فرهنگی‌هنری 18:43 - 02 اسفند 1402
رئیس‌جمهور در آیین اختتامیه چهلمین دوره مسابقات قرآن کریم گفت: باید راه‌حل تمام مشکلاتی که امروز جامعه اسلامی را رنج می‌دهد را در قرآن جستجو کنیم.

رئیس‌جمهور: راه‌حل تمام مشکلات امروز را باید در قرآن دنبال کنیم

آیین اختتامیه چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران و هشتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم دانش آموزان و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن بانوان عصر امروز چهارشنبه دوم اسفند ماه در سالن اجلاس سران برگزار شد.

آیین اختتامیه با یک ساعت تأخیر اعلام شده در کنداکتور آغاز شد و عباس سلیمی پیشکسوت قرآنی نیز اجرای این مراسم را بر عهده داشت. سپس هادی اسفیدانی قاری برتر رشته قرائت تحقیق چهلمین دوره مسابقات بین المللی قرآن آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کرد.

در ابتدای این مراسم محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدوارم بتوانیم مطالبه دقیق و حکیمانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت ۱۰میلیون حافظ قرآن کریم را در دوره خدمتمان به اندازه مقدور جلو ببریم.

وی افزود: در بسیاری از استان‌ها، شهر‌ها و حتی روستا‌های کشور امروز شمیم دلنواز قرآن به مشام می‌رسد. در چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن‌کریم جمهوری اسلامی ایران مفتخر به حضور جریان‌های مردمی قوی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در گام اول امسال ۴۰۰۰ کانون قرآنی در مساجد را افتتاح کردیم. امیدواریم با سرعتی بالا در ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و معاونت قرآن و عترت، فعالیت‌های قرآنی پرقدرت‌تر برگزار ادامه پیدا کنند.

اسماعیلی تصریح کرد: ۱۴ هزار مربی قرآنی در طرح بشری تربیت شدند و در طرح خیرات حسان که توسط بانوان قرآنی آغاز شده اتفاقات خوبی افتاده است. در بخش جوانان و بخش دانش‌آموزی نیز رشد چشمگیری داشته‌ایم. امیدوارم حاکمیت قرآن در همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی ما تحقق پیدا کند.

در ادامه سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: شعار امسال را یک کتاب، یک امت، کتاب مقاومت قرار دادیم. مقاومت بسیار حائز اهمیت است، مقاومتی که در راه خدا باشد با عزت همراه خواهد بود. مثل مقاومت مردم مظلوم غزه در برابر جنایات رژیم صهیونیستی.

وی افزود: این دوره از مسابقات با شرکت ۱۱۰ کشور اسلامی و غیراسلامی در مرحله ابتدایی و راه‌یابی ۴۴ کشور به مراحل نیمه نهایی و نهایی با دو گروه خواهران و برادران و در ۳ بخش قرائت ترتیل و حفظ برگزار شد.

خاموشی بیان کرد: تاکنون بیشترین جوایز در مسابقات بین‌المللی را شرکت‌کنندگان ایرانی با حدود ۷۰۰ جایزه کسب کرده‌اند. ایران اسلامی پایگاه برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن‌کریم است.

در ادامه حمید مجیدی مهر مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن خیر مقدم به همه شرکت کنندگان و مهمانان گفت: از همه داوران گرانقدری که از کشور‌های مختلف مهمان جمنهوری اسلامی ایران هستند، قدردانی می‌کنم. از همه در برپایی مسابقات در کنار مرکز امور قرآنی بودند تشکر می‌کنم ازدکتر رضا مرادصحرایی وزیر آموزش و پرورش و محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به صورت ویژه قدردانی می‌کنم.

مهم‌ترین پشتوانه نظام تعلیم و تربیت قرآن است

در ادامه صحرایی وزیر آموزش و پرورش طی سخنانی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: در فرازی از دعای ندبه می‌خوانیم «عین السبب المتصل بین الارض و السماء» امام معصوم برقرار گننده ارتباط زمین و آسمان است. وی ادامه داد: وقتی از نزول قرآن می‌گوئیم از جنس بارش باران نیست، زیرا قطرات باران ارتباطی با آسمان ندارند، اما نزول قرآن به معنی تجلی لحظه به لحظه صاحب قرآن است و باید از عترت پیامبر (ص) فهم آن را دریافت کنیم.

صحرایی با بیان اینکه محور آموزش کشور بر اساس قرآن است، گفت: مهم‌ترین پشتوانه نظام تعلیم و تربیت قرآن است و بر اساس سند تحول آموزش و پروش محور و همه برنامه‌های وزارتخانه بر مبنای قرآن است و قرآن راهنمای تحول در آموزش و پرورش است در واقع این نظام قرآن‌مدار و عترت محور است. سند تحول بنیادین راهکار تقویت انس دانش‌آموزان با قرآن را مطرح می‌کند و امروز در دستور کار است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: انس به معنی صمیمیت پایدار است که آرامشی بی‌نظیر در انسان پدید می‌آورد و اگر چنین حالتی در فرد پدیدار شود انس با قرآن رخ داده است. آموزش قرآن هم مقدمه‌ای برای تربیت قرآنی است و در امتداد آن اتصال با امام زمان (عج) است.

وی با بیان اینکه در آموزش و پرورش شناسایی استعداد‌ها در دستور کار است، گفت: شکوفا کردن این استعداد‌ها را هم بر اساس سند تحول باید انجام دهیم، زیرا در کنار آموزش باید تدبر و در نهایت فهم آیات الهی در دانش آموزان رخ دهد و قرآن در سینه و جان آنان جای بگیرد.

صحرایی بیان کرد: در آموزش و پروش قرآن از پایه اول آموزش داده می‌شود و ۹ سال ادامه دارد و برای ارتقا قرآنی معلمان همه ساله دوره‌های توانمندسازی برگزار می‌شود که طرح اتقان در این راستا است. چاپ بیش از ۱۳ میلیون کتاب درسی قرآن، فعالیت ۸۳۰ دارالقرآن و برگزاری مسابقات قرآنی از مرحله آموزشگاهی تا جهانی نشانه توجه به آیات الهی در این وزارتخانه است.

نمایندگان ایران بر قله افتخار مسابقات بین المللی قرآن

اسامی برگزیدگان چهلمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران و هشتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم دانش آموزان و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن بانوان همزمان با آئین اختتامیه امروز چهارشنبه دوم اسفند ماه اعلام شد.

در چهلمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در سه رشته برگزیدگان بدین شرح است:

برگزیدگان در رشته قرائت تحقیق آقایان:

رتبه نخست: هادی اسفیدانی از جمهوری اسلامی ایران

رتبه دوم: مصطفی برانون ازکشور تایلند

رتبه سوم: مصطفی علی از کشور هلند

برگزیدگان در رشته قرائت ترتیل آقایان:

رتبه نخست: محمدپور سینا از جمهوری اسلامی ایران

رتبه دوم: بلال الشیخ خالد از کشور سوریه

رتبه سوم: محمد مهدی عز الدین از کشور لبنان

برگزیدگان در رشته حفظ کل آقایان:

رتبه نخست: امید رضا رحیمی از جمهوری اسلامی ایران

رتبه دوم: برهان الدین رحیم اف از کشور روسیه

رتبه سوم: حذیفه قریشی از کشور الجزایر

همچنین در هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان در دو رشته برگزیدگان بدین شرح است:

برگزیدگان در رشته حفظ کل بانوان:

رتبه نخست: رؤیا فضایلی از جمهوری اسلامی ایران

رتبه دوم: میمونه بادغی از کشور نیجریه

رتبه سوم: نوریه جوریان ارغا از کشور اندونزی

برگزیدگان در رشته قرائت ترتیل بانوان:

رتبه نخست: عادله شیخی از جمهوری اسلامی ایران

رتبه دوم: عتیقه صهیمی از کشور سنگاپور

رتبه سوم: دعاء السعید از کشور عراق

همچنین در هشتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم دانش آموزان در دو رشته برگزیدگان بدین شرح است:

برگزیدگان در رشته حفظ کل دانش آموزان دختر:

رتبه نخست: مهنا قنبری شیرذیلی از جمهوری اسلامی ایران

رتبه دوم: دیاتارا اند یه بوسو از کشور سنگال

رتبه سوم: میمونه منیر الزمان از کشور بنگلادش

برگزیدگان در رشته قرائت ترتیل دانش آموزان دختر:

رتبه نخست: اسماً فلکی از جمهوری اسلامی ایران

رتبه دوم: ریحانه مقدس از کشور افغانستان

رتبه سوم: زهرا تاغی الملطاشی از کشور عراق

برگزیدگان در رشته حفظ کل دانش آموزان پسر:

رتبه نخست: احمد بشیر از کشور بنگلادش

رتبه دوم: سید محمدصادق حسینی از جمهوری اسلامی ایران

رتبه سوم: عبدالله عبداللهی گیرایی از کشور نیجریه

برگزیدگان در رشته قرائت تحقیق دانش آموزان پسر:

رتبه نخست: مهدی اکبری زرین از جمهوری اسلامی ایران

رتبه دوم: محمد ابوبکر از کشور پاکستان

رتبه سوم: مشفق رحمان از کشور بنگلادش

در حال تکمیل...


12032710
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» شاعر و داور مسابقه سرزمین شعر گفت: سرزمین شعر برنامه‌ای است که در ادامه جشنواره بین‌المللی شعر فجر تعریف شده است.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» دبیر چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی رضوی، برنامه اجرای آثار این جشنواره را اعلام کرد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» پیامبر اکرم (ص) در حدیثی به حضرت علی (ع) فرمودند: یا اباالحسن! به درستی که خدای تعالی قبر تو و فرزندان تو را بقعه‌هایی از بقعه‌های بهشت قرار داده است.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» نمایشگاه بنا‌های تاریخی ایران به مناسبت روز جهانی بنا‌های تاریخی در عمارت مسعودیه گشایش یافت.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» رئیس رسانه ملی گفت: سندتحول، میثاق‌نامه دوره مدیریتی جدید است و با قاطعیت دنبال خواهد شد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران»  تولید و رونق تاریخ شفاهی در دهه اخیر، اتفاق مبارکی است که باید آن را با فال نیک گرفت و از آن استقبال کرد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» یک منتقد سینما گفت: اکبر خواجوی با «پدرسالار» و اصغر یوسفی‌نژاد با «عروسک» ابدی شدند و همانطور که پدر سالار را زندگی کردیم، با عروسک هم زندگی می‌کنیم.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» در این گزارش نخست یادداشت کوتاهی از محمّدکاظم کاظمی، شاعر اهل افغانستان درباره هم‌وطن خویش، مهران پوپل آمده و در ادامه، چند شعر از پوپل، پدیده شعر افغانستان را مرور خواهیم کرد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» جلد هفتم مجموعه کتاب «طعم شیرین خدا» به قلم محسن عبّاسی ولدی به شکر عملی و رابطه قناعت و شکر خدا می‌پردازد.
فرهنگی‌هنری
«باشگاه خبرنگاران» نورالدین خانزاده در فضل جدید سریال «نون‌.خ» روایت متفاوتی از مجموعه مختارنامه را مطرح کرد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است