فرهنگی‌هنری 11:16 - 08 مهر 1401
مدیرگروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، جزییاتی از کتاب‌هایی را که قرار است در برنامه روز یکشنبه آینده «یادها و نام‌ها» با حضور سردار سلامی رونمایی شود، تشریح کرد.

جزییاتی از کتاب‌هایی که قرار است در برنامه «یادها و نام‌ها» رونمایی شود

اکبر رستمی مدیرگروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در گفت‌وگو با گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس با اشاره به اهمیت توصیف ماهیت نظامی جنگ و تحلیل عملیات‌های انجام شده در دفاع مقدس در تقویت هویت ملی و تداوم جامعه‌پذیری نیروهای مسلح بیان داشت: یکی از مهم‌ترین و بهترین راه‌های تحقق چنین ضرورتی تدوین و تألیف کتب در حوزه نظامی و نبردی است که می‌تواند با اشکال مختلف باشد و کتاب‌ها و خروجی‌های متنوعی را به همراه داشته باشد.

رونمایی از  ۱۵ عنوان و ۱۷ جلد اثر پژوهشی در حوزه نظامی جنگ

وی با اشاره به آثار جدید مرتبط با این حوزه که در چهارمین همایش یادها و نام‌ها (روز یکشنبه ۱۰ مهر) رونمایی خواهد شد، ادامه داد: امسال شاهد رونمایی از ۱۵ عنوان و ۱۷ جلد اثر پژوهشی در حوزه دفاع مقدس خواهیم بود. در این چهار سالی که مراسم یادها و نام‌ها برگزار شده است، ما به ترتیب در سال ۱۳۹۸، پنج عنوان، سال ۱۳۹۹، ۱۰ عنوان، سال ۱۴۰۰، ۱۲ عنوان و امسال نیز ۱۵ اثر پژوهشی جدید در حوزه مطالعات و جغرافیای نظامی منتشر و تقدیم علاقه‌مندان به این حوزه خواهیم کرد.

رونمایی از سه اثر در حوزه کتب نبردی

وی گفت:‌ در مراسم امسال شاهد رونمایی از کتاب‌های «نبرد میمک» علی اکبر دبیری که در آن به شرح عملیات عاشورا می‌پردازد و دومین کتابی که در این حوزه کتب نبردی امسال شاهد رونمایی آن هستیم، کتاب «نبرد حاج عمران» محمدرضا میرزایی است که در آن به شرح عملیات کربلای ۲ پرداخته خواهد شد. سومین کتاب در حوزه کتب نبردی، «زمین‌های مسلح» سردار گلعلی بابایی است که شرح نبرد لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) در عملیات‌های والفجر مقدماتی و والفجر ۱ است.

رونمایی از پنج کتاب حوزه مطالعات کارنامه‌ای

وی افزود: در مراسم امسال شاهد رونمایی پنج عنوان کتاب در حوزه مطالعات کارنامه‌ای هستیم. مجموعه ۲ جلدی «خاکریز‌های خط مقدم» نوشته نصرت الله محمودزاده، بررسی عملکرد جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس، کتاب «معبر وصال»، بررسی عملکرد واحد تخریب لشکر ۱۹ فجر در دوران دفاع مقدس، کتاب «روپوش‌های خونین» به نویسندگی سیدحمید رهنمون، عملکرد بهداری رزمی سپاه در عملیات کربلای ۵، کتاب «پرواز ساعت ۱۶» به نویسندگی جواد استکی، عملکرد سپاه استان اصفهان در مبارزه با ضد انقلاب کردستان و آخرین کتاب مجموعه ۲ جلدی «مسائل اساسی جنگ در آثار منتشر شده سپاه» نوشته محمد درودیان روز یکشنبه دهم مهرماه رونمایی می‌شود.

مدیرگروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره تازه‌ترین اثرها در کتب شناسنامه‌ای بیان داشت: کتب شناسنامه‌ها به بررسی نقش و عملکرد کلی یگان‌های سپاه اعم از پیاده و تخصصی در دوران دفاع مقدس می‌پردازد. محور این کتاب‌ها در اصل عملیات‌های آفندی و مأموریت‌های پدافندی یگان‌های مربوطه است که در آن سعی می‌شود یک تصویر کلی و مستند از یگان در دوران دفاع مقدس ارائه شود و هم زمان ضمن بررسی آمار و اطلاعات یک نگاه اجمالی نسبت به نقش واحدها و گردان‌ها در عملیا ت‌های مختلفی که آن یگان در آن نقش داشته است به آن پرداخته می‌شود.

چهار لشکری که شناسنامه دفاع مقدسشان رونمایی می‌شود

وی ادامه داد: امسال شاهد رونمایی از چهار عنوان کتاب، «شناسنامه لشکر ۵ نصر» نوشته سیدهاشم موسوی، «شناسنامه لشکر ۱۹ فجر» تألیف سردار رفاهیت، «شناسنامه لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب» به همت مجتبی درودیان و یحیی نیازی و «شناسنامه تیپ توپخانه ۴۰ رسالت» به نویسندگی مصطفی عابدی در دوران دفاع مقدس در چهارمین همایش یادها و نام‌ها خواهیم بود.

رستمی ابراز داشت:‌ کتب اطلس در اصل، مجموعه‌ای از نقشه‌های همراه متن است که در آن پدیده‌های جغرافیایی تفسیر می‌شود با بهره‌گیری از یک نوشتار حداقلی توأم با استفاده از نقشه‌ها، نمودارها، جداول و تصاویر، موضوعات مختلف و گوناگون در چارچوب‌های علمی تبیین و تفسیر می‌شود. در مراسم امسال نیز در این بخش کتاب‌های «اطلس واحد زرهی سپاه در دوران دفاع مقدس» به کوشش حسین سرخیلی، «اطلس واحد مخابرات سپاه»به همت علیرضا حسین‌زاده و «اطلس لشکر ۱۴ امام حسین (ع) در دوران دفاع مقدس» با تلاش احمدرضا عشوریون در چهارمین مراسم یادها و نام‌ها رونمایی خواهد شد.

۲۳۴ اثر در چشم‌انداز بیان فعالیت‌های عملیاتی دفاع مقدس منتشر می‌شود

وی درباره برنامه‌های آتی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: در سند چشم‌انداز گروه ما طبق آخرین بازنگری که انجام شده است ۵۲۸ عنوان اثر و کتاب پژوهشی دیده شده است که تاکنون ۱۳۴ عنوان کتاب با ماهیت گروه مطالعات نظامی چاپ شده است و ۱۶۰ عنوان پروژه فعال و جاری نیز داریم که در حال تکمیل و نهایی شدن هستند. ۲۳۴ عنوان نیز از این سند چشم انداز گروه مطالعات و جغرافیای نظامی باقی مانده است که إن‌شاءالله جزو فعالیت‌های آتی گروه نظامی خواهد بود.

پایان پیام/


11699336
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» اسیر ایرانی 16 روز بدون آب در زندان انفرادی موصل به جرم بلند گفتن اذان به سر می‌برد. دیگر امیدی به زنده ماندن نداشت و در حال درد و دل با حضرت زهرا (س) بود که نگهبان بعثی با خواهش و تمنا به زندان آمد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» چاپ دوم کتاب «اسرار و رموز قلبی نماز (ترجمه اسرارالصلاة شهید ثانی)» به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» دولت سعودی برای صدور ویزای عمره‌گزاران پنج کشور همچون انگلیس محدودیت‌هایی اعمال کرده است؛ به طوری که زائران برخی کشورها برای اخذ ویزا باید اثرانگشت خود را نیز در سامانه ویزا ثبت کنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» دبیر فراخوان خون نگاشت گفت: در این فراخوان، صرفاً به دریافت و داوری اثر توجه نشده است چرا که اساس کار مردمی و جهادی است و همه هم‌دلانه کنار هم بودند تا به رشد نویسندگان و آثار کمک کنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» حجت‌الاسلام رضا سمیعی، طلبه جوانی است که امام جماعت مسجد فاطمه الزهرا (س) محله توحیدیه در شهرستان شاهرود شده است. او با دغدغه‌مندی‌هایش توانسته حال و هوای محله خود را تغییر دهد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» حضرت زهرا (س) تجسّم عالی‌ترین مفاهیم انسانی و اسلامی در مورد زن است. برخی از مفاهیم اسلامی مفاهیم اختصاصی است، مثل مادری، همسری، کدبانویی، تربیت فرزند؛ در همه‌ این‌ها اوج قلّه‌ تصوّر، حضرت فاطمه‌ زهرا (س) است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشتی به بیان خاطره‌ای از مرحوم آیت‌الله طالقانی پرداخت.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است