سیاسی 20:20 - 04 بهمن 1400
رئیس کل دادگستری تهران از دادگاه کیفری ۱ استان تهران بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند رسیدگی به پروندها در این مجتمع قرار گرفت.

بازدید سرزده رئیس کل دادگستری تهران از دادگاه کیفری ۱ استان تهران

به گزارش ایسنا به نقل از  روابط عمومی و رسانه دادگستری تهران، علی القاصی مهر ضمن حضور درشعب این دادگاه و بررسی وضعیت ورودی و روند رسیدگی به پرونده‌ها با قضات و کارمندان به گفت وگو پرداخت و در جریان مشکلات موجود قرار گرفت.

القاصی مهر گفت: باید از تجارب قضات این دادگاه برای آموزش بازپرسان ویژه قتل در سطح استان و شهرستان و بخش‌ها استفاده شود و طی نشست‌های مشترک به تبادل نظرات و تجربیات در جهت اتقان آرا و تسریع در جمع آوری ادله صورت پذیرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: با توجه به اینکه پرونده‌های موجود در دادگاه کیفری عمدتا در خصوص موضوعاتی است که با حیثیت و آبروی مردم سرو کار دارد، بهره مندی از تدابیر حقوقی و عقلانیت قضایی در دادگاه‌های کیفری از ویژگی‌های مهم قضات است.

وی تاکید کرد: تصمیمات قضایی این مرجع در زندگی افراد و نزد جامعه تاثیر بسزایی دارد و ممکن است تبعات غیر قابل جبرانی داشته باشد.

در این بازدید رئیس کل دادگستری استان تهران در شعب ویژه رسیدگی کننده به پرونده‌های کثیرالشاکی از جمله عظیم خودرو، شرکت تعاونی برق، جرائم شورای شهر و شهرداران لواسان و شهریار و همچنین دادگاه‌های رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و جرایم سیاسی حضور یافت و از نزدیک با قضات و کارکنان این شعب به گفت‌وگو پرداخت و مشکلات و نظرات ایشان را شنید.

القاصی مهر در خصوص جرایم سرقت گفت: باید موقعیت‌هایی که سارقان در آن مرتکب جرم می‌شوند شناسایی شود و از آنجایی که بیشترین جرم سرقت مربوط به موبایل ربایی است، عمده این جرایم از طریق موتور سیکلت صورت می‌گیرد و سارقین دریک منطقه موبایل را سرقت و به سرعت محل را ترک و به منطقه دیگر رفته و جرم دیگری را مرتکب می‌شوند که باید با همکاری نیروی انتظامی این موقعیت‌ها شناسایی شوند و مجرمین دستگیر و در اختیار مراجع مربوطه قرار گیرند.

قضات در جریان این بازید به بیان مشکلات موجود پرداخته و طی آن خواستار توجه مراجع عالی به حجم بالای جرایم سرقت و دیگر جرم‌های مهم در صلاحیت محاکم کیفری 1 و آثار و تبعات منفی آن در احساس امنیت اجتماعی شدند.

قضات دادگاه‌های کیفری 1 استان تهران از رئیس کل دادگستری خواستند تا در تخفیف‌های مجازات و عفوهایی که شامل محکومان می‌شود، محکومان مربوط به این دادگاه‌ها مستثنی شده و مجرمین مشمول این ارفاقات قانونی مجدد مرتکب جرم نشوند.

رئیس کل دادگستری تهران با بیان اینکه حجم ورودی پرونده با توجه به نوع جرایم مورد رسیدگی در این دادگاه زیاد است، از روسا و مستشاران شعب کیفری 1 استان تهران که در کاهش زمان رسیدگی توان خود را می‌گذارند تشکر کرد.

القاصی مهر همچنین در خصوص برخی پرونده‌های کثیرالشاکی مطرح در این مجتمع و همچنین آثار و پیگیری جامعه در پرونده‌های جرایم خشن و مهم گفت: نمی‌توان نسبت به افکار عمومی بی توجه بود و رسیدگی به موقع به پرونده‌ها در دادگستری با صدور آرای متقن که موجب ایجاد حس امنیت در جامعه باشد، می‌تواند باعث رضایتمندی مردم از عملکرد قوه قضائیه باشد.

القاصی مهر ضمن تشکر از زحمات قضات و کارکنان بر تلاش مضاعف در جهت رسیدگی به امور مراجعین تاکید کرد و گفت: وقت گذاری در پرونده‌هایی که با جلسات علنی و به صورت سریالی و متعدد رسیدگی و منجر به صدور رای می‌شوند روشی است که بررسی عادلانه را به مردم معرفی می‌کند و در تنویر افکار عمومی و اعتماد سازی مردم حائز اهمیت است.

غلامرضا جواهری، معاون قضایی رئیس کل و سرپرست دادگاه‌های کیفری 1 استان تهران نیز در این بازدید گفت: پرونده‌های محاکم کیفری یک استان تهران به روز بوده و پرونده‌های رسوبی و مربوط به سال‌های گذشته در این مرجع قضایی مورد رسیدگی قرار گرفته و مختومه شده است.

وی همچنین فضای کوچک اختصاص یافته به این دادگاه درمقابل حجم پرونده‌ها از مشکلات این مجتمع عنوان کرد.

جواهری گفت: با توجه به اینکه پرونده‌ها دارای حجم زیادی هستند و برای رسیدگی حضور شکات ومتهمین ضرورری است فضای دادگاههای کیفری برای این امر کوچک و خواستار درنظر گرفتن فضای بهتری برای شعب این دادگاه شد.

در پایان این بازدید القاصی مهر ضمن تشکر از زحمات همکاران قضایی واداری در این حوزه بر به روز بودن امور جهت جلوگیری از بروز بی نظمی تاکید کرد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری فارس» رئیس جمهور بر لزوم نظارت مستمر دستگاه‌های مسئول بر بازار در جریان اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها تاکید کرد.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از اصلاح قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز در جلسه عصر امروز این کمیسیون خبر داد.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» عضو کمیسیون آموزش مجلس از تصویب ۲ ماده از طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به بررسی آخرین وضعیت درمان ناباروری در کشور گفت: در حال حاضر، 90 درصد هزینه‌های تشخیصی و درمانی زوج‌های نابارور توسط بیمه‌ها و 10 درصد باقیمانده توسط بیمار پرداخت می‌شود.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: براساس گزارش ارائه شده در دوره ریاست رئیس اخیر سازمان تعزیرات حکومتی 504 هزار پرونده به این سازمان ارجاع و حدود 400 هزار پرونده نیز در این سازمان مختومه شده است.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد که اکثر مردم یارانه معیشتی را دریافت می‌کنند و کسانی هم که اعتراض داشته‌اند پس از انجام اصلاحات لازم یارانه‌ ورایزی به حساب آنها برای‌شان قابل برداشت خواهد بود.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: بر اساس آنچه اکثریت اعضای کمیسیون از گزارش آقای باقری برداشت کردند گفتگوها و مذاکره تا آخرین مرحله کاملا در چارچوب خطوط قرمز و منافع ایران پیش رفته است.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: سازمان تبلیغات اسلامی گزارشی از اقدامات انجام شده این سازمان درباره تحقق شعار سال از ایجاد کارسراهای خلاق فرهنگی تا فعالیت روحانیون در روستاها برای تحقق شعار سال به کمیسیون فرهنگی ارائه کرد.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» وزیر رفاه گفت: دهک بندی افراد و خانوارها براساس فرمول مشخص و متاثر از چند شاخص تعیین می‌شود؛ هیچ اقدامی در این زمینه به صورت دستی صورت نمی‌گیرد و مکانیزه است.
سیاسی
«خبرگزاری فارس» وزیر رفاه گفت: دهک بندی افراد و خانوارها براساس فرمول مشخص و متاثر از چند شاخص تعیین می‌شود؛ هیچ اقدامی در این زمینه به صورت دستی صورت نمی‌گیرد و مکانیزه است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است