ورزشی 09:25 - 06 خرداد 1403
مالک و مربی تیم آکادمی بسکتبال سحر به ماجرای هدیه به یک داور در جریان مسابقات مرحله پلی آف لیگ برتر بسکتبال بانوان واکنش نشان داد.

روایت مالک تیمی که کمک مربی‌اش به دلیل هدیه به داور محروم شد

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در حاشیه بازی پلی آف اول آکادمی سحر- ذوب‌آهن اصفهان، از سوی کمک مربی تیم میزبان پیشنهاد هدیه‌ای به افرا بهرامی می‌رسد. این داور ضمن رد پیشنهاد آن را به فدراسیون گزارش می‌کند. سحر آغنده مالک و مربی تیم آکادمی سحر در این باره با تسنیم به گفت‌وگو پرداخت.

*تسنیم: در مورد افشای پیشنهاد رشوه به یکی از داوران بسکتبال بانوان نظرتان چیست؟

در دنیا هیچ سیستمی بی‌نقص نیست که بگویم همه چیز کامل و ایده‌آل پیش می‌رود. از مسئولان هم نمی‌شود انتظاری داشت که کاملاً همه چیز بی‌نقص و کامل باشد. درباره آن بازی   مسائل زیادی بود ولی سکوت کردم. در مورد تیم اصفهان نکات زیادی وجود داشت که در مورد آنها حرفی نزدم. از تماشاگران فحش شنیدم و برخورد بدی از سوی شمس مربی ذوب‌آهن و کارکنان آنجا شاهد بودیم.

تینا عیساییان بازیکن تیم میهمان بعد از باخت به بازیکن خارجی ما فحش داد که پتی با خونسردی پاسخ بازیکن ذوب‌آهن را داد و در ادامه برای این 2 بازیکن جلسه آشتی‌کنان برگزار کردیم. با اینکه تیم میهمان بودیم؛ اما صدایمان در نیامد. آنها حتی اجازه پخش زنده بازی را نمی‌دادند. اگر ریگی به کفش‌ داشتیم که تقاضای پخش زنده را نمی‌کردیم. ذوب‌آهن که وایت باکس را با 3500 هزار دلار جذب کرده آیا توانایی پرداخت 35 میلیون (که زیر هزار دلار است) برای پخش زنده را ندارد؟! آنها طبق قوانین برگزاری مسابقات وقت گرم کردن پیش از مسابقه را رعایت نکردند. ضمن اینکه در بازی دوم به مدت یک ساعت پیش از شروع مسابقه رسول مظفری و آرون داودی در سالن مشغول آموزش اینها بودند. حضور آقایان آنها در سالن اشکالی ندارد در حالی که فرزند و پسرم پیش از شروع مسابقه امکان همراهی ما را در سالن نداشتند. اینها فکر می‌کنند و می‌خواهند بگویند فدراسیون پشت سر من است که این نتایج را  گرفتم. در صورتی که اگر اینطور بود باید در مجموع دیدارها بهمن را شکست می دادم و به فینال می رفتم. اگر تیم من با کمک داوری  پیروز شده چطور مقابل بهمن با آن همه بازیکن ملی و عظمت با داوری در یک مسابقه پیروز شدیم؟!

*تسنیم: خانم بهرامی (داور مسابقه) اصل قضیه رشوه را بدون ذکر جزئیات تأیید کرد. چه کسی ایشان را به هتل دعوت کرد؟

من به عنوان میزبان موظف بودم هتل رزرو کنم. خودم به ایشان اطلاع دادم که به هتل بروند. با ایشان تماس گرفتم و گفتم هتل فلان بروید. بازی روز جمعه بود و ایشان پنجشنبه داخل هتل رفتند و من دیگر خبردار نشدم. به خانم باقری مسئول برگزاری مسابقات گفتم دیگر پیگیر کار ایشان نمی‌شوم. اگر هر مشکلی بود یا هزینه بیشتری داشت بگویید پرداخت کنم که ایشان تشکر کردند. می‌توانستم خوابگاه با کیفیت کمتری بگیرم؛ اما چون احترام این قشر را دارم برای‌شان هتل گرفتم. بحث خانم افرا بهرامی نیست، هر داور دیگری از هر جای ایران باشد حتی اگر نشناسم برایشان این کار را می‌کنم.

*تسنیم: یک نفر در پرونده رشوه به داور  به مدت 2 ماه محروم شده است. آن فرد مسئولیتی در تیم آکادمی سحر داشته است؟

بله، یکی از کمک‌ مربی‌های تیم ما بود؛ آن هم نه به علت اینکه بخواهد رشوه بدهد. یکی از اعضای تیم من با خانم افرا بهرامی رفاقتی قدیمی داشته است. قطعاً این موضوع آبروی تیم است. فقط صحبت این را انجام داد که من از 2 داور که جزو دوستان قدیمی‌ام هستند می‌خواستم تشکر کنم و برای حفظ احترام به داور سوم هم هدیه دادم. گفتم چرا آبروی من را می‌بری؟ آن وقت اصلاً فکرش را نمی‌کردم که بحث رشوه پیش بیاید گفتم اگر قرار است هدیه بدهی تیم من که اینقدر هزینه کرده، حداقل هدیه درست‌تر و بهتری می‌خریدی! به او گفتم اگر قصد داری به داور و هر مسئولی در فدراسیون هدیه بدهی، هدیه‌ای در خور شأن من باشد. گفت من پول زیادی نداشتم. آن موقع وارد فازی که الان به راه افتاده نشده بودیم. بعداً مرا به این مسیر پیشنهاد رشوه کشاندند.

*تسنیم: فدراسیون می‌گوید هر 3 داور پیشنهاد هدیه دریافت کردند. یعنی کمک مربی تیم شما به جز افرا بهرامی با 2 داور دیگر هم رفاقت داشته است؟

اتفاقاً با آن 2 داور دیگر رفیق بوده است. اصلاً با خانم بهرامی رفیق نبوده، اما خواسته به جهت حفظ ادب و احترام به او هم هدیه بدهد. نمی‌دانم در ذهن کمک مربی ما چه بوده؛ اما همه این کار از روی خوشحالی بوده است. شاید یکی از علت‌های بروز این اتفاق، کم‌تجربگی اکیپ ما بود. شاید یک اتفاق دیگر هم باعث این موضوع شد. 

*تسنیم: چه اتفاقی؟

قبل از این با تیم مهرسان بازی کردیم.  آنها بعد بازی به ما لوح تقدیری دادند که حتی در حال حاضر در کتابخانه‌ام آن را دارم و گفتند به پاس مهربانی شما مهرسانی باشید. من از این کار خیلی خوشم آمد و به کمک مربی تیم گفتم ای کاش چنین کاری می‌کردیم و به همه مسئولان هدیه می‌دادیم تا در ذهن و خاطرشان بماند. قبلاً هم چنین کاری کردم مثلاً در بازی‌های 3 در 3، گیفت پخش کردم یا خودکار، پاکت از این موارد به عنوان یادگاری  توزیع کردیم. هدف ما به جا گذاشتن  خاطره خوش از خودمان بوده است اما اصلاً خانم افرا بهرامی را نمی‌شناختم.  اگر قصد داشتیم برای تأثیر روی عملکرد داور به او کانال بزنیم، هزار راه داشتیم. صادقانه باید بگویم من به فدراسیون رفتم و اعتراض کردم چرا داور اصفهانی باید بازی تیم ذوب‌آهن اصفهان را قضاوت کند؟ گفتند تو اصلاً نمی‌توانی در این مورد صحبت کنی.

*تسنیم: به صحبت قبلی شما بازگردیم. به فرض اینکه طبق گفته شما 2 داور با کمک مربی تیم شما رفیق بودند؛ اما آنجا به داور به عنوان یکی از مسئولان برگزاری مسابقه که نباید هدیه می‌دادند؟

برای همین هم فرد مذکور جریمه شده چون مسئول برگزاری مسابقه صحبت‌های او را باور نکرده است. در جریان این موارد جریان بودم و حتی به فدراسیون رفتم. آنها به من گفتند شما دست تنها هستید و وارد این ماجرا نشوید. شما به موفقیت تیم‌تان بچسبید که فعلاً خوب پیش می‌ر‌وید. حیف تیم است. این فرد اشتباه کرده اما او در اوج جوانی این کار را انجام داده است. من هم به عنوان مدیر و مسئول تیم مؤاخذه شدم که چرا، در جریان کار تیمی (اشاره به اقدام کمک مربی) خودم نبودم. گفتم ببخشید در حال حاضر یکی از بازیکنان تیم من به دوست صمیمی‌اش در تیم آبادان هدیه می‌دهد، من مقصر هستم؟ به هر حال اینها آدم هستند و برای خودشان ارتباطاتی دارند.

* تسنیم: آیا در جریان کمیته انضباطی بودید؟ خاطرتان هست که آن جلسه چند روز بعد از برگزاری بازی آکادمی سحر - ذوب‌آهن برگزار شد؟

اصلاً در جریان کمیته انضباطی نبودم که بخواهم آنجا حضور داشته باشم. اگر کمیته انضباطی باشد قاعدتاً من به عنوان مدیر تیم باید آنجا حضور داشته باشم. خاطرم نیست فقط می‌دانم آن موقع آن خانم به مدت 2 ماه محروم شد. اولین بار هم که از قضیه مطلع شدم، با من تماس گرفتند که گفتند عضو تیم شما بیاید و هدیه‌اش را پس بگیرد. گفتند شیطنتی صورت گرفته است. من هم گفتم اگر قرار به هدیه بود قطعاً از سوی باشگاه صورت می‌گرفت. فکر می‌کنم برای خودم آنقدر آدم مهمی هستم و اسم و رسم دارم که خودم از داور تقدیر کنم.

*تسنیم: سؤال اینجاست چرا شخص شما به آن جلسه کمیته انضباطی دعوت نشدید؟

اجازه بدهید مطلبی را بگویم. از آنجایی که این داور بعد از مدت‌ها، به عنوان داور سوپر لیگ انتخاب شده خواسته هدیه‌ای به او بدهد. اصلاً هم من در جریان نبودم آن هم بعد از بازی! اگر کسی بخواهد هدیه‌ای بدهد قبل از بازی رشوه را به داور می‌دهد تا در عملکرد داوری تأثیر داشته باشد. غیر از این است؟ اگر واقعاً بحث رشوه از طرف مدیریت یا ارکان اصلی تیم بود، من کاملاً حق می‌دادم که مسئله رسانه‌ای شود. در آن صورت می‌گفتم اشتباه کردم و باید پای اشتباهم بایستم و اصلاً  عذرخواهی می‌کردم. وقتی چنین چیزی نبوده و اینطور نشان دادند من بسیار ناراحتم.

*تسنیم: شما و فدراسیون تأکید دارید که هدیه بعد از بازی اول آکادمی سحر - ذوب‌آهن به داوران داده شده است. حتی به فرض قبول اینکه هدیه پیش از بازی اول به داوران داده نشده؛ بازی پلی آف 2 از 3 است. بنابراین کمک مربی شما اطلاع داشته که 2 مسابقه دیگر باقی مانده است. در همین حال خبرهایی به ما رسیده که حاکی از پیشنهاد دستبند طلا پیش از برگزاری مسابقه در محل هتل بوده است.

بحث ما در مورد بازی تهران بوده است. من مشغول صرف ناهار بودم که کسی با من تماس گرفت و اصلاً او را نمی‌شناختم. گفتند به آن خانمی که هدیه‌ها را به داوران داده است، لطفاً بگویید تشریف بیاورد و آنها را پس بگیرد. باز هم متوجه نشدم چرا که از پیروزی خوبی که داشتیم خوشحال بودم. بدون تعارف اصفهان 9 بازیکن ملی‌پوش داشت. من یک بازیکن، کیمیا تهرانی و 2 بازیکن خارجی را در اختیار داشتم. در مورد اینکه هدیه‌ای پیش از بازی به داوران پیشنهاد شده باشد من بی‌اطلاعم و در حال حاضر این صحبت را از شما می‌شنوم.

*تسنیم: طبق گفته مسئولان فدراسیون حداکثر 2 تا 3 روز بعد از برگزاری مسابقه اول پلی آف آکادمی سحر- ذوب‌آهن کمیته انضباطی برگزار و رأی محرومیت 2 ماهه به وی به دلیل پیشنهاد رشوه به داور ابلاغ شد. با این وضعیت دیگر اجازه همراهی در بازی دوم و سوم را نداشتند اما در لیست بازی دوم و سوم از تیم شما محرومی درج نشده بود.

بله. (با کمی مکث) فکر می‌کنم محرومیت او بعد از بازی سوم پلی آف مقابل ذوب‌آهن اتفاق افتاد. یعنی در بازی‌های مقابل بهمن در پلی‌آف محرومیت 2 ماهه ایشان اعمال شد و حضور نداشت.

*تسنیم: سال بعد تمایل به تیمداری دارید؟ اگر دارید؛ با خانمی که با محرومیت 2 ماهه روبه‌رو شد؛ ادامه همکاری می‌دهید.

بله تیمداری می‌کنم؛ البته اگر حاشیه‌های اخیر اجازه دهد. حتی تلویزیون تماشا نمی‌کنم دائم درگیر مطالعه کتاب و درسم هستم و به شدت از حاشیه دوری می‌کنم. ایشان (اشاره به فرد محروم شده) یک فرد فوق العاده مهربان و دلسوز است. آدم همراهی است و شخصیت بدی ندارد  و اهل حاشیه نیست که بخواهم بدگویی کنم اما همکاری ما سال بعد ادامه پیدا نمی‌کند.

*تسنیم: تاکنون درباره پیشنهاد یا دریافت رشوه در دیگر بازی‌های بسکتبال، شایعه‌ای شنیده‌اید؟

در مورد بخش آقایان شنیدم، در مورد بخش دختران  نه شنیده‌ام و نه می‌خواهم بشنوم. اینگونه از مسیر اصلی که شروع کردم دور می‌شوم. به جای اینکه توانمندی خودم را به عنوان مربی و توانمندی بازیکنم را به عنوان مهره‌های تفکرم در زمین بالا ببرم، وارد حاشیه و داوری و مسائل دیگر می‌شوم. به داوری حین بازی اعتراض کردم؛ این موضوع  ذاتی است. همیشه به بازیکنانم این جمله را می‌گویم وقتی شما گل بزنید مگر می‌توانند بگویند شما گل نزدید؟

*تسنیم: شما با هزینه شخصی کارهای تیم را پیش بردید. در این فصل چقدر برای تیم هزینه کردید؟

من همزمان با مربیگری اسپانسر تیم هستم. هزینه‌های تیم خودم را پرداخت می‌کنم. وسط فصل ملکی داشتم که قرار بود فروش برود که نرفت. به خاطر اینکه بتوانیم به تیمداری‌ام ادامه بدهم، مجبور شدم خودروی خود را بفروشم. به همین دلیل یک ماه خودرو نداشتم. در این فصل 4.5 میلیارد تومان هزینه کردم.

*تسنیم: شما در لیگ یک هم مشغول تیمداری هستید؟ شائبه هدیه به داوران اطراف این تیم هم وجود داشت؟

بله من تیم لیگ یکی دارم که بازیکنان جوانترم در آن تیم حضور دارند اما موارد هدیه در این سطح اصلاً چه حرفی است؟ رو راست بگویم بعضی‌ها تحمل موفقیت مرا ندارند. بارها صابون حرف‌های دوستان عزیز به تن من و زندگی شخصی‌ام خورده و این دفعه اول نیست. واقعاً برایم مهم نیست چه می‌گویند. به جان جفت بچه‌هایم صادقانه صحبت کردم و می‌توانید با تمامی داوران شاغل در سوپر لیگ بسکتبال تماس بگیرید و سؤال کنید. نه تماسی با آنها گرفتم و نه پیشنهادی به آنها دادم. حتی جمله‌ای که آنها بگویم چنین برداشتی از آن شود را نگفتم.  همیشه تشکر کردم چون می‌دانم قضاوت کار سختی است. خودم که در جایگاه قضاوت قرار می‌گیرم اشتباه می‌کنم. در حالی که داور هستم سر آنها داد و بیداد می‌کنم. من هم به عنوان مربی مهربان نیستم اما هر چه هست در لحظه بازی است و تمام می‌شود. فکر نمی‌کنم شماره داوری را داشته باشم.

*تسنیم: شما که شماره داوران را ندارید چطور با خانم بهرامی تماس گرفتید؟

تیم من نه سرپرست مناسب داشت و نه هیچ کسی کمک می‌کرد. صرفاً و اسماً بعضی افراد در تیم ما سمت داشتند ولی یکسری بچه‌هایی بودند با سن‌های 20 یا 21 سال و... که هیچکدام کاری نمی توانستند بکنند. من به همراه عماد سلمانی همسرم کارهای تیم را پیش می‌بردیم. عماد هم تمایلی نداشت که در بخش بانوان کمکی کند تا از شائبه‌های احتمالی پیشگیری شود. به همین خاطر کارهای تیم را یک تنه خودم انجام می دادم. شماره تماس خانم افرا بهرامی دست من بود. من برای ایشان هتل گرفتم. خودم برای داور هتل گرفتم. هتلی را در تهران رزرو کردم که جزو هتل‌های گران قیمت است. من ایشان (افرا بهرامی داور مسابقه) را به آنجا دعوت کردم که بروند و حتی یک مرتبه هم قبل از بازی او را ندیدم. من اگر می‌خواستم به خانم بهرامی رشوه بدهم، نمی‌توانستم به آن هتل بروم؟

*تسنیم: طبق صحبت‌های شما اکثریت کادر فنی آکادمی سحر را  جوانانی 19 ساله تا 22 ساله تشکیل می‌دهند. چرا روی به کارگیری جوانان کم تجربه‌ با این سن در کادر فنی‌تان اصرار دارید؟

من اصرار ندارم، کادر گیرم نیامد. تیم را برای لیگ یک آماده کرده بودم. چه اصراری دارم؟ چه کسی را می‌آوردم؟ خواستم یک آنالیزور از اصفهان به تهران بیاورم؛ گفت به من محل اقامت بدهید. بررسی کردم بعد از آن همه هزینه برای تیم، این خانم را کجا اسکان بدهم؟ به همین دلیل از استخدام آن مربی پشیمان شدم. مثلاً از آبادان می‌خواستم یک کمک مربی بیاورم که آن هم هزینه دارد. من چه کسی را می‌آوردم؟

*تسنیم: مبلغ قرارداد گران‌ترین بازیکن داخلی و خارجی‌تان چقدر است؟

گرانترین بازیکن ایرانی ما 350 میلیون و بازیکن خارجی ما ماهی 3 هزار دلار بود. 2 بازیکن خارجی در خانه خودم بودند. 2 تا دختر آمریکایی در را خانه خودم اسکان دادم تا تیم، تیم شود. بنویسید تا بدانند چه زحماتی کشیدم تا تیم، تیم شود.

انتهای پیام/


12057751
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار ورزشی

ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» طبق اعلام یک روزنامه اردنی، مدافع تیم ملی فوتبال این کشور که پیش از این مورد توجه پرسپولیس و سپاهان قرار گرفت راهی لیگ کره جنوبی می‌شود.
ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» ارشین رضانژاد در فینال کایاک یک نفره ۱۰۰۰ متر بانوان جوان مسابقات آب‌های آرام قهرمانی آسیا، مدال طلا کسب کرد.
ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» ارشین رضانژاد و الناز شفیعیان در مسابقات آب های آرام در تایلند موفق به کسب مدال طلا شدند.
ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» رقابت‌های یورو ۲۰۲۴ امروز با برگزاری سه دیدار از گروه‌های A و B پیگیری می‌شود.
ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» آرش برهانی پیشکسوت تیم فوتبال استقلال تهران به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال احضار شد.
ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» لیونل مسی با گلزنی در دیدار امروز مقابل گواتمالا موفق شد ۲ گل به ثمر برساند.
ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» تمرین تیم ملی فوتبال پرتغال با ورود یک جیمی جامپ دقایقی تعطیل شد.
ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» مسابقات مرحله نیمه نهایی جام حذفی فوتبال با انجام ۲ بازی امروز (شنبه) در اصفهان و اراک برگزار می‌شود.
ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» باشگاه ساوتهمپتون از جذب آدام لالانا هافبک فصل گذشته برایتون خبر داد.
ورزشی
«باشگاه خبرنگاران» پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: مطمئن باشید مربی بهتر از اوسمار هدایت سرخپوشان را برعهده می‌گیرد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است