گوناگون 09:10 - 07 آذر 1401

واردات آنتی بیوتیک تعجب‌آور است/ تعیین قیمت دارو پشت درهای بسته

فرامرز اختراعی، در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: باید ببینیم چرا بعد از ۴۰ سال که اولین تولید کننده داروهای ژنریک در دنیا بوده ایم، دچار نارسایی شده ایم.

وی با انتقاد از واردات داروهای آنتی بیوتیک، گفت: چرا نظام دارویی با این قدرت، مجبور شده از هند داروهای آنتی بیوتیک وارد کند.

اختراعی در ادامه به دلایل بروز کمبودهای دارویی در کشور اشاره کرد و افزود: متأسفانه قیمت گذاری دارو در پشت درهای بسته انجام می‌شود که این موضوع به لحاظ علمی و کلاسیک، قابل قبول نیست.

وی با عنوان این مطلب که هر کشوری شرایط اقتصادی خاص خودش را دارد، گفت: در تمام دنیا برای حمایت از تولید، قوانین خاصی وضع می‌کنند تا چرخه اقتصاد بگردد.

اختراعی با انتقاد از کسانی که در قیمت گذاری دارو نقش دارند، افزود: برخی از این قیمت گذاری ها بالاتر از قیمت‌های جهانی است و برخی هم پایین‌تر است که همین موضوع، تولید را دچار بحران می‌سازد.

وی ادامه داد: با توجه به این سیاست اشتباه در نحوه قیمت گذاری دارو، نامه‌ای به سازمان غذا و دارو نوشتیم که چنین سیاستی باعث می‌شود داروهای با قیمت پایین تولید نشوند و همچنین با توجه به مشخص نبودن سیاست گذاری در تعیین قیمت دارو، تولید کنندگان سراغ تولید محصولات جدید نروند.

رئیس هیأت مدیره سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی، گفت: اقتصاد دستوری حداقل در حوزه دارو جواب نمی‌دهد.

در همین حال، سیدحیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو، عنوان داشته است که ما دو پیشنهاد به تولید کنندگان مواد اولیه دارو داشته‌ایم. یا قیمت گذاری را قبول کنند و یا اینکه واردات را آزاد می‌کنیم و رقابت کنند.

اختراعی در واکنش به پیشنهاد رئیس سازمان غذا و دارو به تولیدکنندگان مواد اولیه دارو در کشور، تاکید کرد: قانون برای قیمت گذاری ماده اولیه دارو هیچ معبری نگذاشته است. اما، این طور نیست که تولید کنندگان مواد اولیه دارو، هر طور خواستند قیمت تعیین کنند. بلکه بر اساس تصمیم کمیسیون ماده ۲۰ سازمان غذا و دارو، این قیمت گذاری طبق جداول و بر اساس قیمت تمام شده به همراه سود متعارف، تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: حرف زدن بدون سند و مدرک در خصوص اینکه تولیدکنندگان خودشان دارو را گران می‌کنند، اصلاً صحیح نیست؛ چون سازمان غذا و دارو مسئول قیمت گذاری دارو است.

اختراعی با استقبال از پیشنهاد دوم رئیس سازمان غغذا و دارو برای آزاد ساختن واردات مواد اولیه تولید دارو برای ایجاد رقابت با تولیدکنندگان داخلی، گفت: البته این طور نبوده که تا الان واردات نداشته باشیم، بلکه همیشه راه واردات باز بوده است.

وی ادامه داد: ما موافق رقابت هستیم، به شرطی که تعرفه‌های حمایتی منطقی اعمال شود. یعنی وزارت صمت در تعیین تعرفه‌های گمرکی، دقت بیشتری کند. زیرا، اگر تعرفه را پایین بیاورند، خطری برای تولید داخل است.

اختراعی گفت: ما با بخش دوم پیشنهاد رئیس سازمان غذا و دارو نه از ناحیه تهدید، موافق هستیم.

وی افزود: پیشنهاد ما به سازمان غذا و دارو این است که جلسات تعریف قیمت مرجع، با حضور صاحبان صنعت و کارشناسان خبره اقتصادی صورت بگیرد.

اختراعی تاکید کرد: اگر تولید کننده داخلی حمایت شد و نتوانست تولید را بالا ببرد، آن وقت واردات را آزاد کنند.

وی افزود: قیمت گذاری ها باید بر اساس قیمت‌های بین المللی و همراه با تعرفه‌های حمایتی صورت بگیرد تا تولید کننده داخلی هم امکان رقابت داشته باشد.

اختراعی تاکید کرد: اینکه بخواهیم با تهدید، کمبودها را مهار کنیم؛ رویه درستی نیست. در واقع، کم نمایی تولید دارو، امنیت اقتصادی را از تولید کننده داخلی می‌گیرد.

وی افزود: اینکه نظام دارویی کشور با این قدرت و بعد از ۴۰ سال که اولین تولید کننده داروهای ژنریک در دنیا بوده است، دچار نارسایی در تولید داروهای آنتی بیوتیک کودکان شود، جای تعجب دارد.


11749840
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، تا کنون ۶۵ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۶۹۰ نفر دوز اول، ۵۸ میلیون و ۵۸۵ هزار و ۴۵۳ نفر دوز دوم و ۳۱ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۷۴ نفر، دوز سوم و بالاتر واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۵۵ میلیون و ۳۸۱ هزا...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، در پی استقبال هنرمندان و علاقه مندان مهلت ثبت و ارسال آثار در جشنواره بین‌المللی امام رضا علیه السلام تمدید شد. هنرمندان علاقمند می‌توانند آثار خود را برای حضور در بخش‌های ملی و بین‌المللی در سایت جشنواره ثبت کنند. جزئیات فر...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نشست دوم از سلسله نشست‌های تخصصی تفسیر موضوعی شهید صدر با موضوع «پیشینه تفسیر موضوعی شهید صدر» برگزار می‌شود. در این نشست حجت‌الاسلام علیرضا محمدی فرد، عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی المصطفی (ص) به ایراد سخنرانی می‌پردازد. ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام رضا غلامی قائم مقام بنیاد هدایت در اختتامیه سومین نشست ملی «آرمان عزیز» که با حضور ۲۲۰ نفر از امامان محله شاخص کشور در مجتمع فرهنگی نور شهر مقدس قم برگزار شد، ضمن تبریک دهه فجر و میلاد با سعادت امیرالمومنین (ع) و روز...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، علی خطیبی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با صدور حکمی «سعید ظروفی» را به عنوان «سرپرست دبیرخانه هیات مرکزی گزینش کارکنان وزارت عتف» منصوب کرد. با عنایت به توانمندی و نظر به تعهد و سوابق ارزند...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش روابط عمومی، با حکمی از سوی دکتر عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر حمید حکیم، عضو هیئت علمی دانشگاه، به عنوان «دبیر شورای انضباطی بدوی و مسئول دبیرخانه شورای انضباطی» این دانشگاه منصوب شد. دکتر مهدی واحدی معاون دانشجویی دان...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این تفاهم نامه به منظور توسعه دانش و علوم فناوری و گسترش سامانه های مدیریت و فرایند توانمند سازی و توجه به موضوع صنعت و علوم و فناوری چاپ در نقشه جامع علمی کشور و ایجاد رشته های فنی و مهندسی با ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محسن خیری جانشین معاون آموزش مؤسسه مهد قرآن با اشاره به روند برنامه‌های آموزشی حفظ در شعب و کانون‌های مهد قرآن گفت: آزمون شفاهی حفظ ۲۰ جز در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۶ و ۲۷ بهمن ماه به صورت سراسری و مجازی و بخش کتبی از جلد ۱ ت...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، شماری از فرهیختگان منطقه بلتستان پاکستان شرکت کننده در دوره مرکز آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی، با حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی، با حجت‌الاسلام عباسی، دیدار و گفت‌وگو کردند. رئیس جامعةالمصطفی در این جلسه ضمن خوش...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نخستین گردهمایی مداحان و شعرای آئینی شاغل در شهرداری تهران با هدف تجلیل و تکریم از ستایشگران اهل‌بیت (ع) همزمان با فرا رسیدن ایام میلاد با سعادت امام جواد (ع) به همت سازمان بسیج شهرداری تهران در همین سازمان برگزار شد. در این م...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است