سیاسی 14:01 - 25 فروردین 1400
یک کارشناس مسائل حقوقی:
یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باید از نظر جامعه داخلی و بین المللی، افراد شناخته شده‌ای باشند.

کاندیداها از نظر جامعه داخلی و بین المللی باید شناخته شده باشند

عباس برزگر در گفت و گو با ایسنا درباره ویژگیهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از بعد حقوقی گفت: کسانی که کاندیدای ریاست جمهوری هستند، باید چند تا خصیصه اساسی داشته باشند؛ اولا اینکه‌ از نظر جامعه داخلی و بین المللی،  افراد شناخته  شده‌ای باشند و دیگر اینکه  به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و ولایت  معتقد و پایبند باشند زیرا حکومت جمهوری اسلامی، حکومت دینی است و  در کنار جمهوریت، اسلامیت هم هست و ما نمی توانیم یک بخش از آن را قبول داشته باشیم و یک بخش دیگر را قبول نداشته باشیم.

وی ادامه داد:  کسی که می خواهد سکان نظام جمهوری اسلامی را به عنوان رئیس جمهور به دست بگیرد باید  به این دو موضوع پایبند و معتقد باشد. همچنین باید به  قانون اساسی  به عنوان قانون مادر و به خصوص اصول مربوط به اختیارات و وظایف ریاست جمهوری اشراف کامل داشته باشد و  باید قانون را خوب بلد باشد و بداند که یک رئیس جمهور چه وظایف و اختیاراتی دارد.

این کارشناس مسائل حقوقی تصریح کرد: همچنین سیاست مدار قابلی باشد و متدین و متعهد و متخصص باشد؛ البته نه متخصص مدرکی زیرا خیلی ها مدرک دکترا و فوق دکترا دارند ولی واقعا تخصص در کاری را که باید انجام بدهند  ندارند، باید متخصص واقعی باشند.  شاید با  بسیاری از  افراد برخورد کرده باشید که مدرک دارند ولی کار بلد نیستند و نمی توانند کار کنند. خیلی ها هم هستند که  سواد کلاسیک و دانشگاهی ندارند  ولی کاربلد و متخصص اند. همچنین  دانش و توان مدیریت کشور را در بعد داخلی و بین المللی  و اعتماد به نفس کامل داشته باشد و مدیر و مدبر باشد.

این وکیل دادگستری افزود: دیگر اینکه حقوق مردم  به خصوص حقوق شهروندی را خوب بشناسد و به وظایف خود در قبال حقوق مردم در برابر دولت و حقوق جامعه در برابر فرد پایبند باشد و  به آن عمل کند. 

وی تصریح کرد: کاندیداها باید برای تمام امور کشور برنامه کاربردی و جامع داشته باشند و به جای حرف و شعار  اهل عمل باشند و در عمل مردم ببینند که خدمتگزار آنان است و  اگر چنین بود آن وقت مردم هم امید پیدا می‌کنند و هم به او  اعتماد می‌کنند.

برزگر ادامه داد:  کسی که می خواهد نامزد انتخابات شود باید دو اصل حفظ امنیت و حاکمیت ملی و اقتصاد و معیشت جامعه را سرلوحه کار خود قرار دهد و از  بازی‌های جناحی و سیاسی جداً بپرهیزد و احزاب  و جناح ها را مدیریت کند و کسانی که خدمتگزار مردم هستند را در بدنه دولت خود قرار دهد و کسانی هم که توان ندارند یا مثبت نیستند را دفع کند و  از جناح بازی جدا خودداری کند. شایسته سالاری را در راس کار خود قرار بدهد  و آن وظایفی را که قانون اساسی  به عهده اش گذاشته است  خوب بشناسد و  به آن عمل کند، در این صورت حقوق مردم حفظ می شود.  

این کارشناس مسائل حقوقی افزود: حقوق مردم  بیشتر رعایت حقوق پیش بینی شده در قانون اساسی و قانون حفظ حقوق  شهروندی و سایر قوانین از جمله  سند توسعه  قضایی و نیز حفظ آزادی‌های مشروع از جمله  آزادی بیان است و  از همه مهم تر  ضمانت اجرای حقوق مردم و وظایفی که  دولت دارد،  مطالبه گری است که در این زمینه  اصحاب رسانه باید همیشه منتقد باشند  اما انتقاد سازنده داشته باشند نه  انتقاد مخرب. هم  انتقاد  کنند و هم برنامه ارایه دهند. ممکن است کسی منتقد خوبی باشد ولی پیشنهاد دهنده خوبی نباشد،  یک منتقد خوب باید خوب نقد کند و خوب راهکار ارایه  بدهند. 

برزگر  افزود: ان‌شاءالله مردم با انتخاب اصلح، به انتخاب فرد شایسته کمک کنند و  مطالبه‌گری داشته باشند. یک اصل اساسی  امر به معروف و نهی از منکر  است که هم انتقاد سازنده و هم  پیشنهاد دهنده است زیرا انتقاد نهی از  منکر است و امر به معروف  پیشنهاد سازنده و خوب است و بهتر است بر روی این مسایل  فکر کنیم  و بیشتر  عمل کنیم.

 برزگر در پایان گفت:  در عمل وقتی مردم ببینند یک دولت خدمتگزار آنهاست، اصلا نیاز نیست تبلیغی صورت گیرد  زیرا وقتی دولتی خدمت کند، مردم خود می فهمند که چه کسی خدمتگزار و چه کسی خائن است. انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار سیاسی

سیاسی
«خبرگزاری مهر» فواد ایزدی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح چگونگی تبین سیاست‌های خارجی ایالات متحده گفت: در آمریکا، کاخ سفید مسئول اصلی سیاست گذاری است. وزارت امور خارجه و نهادهایی که در حوزه سیاست خارجی فعال هستند آن را صرفاً ...
سیاسی
وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام»
«خبرگزاری ایسنا» یک استاد و و پژوهشگر تاریخ نسبت به آزادی قدس ابراز امیدواری کرد و گفت: به زودی شاهد رهایی قدس خواهیم بود. این اتفاق اما نیاز به یک اتحاد، انسجام و همصدایی مسلمانان دارد که نیاز شدید جهان اسلام نیز هست.
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پیامی به مناسبت روز قدس، دفاع از فلسطین را دفاع از «گفتمان مقاومت» دانست و تاکید کرد: فعالانه برای شکست کید و مکر دشمن و رذالت‌های صهیونیست‌ها جهاد خواهیم کرد.
سیاسی
دبیرخانه مجلس خبرگان در بیانیه‌ای اعلام کرد
«خبرگزاری ایسنا» دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری با صدور بیانیه‌ای در آستانه فرارسیدن روز قدس بر بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمین‌های خود و اخراج صهیونیست‌ها از آن به عنوان تنها راه حل مسأله فلسطین تأکید کرد.
سیاسی
وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام»
«خبرگزاری ایسنا» یک استاد دانشگاه در افغانستان با بیان اینکه پرداختن به موضوع فلسطین و توجه به درد و آلام مردم این سرزمین نخست یک فریضه انسانی است، گفت: هر انسان آزاده ای در این خصوص احساس مسوولیت می کند.
سیاسی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه با صدور پیامی، انتصاب امیر سرتیپ قادر رحیم زاده را به فرماندهی قرارگاه مشترک پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیاء (ص) تبریک گفت. متن پیام او به این شرح است: برادر ارجم...
سیاسی
وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام»
«خبرگزاری ایسنا» دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان با اشاره به برقرار شدن رابطه سیاسی میان برخی کشورهای عربی منطقه با رژیم صهیونیستی گفت: این موضوع موجب شرمساری است و تاریخ این خیانت را فراموش نخواهد کرد.
سیاسی
وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام»
«خبرگزاری ایسنا» سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: تشکیل رژیم جعلی اسرائیل در منطقه فلسطین و اشغال این سرزمین و همچنین انتقال یهودیان از سراسر جهان به این منطقه، به تنش و بحران نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در جهان تبدیل شد.
سیاسی
وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام»
«خبرگزاری ایسنا» نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران گفت: دولت جدید آمریکا نه از به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی عقب نشینی کرد و نه سفارت خود را به تل آویو برگرداند بنابراین دست به هیچ اقدام قابل ذکری در پرونده فلسطین و حتی در بسیاری...
سیاسی
«خبرگزاری ایسنا» وزیر امورخارجه آمریکا مدعی شد که کشورش جدیت خود را برای بازگشت به برجام برمبنای "پایبندی در برابر پایبندی" نشان داده است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است