اعمال تحریم های حداکثری برای فلج کردن مقاومت جمهوری اسلامی و قراردادن کشور ما در گوشه رینگ مبارزه است.''

ارتقاء سطح منازعه برای امتیازگیری در فرآیندی که دیگر نامش «مذاکره» نیست!

به گزارش ایسنا، به نقل از نورنیوز، روز یکشنبه 22 فروردین و پس از ایجاد اختلال در شبکه برق مجتمع غنی‌سازی نطنز که موجب توقف فعالیت بخشی از یکی از سالن‌های این مجتمع شد، رسانه‌های صهیونیستی و غربی با تبلیغاتی وسیع، این اقدام را به رژیم صهیونیستی منتسب کردند. 

نخست وزیر رژیم صهیونیستی بارها اعلام کرده که این رژیم از همه ابزارها برای ضربه به توانمندیهای هسته ای ایران برای به گفته او جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای استفاده خواهد کرد.

روز گذشته جیک سولیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در دیداری مجازی با همتای اسرائیلی خود اظهارات نتانیاهو را تکرار کرد و اظهار داشت:« اطمینان می دهم که ایران هرگز صاحب بمب هسته‌ای نخواهد شد.»

بسیار روشن است که نمی توان اقدامات رژیم صهیونیستی، اروپا و آمریکا را در قبال ایران از هم تفکیک کرد، چرا که رفتار عملی اضلاع این مثلث در طول 40 سال گذشته به روشنی نشان می دهد که آنها در مواضعشان نسبت به ایران بویژه در سطح راهبردی کاملا هم نظرهستند.

وقوع سه رخداد شامل حمله به کشتی تجاری ایران در دریای سرخ،خرابکاری تروریستی در مجتمع غنی سازی نطنز و تحریم فرماندهان ارشد نظامی و مقامات سیاسی ایران از سوی اتحادیه اروپا آن هم در میانه مذاکراتی که طبیعتا باید "بدیل نزاع" باشد، شاهدی بر مدعای همسویی راهبردی اروپا و رژیم صهیونیستی با آمریکا در برابر ایران است وسوالات متعددی را در خصوص چرایی این رفتار در این مقطع زمانی بوجود آورده است .

رفتار منافقانه اروپایی‌ها در دوره پس از خروج ترامپ از برجام وبازسازی این رفتار  پس از روی کار آمدن بایدن در کنار اقدامات اخیر تروئیکای اروپایی در تهیه پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس و اعمال تحریم علیه مقامات نظامی و سیاسی ایران،هیچ تردیدی در سوء نیت اروپا در قبال ایران باقی نمی گذارد.

اروپایی ها پس از خروج ترامپ از برجام و وضع تحریم های جنایتکارانه علیه ایران،همه تلاش خود را برای منفعل سازی جمهوری اسلامی در واکنش به این اقدامات خصمانه بکار بستند. در این مسیر و پس از اتخاذ راهبرد مقاومت فعال از سوی ایران برای استیفای حقوق از دست رفته خود، اروپا با افزایش فشارهای همه جانبه از مجموعه ابزارهای در اختیار برای متوقف سازی جمهوری اسلامی استفاده کرد.

پس از روی کار آمدن بایدن نیز اروپا با طرح موضوعات فرابرجامی به عاملی برای جلوگیری از روند احیای برجام تبدیل شد.

اکنون و در میانه فرآیند مذاکرات نیز ضمن آن که علیه مسئولین جمهوری اسلامی تحریم های حقوق بشری اعمال می کنند در قبال به تعبیر وزیر امور خارجه کشورمان، «جنایت جنگی صهیونیستها» سکوت اختیار کرده اند.

این گونه رفتار اروپاییها نشان می دهد که آنها کاملا با صهیونیست‌ها که با ضربه به تاسیسات هسته‌ای نطنز در میانه مذاکرات به دنبال منفعل‌سازی ایران و خالی کردن دست ما در این روند هستند، همسو و هماهنگ عمل می کنند.

اقدامات انجام شده که با هماهنگی و تعریف نقش میان آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی در جریان است در تناقض آشکار با سیاست" بازگشت به دیپلماسی" جوبایدن است و نشان می‌دهد که او سیاست «فشار حداکثری» ترامپ را با سیاست «نیرنگ و خدعه حداکثری» جایگزین کرده و درحال اجرای نمایش نخ‌نما و قدیمی «عملیات خراب‌کارانه» به موازات «درخواست مذاکره» است.

مجموعه این اقدامات موجب تقویت این ذهنیت می شود که غربی‌ها مذاکره را نه ابزاری برای توافق که سلاحی برای ضربه زدن به ایران می‌دانند و کارکرد مذاکره برای آنها دقیقا مانند اعمال تحریم های حداکثری برای فلج کردن مقاومت جمهوری اسلامی و قراردادن کشور ما در گوشه رینگ مبارزه است.

اما در برابر رویکرد و قصد آمریکا و اروپا، موضع جمهوری اسلامی ایران کاملا قاطع و مستحکم بوده و رفتارهایی از این دست به تنازل آن منتهی نخواهد شد.

ایران فرصت بسیار محدودی را در اختیار آمریکا قرارداده تا با لغو یکباره همه تحریم های برجامی و غیر برجامی که با هر برچسبی در دوره های مختلف علیه ایران اعمال نموده، گذشته خود را جبران کند.

ایران نیز صرفا پس از راستی آزمایی لغو تحریم ها در مدت زمان مناسب و متناسب، روند کاهش تعهدات برجامی خود را متوقف کرده و به وضعیت قبلی باز می گردد.

اقدام اخیر ایران در شروع فرآیند غنی سازی 60درصد که پس از حادثه نطنز به مورد اجرا گذارده شد و اقداماتی که بزودی از آنها رونمایی می شود باید آمریکا و اروپا را متوجه این واقعیت کرده باشد که پاسخ تهران به هرگونه فریبکاری و فشار، اتخاذ اقدامات قاطع و پیشرونده است.

علاوه بر این آمریکا باید به این واقعیت توجه داشته باشد که اگر هرچه زودتر و سریع تر برای کشیدن افسار رژیم صهیونیستی و جلوگیری از تداوم وحشی گری این رژیم اقدام نکند، پاسخ قاطع ملت ایران هردوی آنها را پشیمان خواهد کرد.

تداوم خدعه گری، فشار و بدعهدی، هیچ تاثیری به جز پیشروی بیشتر ایران در سیاست «مقاومت فعال هسته‌ای» و تقویت ظرفیتهای داخلی بدنبال نخواهد داشت.

مذاکره اگر در زمانی کوتاه، خواسته های قانونی ایران را تامین نکند، نمی تواند به عنوان ابزاری برای استیفای حقوق از دست رفته مردم ایران تلقی شود و طبیعتا توجیهی نیز برای ادامه آن وجود نخواهد داشت.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
دبیرخانه مجلس خبرگان در بیانیه‌ای اعلام کرد
«خبرگزاری ایسنا» دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری با صدور بیانیه‌ای در آستانه فرارسیدن روز قدس بر بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمین‌های خود و اخراج صهیونیست‌ها از آن به عنوان تنها راه حل مسأله فلسطین تأکید کرد.
سیاسی
وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام»
«خبرگزاری ایسنا» یک استاد دانشگاه در افغانستان با بیان اینکه پرداختن به موضوع فلسطین و توجه به درد و آلام مردم این سرزمین نخست یک فریضه انسانی است، گفت: هر انسان آزاده ای در این خصوص احساس مسوولیت می کند.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه با صدور پیامی، انتصاب امیر سرتیپ قادر رحیم زاده را به فرماندهی قرارگاه مشترک پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیاء (ص) تبریک گفت. متن پیام او به این شرح است: برادر ارجم...
سیاسی
وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام»
«خبرگزاری ایسنا» دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان با اشاره به برقرار شدن رابطه سیاسی میان برخی کشورهای عربی منطقه با رژیم صهیونیستی گفت: این موضوع موجب شرمساری است و تاریخ این خیانت را فراموش نخواهد کرد.
سیاسی
وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام»
«خبرگزاری ایسنا» سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: تشکیل رژیم جعلی اسرائیل در منطقه فلسطین و اشغال این سرزمین و همچنین انتقال یهودیان از سراسر جهان به این منطقه، به تنش و بحران نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در جهان تبدیل شد.
سیاسی
وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام»
«خبرگزاری ایسنا» نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران گفت: دولت جدید آمریکا نه از به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی عقب نشینی کرد و نه سفارت خود را به تل آویو برگرداند بنابراین دست به هیچ اقدام قابل ذکری در پرونده فلسطین و حتی در بسیاری...
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» وزیر امورخارجه آمریکا مدعی شد که کشورش جدیت خود را برای بازگشت به برجام برمبنای "پایبندی در برابر پایبندی" نشان داده است.
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» وزارت امور خارجه در بیانیه ای تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که برقراری آرامش و صلح پایدار در فلسطین جز از طریق حل و فصل مسائل اساسی بحران فلسطین از جمله پایان اشغالگری، بازگشت آوارگان و تعیین نظام آینده فلسطین بر اساس همه پ...
سیاسی
با اشاره به تاسیس منطقه آزاد بانه و مریوان
«خبرگزاری ایسنا» رییس مجمع نمایندگان استان کردستان با اشاره به رای مجمع تشخیص مصلحت به تاسیس منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان ابراز امیدواری کرد که راه برای روشن شدن موتور اقتصاد و تجارت این استان فراهم شود.
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» مجمع متخصصین ایران در نامه ای، از علی لاریجانی برای نامزدی در انتخابات پیش رو دعوت کرد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است