فرهنگی‌هنری 09:34 - 08 مهر 1401
رمان‌نویس ایرانی می‌گوید: این روزها می‌شنویم که «مگر شما در سال 57 با اغتشاش به پیروزی نرسیدید؟» پاسخ آنان این است: انقلاب 57 یک خیزش آرام دینی بود و با اباحه‌گری تفاوت داشت. گوش آن نسل هم به حرف‌های BBC و اینترنشنال نبود.

واحدی: نسلی که سال 57 انقلاب کرد، گوشش به BBC و اینترنشنال نبود

سیدمحمد رضا واحدی، نویسنده کتاب «آقای سلیمان می‌شود من بخوابم» که به عنوان «روحانی رمان‌نویس» شناخته می‌شود در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس به وقایع جاری چند روز اخیر در کشور اشاره کرد و ضمن گذری بر روزهای انقلاب سال ۵۷، تفاوت حرکت‌های مختلف در جامعه را تشریح کرد. 

هر ایرانی حق دارد تقاضای بررسی ابعاد این ماجرا را داشته باشد

وی با اشاره به موضوع مرگ مهسا امینی گفت: این اتفاق برای همه ما متأثرکننده بود و هر ایرانی حق دارد تقاضای بررسی ابعاد این ماجرا را داشته باشد و نسبت به فوت هم‌وطنش از مسئولین بخواهد زوایای پیدا و پنهان موضوع را روشن کنند.

واحدی با بیان اینکه روشن شدن موضوع، حق همه ایرانیان هست، افزود: اما اینکه این حق به وسیله‌ای برای معارضه و برای تعرض به جای اعتراض تبدیل شود، این قابل قبول نیست. 

برای هر کشوری امنیت و استقرار سیاسی نظام، اولویت اول است

وی با اشاره به اینکه چون برای هر کشوری، امنیت و استقرار سیاسی نظام، اولویت اول است، ادامه داد: اگر قرار باشد عقده‌های فروخفته سر باز کند و عده‌ای بخواهند از نظام و انقلاب و نسل گذشته که انقلاب کردند، انتقام بگیرند، قابل قبول نیست و قطعا مورد برخورد است. کما اینکه حتی در دیگر کشورها و دنیای به اصطلاح آزاد آقایان هم با این مدل حرکات، بدون تعارف برخورد می‌کنند. 

این رمان‌نویس روحانی اظهار داشت: گاهی وقتی صحبت‌هایی را مطرح می‌کنیم؛ مبنی بر اینکه حرکت شما درست نیست. جوانان این سوال را می پرسند که پس چرا خودتان سال ۵۷ با اغتشاش انقلاب کردید و شاه را بیرون کردید؟ من در پاسخ به این سوال، می‌گویم: دو سه تفاوت بنیادین و اساسی در این ماجرا هست که قابل قیاس نیست.

سه تفاوت اصلی انقلاب ۵۷ با جریان این روزها

وی با اشاره به مقایسه این دو حرکت و اینکه شورش‌های امروز برای دین نیست و با اباحه‌گری همراه هست، گفت: اول اینکه حرکت آن نسل در سال ۵۷، برای دین و برای احیای دین بود. یعنی آن نسل قیام نکردند که بگویند ما رفاه می‌خواهیم، تکنولوژی می‌خواهیم و ارتباط با خارج می‌خواهیم. اتفاقا آنها گفتند چون دین ما بر اثر رفاهیات و ارتباطات شما با خارج در خطر است، برای دین‌مان قیام می‌کنیم.

واحدی به تفاوت دوم اشاره کرد و افزود: آن نسل اصلا نگاه به خارج نداشت و با تکیه بر قدرت و توان خودش، با نگاه به امام خمینی(ره) آمد و گفت: نه شرقی و نه غربی. اما الان برخی از براندازان از غرب و آمریکا استمداد می‌کنند. به قول آن خانم بلاگر کذایی که گفت: امیدوارم به زودی در میدان آزادی تهران جلوی تانک‌های آمریکایی گل و شیرینی پخش کنیم! 

وی با بیان اینکه این نوع اغتشاش و شورش و به اصطلاح خودشان انقلاب به جایی نخواهد رسید، ادامه داد: نسلی که سال ۵۷ انقلاب کرد، گوشش به بی‌بی‌سی، VOA، صدای آمریکا، اینترنشنال، منافقین و ... نبود؛ بلکه یک رهبر عالی قدری داشت که گوش به فرمان او حرکت کردند و خواسته خود را به کرسی نشاندند.

رسوایی براندازان در انگلیس

این نویسنده کتاب اظهار داشت: بانک آتش زدن، ماشین مردم را سوزاندن و تخریب اموال عمومی قرار است چه نتیجه‌ای داشته باشد؟ دیدیم در همین هفته در انگلستان خودشان با خودشان دعوایشان شد! یعنی جماعت سلطنت‌طلب با کردهای تجزیه‌طلب و منافقین دعوایشان شد و حتی باهم وحدت نداشتند. آنها واقعا دنبال انقلاب هستند؟ خیر! آنها می‌خواهند ایران را تجزیه کنند. 

وی مهم‌ترین تفاوت این حرکات با انقلاب سال ۵۷ را رهبری امام خمینی(ره) عنوان کرد و خطاب به اغتشاشگران گفت: آیا شما یک رهبر واحد موثری که بتواند به قول خودتان مثل سال ۵۷ حرکت کند و همه پشتش باشند و یکپارچگی کشور هم از دست نرود، دارید؟ یا نه، می‌خواهید ایران را به برخی از کشورها تبدیل کنید؟ البته این سیاست آمریکاست که کشورهای کوچک وابسته به خود درست کند تا در سازمان ملل رأی بیش‌تری داشته باشد.

 آمریکا می‌خواهد سلطان باشد

واحدی ادامه داد: الان کشورهایی در سازمان ملل هست که هر جا آمریکا دستش را بلند کرد، آنها هم دستشان را بلند می‌کنند و هر جا دست بلند نکرد، دست بلند نمی‌کنند. کشورهایی که جمعیت‌شان ۲۰۰ هزار نفر بیشتر نیست، اما یک رأی دارند. این سیاست آمریکا هست برای اینکه بر جامعه جهانی حاکم باشد و به قول خودش سلطان باشد و نظام نظم نوین آمریکایی جهان را داشته باشد.

وی با بیان اینکه این حرکات عقده‌گشایی است،گفت: آنچه مسلم هست، اینها نه محض رضای خدا و نه هیچ چیز دیگری قیام نمی‌کنند. همانطور که دیدید رو سری از سر بر می‌دارند و اباحه گری می‌کنند. باید به آنها گفت: حتی اگر به بی‌حجابی اعتقاد دارید هم باید از مجرای قانونی اقدام کنید.

این نویسنده کتاب با اشاره به اینکه باید اقرار کنیم متأسفانه در این ماجرا رسانه‌های غربی موفق بودند و رسانه‌های ما ناموفق، اظهار داشت: رسانه‌های ما در این شرایط آن اعتماد عمومی را ندارند که بتوانند این نسل را توجیه و اقناع کنند. این عنصر اعتماد به رسانه‌های داخلی و رسانه ملی متأسفانه نیست. همانطور که بعضا می‌گویند این که اخبار جمهوری اسلامی است، نباید به آن توجه کرد؛ ببینیم صدای آمریکا چه می‌گوید؟

این خواب تعبیر نخواهد شد

وی در پایان با بیان اینکه این نظام آنقدر ریشه دار هست که این بی‌ریشه‌ها به اهداف شوم خود نمی رسند، گفت: خودشان هم اعلام کردند که باید ایران را به اقالیم و ملیت‌های مختلف تقسیم کرد و هر کسی برای خودش حکومت داشته باشد، حالا یک حکومت مرکزی هم در تهران باشد. آنها بدانند این رویا و خوابی هست که حتما تعبیر نخواهد شد و کشور به صاحب اصلی خودش سپرده خواهد شد. 

پایان پیام/


11699248
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» اسیر ایرانی 16 روز بدون آب در زندان انفرادی موصل به جرم بلند گفتن اذان به سر می‌برد. دیگر امیدی به زنده ماندن نداشت و در حال درد و دل با حضرت زهرا (س) بود که نگهبان بعثی با خواهش و تمنا به زندان آمد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» چاپ دوم کتاب «اسرار و رموز قلبی نماز (ترجمه اسرارالصلاة شهید ثانی)» به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» دولت سعودی برای صدور ویزای عمره‌گزاران پنج کشور همچون انگلیس محدودیت‌هایی اعمال کرده است؛ به طوری که زائران برخی کشورها برای اخذ ویزا باید اثرانگشت خود را نیز در سامانه ویزا ثبت کنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» دبیر فراخوان خون نگاشت گفت: در این فراخوان، صرفاً به دریافت و داوری اثر توجه نشده است چرا که اساس کار مردمی و جهادی است و همه هم‌دلانه کنار هم بودند تا به رشد نویسندگان و آثار کمک کنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» حجت‌الاسلام رضا سمیعی، طلبه جوانی است که امام جماعت مسجد فاطمه الزهرا (س) محله توحیدیه در شهرستان شاهرود شده است. او با دغدغه‌مندی‌هایش توانسته حال و هوای محله خود را تغییر دهد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» حضرت زهرا (س) تجسّم عالی‌ترین مفاهیم انسانی و اسلامی در مورد زن است. برخی از مفاهیم اسلامی مفاهیم اختصاصی است، مثل مادری، همسری، کدبانویی، تربیت فرزند؛ در همه‌ این‌ها اوج قلّه‌ تصوّر، حضرت فاطمه‌ زهرا (س) است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشتی به بیان خاطره‌ای از مرحوم آیت‌الله طالقانی پرداخت.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است