اجتماعی 00:05 - 07 مهر 1401
مدیر پروژه واکسن نوترکیب و پروتئینی «نورا» گفت: با توجه به تجربه ارزشمند در خصوص تحقیقات گسترده برای ساخت واکسن کرونا، این امکان وجود دارد تا سایر واکسن های را در کمتر از 3 هفته طراحی کنیم.

بررسی مؤثر بودن واکسن نورا در آزمایشگاه فایزر و مدرنا/ شروع کارآزمایی بالینی برای گروه سنی زیر 18 سال

جعفر امانی مدیر پروژه واکسن نوترکیب و پروتئینی «نورا» در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، با بیان اینکه پروژه واکسن نورا از اسفند 98 کلید خورد، در گفت و گو با خبرنگار سلامت فارس افزود: ایده، طراحی و تولید واکسن  نوترکیب نورا برخلاف دیگر واکسن های نوترکیب توسط تیم ایرانی انجام شده است.

وی عنوان کرد: برای تولید واکسن نورا، آنتی ژن های متعددی از ویروس کرونا، مورد بررسی قرار گرفته است که این موضوع یکی از مزیت های این واکسن نسبت به دیگر واکسن ها است.

داوری سخت واکسن نورا

امانی با اشاره به برخی سخت گیری ها در زمینه تولید واکسن، ادامه داد: داوری واکسن نورا در سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق سخت گیرانه تر از سایر واکسن های ایرانی بود و بالاترین استادارد ها برای ارزیابی این واکسن مورد توجه قرار گرفت.

کرونا حداقل تا سال 2024 ریشه کن نخواهد شد

مدیر پروژه واکسن نوترکیب و پروتئینی «نورا» با بیان اینکه طبق نطرات دانشمندان سازمان بهداشت جهانی، کرونا حداقل تا سال 2024 ریشه کن نخواهد شد و باید تا این تاریخ با این ویروس زندگی کرد، افزود: در جهان، با توجه به لزوم واکسیناسیون علیه کرونا تا این تاریخ، دیگر تزریق واکسن حاوی ویروس کشته‌شده کرونا توصیه نمی شود و چین هم به عنوان بزرگترین تولید کننده این نوع واکسن، تزریق واکسن کشته سینوفارم را توصیه نمی کند چرا که این نوع واکسن برای ابتدای شیوع کرونا و ایپدمی مناسب بود اما هم اکنون باید از واکسن های نوترکیب استفاده کرد.

پشت پرده مافیای واکسن در جهان!

امانی با اشاره به اینکه در بحث تولید و توزیع واکسن در دنیا، مافیای دارو به طور گسترده فعالیت می کند، ادامه داد: با توجه به گردش های مالی شرکت های واکسن سازی خارجی شک نکنید که تا 50 سال آینده هم سازمان بهداشت جهانی مجوزی به واکسن های ایرانی نخواهد داد تا انحصار در میان چند واکسن خارجی خاص باقی بماند. شرکت فایزر و مدرتا حتی اجازه ورود واکسن آمریکایی نووکس را هم به بازار ندادند و حتی سازمان جهانی بهداشت با وجود کم خطرتر بودن و امکان تولید انبوه به این واکسن هم مجوز نداد. باید پذیرفت با توجه به اینکه سازمان بهداشت جهانی از آمریکا تغذیه می کند نمی توان به کسب مجوز امیدوار بود و تاکنون هم تنها این سازمان به چند واکسن مجوز داده است.

چرا عوارض واکسن آسترازنکا شدید است؟

وی در خصوص عوارض واکسن های بر مبنای وکتور، گفت: تکثیر خارج از تنظیم آدنو ویروس حامل ژن اسپایک، موجب می شود تا بعد از تزریق واکسن آسترازنکا، فرد دچار عوارض شدید شود و اغلب واکسن های با مبنای وکتور مانند آسترازنکا و اسپوتنیک معمولا برای افراد، عوارض شدیدی را به همراه دارند.

برای طراحی سایر واکسن ها تنها 3 هفته زمان نیاز داریم

امانی در خصوص چرایی طولانی شدن روند تولید واکسن نورا، عنوان کرد: در شروع مطالعه واکسن نورا، دانش فنی واکسن و بنیان های ساخت و تولید واکسن در داخل کشور مورد بررسی و ارزیابی عمیق و دقیق قرار گرفت و همین موضوع موجب شد تا حدی تولید این واکسن طولانی شود. وی افزود مهمترین بخش صنعت واکسن و دارو، دانش فنی  آن است اگر دانش فنی یک دارو یا واکسن را نداشته باشیم بابت هر تغییر باید هزینه های هنگفت به شرکت های خارجی پرداخت شود. شرکت تولید کننده واکسن نورا با داشتن دانش فنی تولید واکسن، تنها سه هفته زمان نیاز دارد هر واکسن دیگری را طراحی کند. در حالی که دیگر شرکت ها تولید کننده واکسن نوترکیب به خاطر نداشتن دانش فنی حتی برای ایجاد تغییرات در همین واکسن کرونا ( و نه تولید واکسن ویروس های جدید) باید هزینه پرداخت کنند.

میزان اثربخشی واکسن نورا اعلام شد

وی در خصوص میزان اثربخشی واکسن نورا افزود: دریافت کنندگان واکسن نورا در سه فاز بالینی هیچگونه عوارض جانبی نداشتند و این واکسن بالای 92 درصد ایمنی زایی و بالای 94 درصد اثربخشی دارد و تا 6 ماه بعد از تزریق واکسن سطح آنتی پایدار خواهد ماند. میزان اثربخشی اسپایکوژن 78 درصد، اثربخشی فایزر 92 درصد است. دریافت کنندگان واکسن نورا تیتر آنتی بادی بالاتری نسبت به واکسن های فایزر و سینوفارم دارند. تیتر آنتی بادی دریافت کنندگان واکسن فایزر، تا 100 واحد و تیتر آنتی بادی دریافت کنندگان واکسن سینوفارم تا 40 واحد و تیتر آنتی بادی دریافت کنندگان واکسن نورا به 150  واحد می رسد.

واکسن نورا بدون عوارض و سطح تیتر آنتی بادی بالا

وی با اشاره به گزارش نشریه علمی نیچر، افزود: براساس گزارش نیچر، در مطالعه ای با بررسی واکسن های مشابه واکسن نورا که بر روی پروتئین RBD  متمرکزند، مشخص شد که این واکسن ها، با وجود سطح تیتر آنتی بادی خنثی کنندگی 100 درصدی، هیچ گونه عوارض جانبی جدی در بین  دریافت کنندگان نداشته اند. علاوه بر این در این گزارش بر توسعه واکسن های کووید- 19 مبتنی بر RBD، تاکید شده است.

آزمایش های واکسن نورا و فایزر در یک آزمایشگاه انجام شد

وی ادامه داد: علاوه بر آزمایشگاه های معتمد سازمان غذا و دارو، واکسن نورا در آزمایشگاهی در آلمان که آزمایش های واکسن فایزر و مدرنا در آنجا انجام شده بود، مورد ارزیابی قرار گرفت و موثر بودن آن تایید شد.

سازمان جهانی بهداشت اطلاعات واکسن نورا را دریافت کرد

امانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا واکسن نورا به دنبال دریافت تایید سازمان جهانی بهداشت هست یا خیر، بیان کرد: اطلاعات واکسن نورا به نماینده سازمان جهانی بهداشت ارائه شده است و نماینده این سازمان در پاسخ اعلام کرد که صدور مجوز واکسن کرونا در این سازمان از وضعیت اضطرار خارج شده  و تنها فرایند قرار گیری در فهرست اضطرار(Emergency Use Listing) از سوی این سازمان مورد بررسی قرار می گیرد و این موضوع نیز ممکن است  تا 2 سال به طول  بیانجامید.

صادرات 200 هزار دز واکسن نورا به ونزوئلا

مدیر پروژه واکسن نوترکیب و پروتئینی «نورا»  از صادرات 200 هزار دز از این واکسن به کشور ونزوئلا خبر داد و افزود: وزیر بهداشت و دیگر مسئولین حوزه سلامت این کشور با توجه به نوترکیب بودن واکسن نورا و نداشتن عوارض جانبی تاکید داشتند که در دز یادآور از واکسن نورا استفاده کنند.

مژده شروع کارآزمایی بالینی برای گروه سنی زیر 18 سال

امانی در پایان مصاحبه، مژده و خبر خوشی را برای گروه سنی زیر 18 سال اعلام نمود و گفت مجوزهای شروع کارآزمایی بالینی برای گروه سنی زیر 18 سال از وزارت بهداشت در حال اخذ است و این نوید را می توان داد که در جند ماه آینده این واکسن نوترکیب با اثر بخشی بالا و بدون عوارض، در دسترس این قشر از جامعه که اغلب دانش آموزان را شامل می شود؛ قرار گیرد.

پایان پیام/


11698544
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری فارس» شهردار منطقه ۱۲ از احیای میدان امام خمینی (قدس سره الشریف) برای حل مشکلات ترافیکی این محدوده، همراه با حفظ پلازای شهری در آن خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس قوه قضائیه با تاکید به آرای وحدت رویه صادره از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، اظهار کرد: مصلحت‌اندیشی در دیوان عدالت اداری جایز نیست.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس مرکر ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش گفت: اگر داوطلبان نگران هستند که در امتحانات‌شان نمره‌ای کسب کنند که مورد رضایتش نباشد، باید بدانند که فرصت ترمیم برای آنها ایجاد شده است تا بتواند در سابقه تحصیلی جبران کنند.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» یاریگران زندگی در مسیر حمایت از معتادان و تسهیل شرایط زندگی این افراد، در یزد شکل گرفت.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» معاون دادستان کل کشور بر رعایت قوانین و مقررات زیست محیطی تاکید کرد و افزود: تمامی شرکت‌های منطقه عسلویه می‌بایست به مسئولیت اجتماعی خود خصوصاً در موضوع آلودگی زیست محیطی و پسماندهای صنعتی توجه بیشتر داشته کنند
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» معاون دادستان کل کشور در جلسه بررسی مشکلات حقوقی قضائی شرکت داروگر گفت: می‌توان با نشست‌های چندجانبه و در زمان‌های فوق العاده مشکلات واحدهای تولیدی را برطرف کرد و از تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران جلوگیری کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به مناسبت روز دانشجو میهمان دانشجویان در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس مرکز اورژانس تهران گفت: با توجه به میزان آلودگی هوای شهر تهران از امروز (شنبه)، ناوگان مرکز اورژانس تهران در میادین اصلی شهر مستقر شد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» بر اساس آخرین به روز رسانی ها، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز همانند هفته های گذشته ۰ بوده و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی نیز از ۳ به ۲ شهر کاهش یافت.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» کاربران با ثبت پویشی خواستار جلوگیری از ورود آقایان به واگن مترو بانوان شدند. بانوان در صدای مخاطب تاکید کردند که واگن ویژه بانوان، حق آنها است و با ورود آقایان به این واگن‌ها حقوق زنان ضایع می‌شود.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است