فرهنگی‌هنری 11:50 - 08 خرداد 1402
تعداد پروازهای عتبات در روزهای اخیر افزایش یافته است اما هنوز قیمت‌ بلیت پرواز عتبات گران است. نه تنها زائران، بلکه دفاتر زیارتی هم برای تهیه بلیت پرواز با قیمت مناسب، با مشکلاتی مواجه هستند.

پروازهای عتبات زیاد شد اما قیمت‌ها پایین نیامد!

خبرگزاری فارس ـ گروه حج و زیارت ـ مریم سادات آجودانی: سفرهای هوایی عتبات در قالب کاروان‌های زیرنظر سازمان حج و زیارت با توجه به بالا بودن هزینه این سفر معنوی نسبت به سفرهای زمینی، متقاضی کم‌تری دارد. برهمین اساس، بیش‌تر افراد به صورت زمینی عازم عراق می‌شوند یا سفر انفرادی را برای تشرف به عتبات انتخاب می‌کنند.

حرم امام علی (ع) ـ صبح امروز

افزایش تعداد پروازهای عتبات در روزهای اخیر

در روزهای اخیر که سفر عتبات با استقبال مواجه شده، تعداد پروازها به عراق هم بیش‌تر شده است؛ تا جایی که پروازهای عتبات از روزانه ۶ پرواز، به بیش از ۱۵ پرواز رسیده است و حتی از ایستگاه پروازی تهران، روازنه بیش از ۱۰ پرواز به عراق انجام می‌شود.

البته در سفرهای هوایی به عتبات، نه تنها ایستگاه پروازی تهران، بلکه ایستگاه‌های پروازی یزد، مشهد، کرمان، اصفهان، تبریز، ساری، رشت و گرگان نیز فعال هستند و زائران از این استان‌ها هم می‌توانند به عتبات مشرف شوند. با این وجود، در برخی از این ایستگاه‌های پروازی در طول هفته، یک یا ۲ پرواز به عتبات صورت می‌گیرد.

تعداد پرواز زیاد شد اما قیمت بلیت پایین نیامد!

شهریار افندی‌زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی نیز در مذاکره با معاون وزیر حمل و نقل عراق در بغداد به افزایش تعداد پروازها اشاره کرد و به نظر می‌رسید با افزایش پروازهای عتبات، هزینه بلیت پرواز عراق هم تا حدودی متعادل شود.

با وجود افزایش پروازها به عتبات، هنوز هزینه بلیت کاهش نیافته و همچنان در برخی از ایام، به ویژه در روزهای آینده و تعطیلات پیش‌رو، بلیت پرواز گران است. البته برخی هم معتقدند که گران بودن خدمات فرودگاه در عراق به ویژه فرودگاه نجف موجب شده تا امکان کاهش هزینه بلیت پروازها برای ایرلاین‌ها وجود نداشته باشد البته در صورت چارتری کردن پروازها و کاهش تعداد زائران و مسافران، امکان فروش بلیت پرواز به قیمتی کمتر از قیمت مصوب وجود دارد.هزینه بلیت پرواز تهران ـ نجف در روزهای آینده

حمیدرضا محمدی سرپرست معاونت امور عتبات سازمان حج و زیارت می‌گوید: یکی از مهم‌ترین دلایل بالا بودن تقاضای سفر زمینی عتبات، گرانی بلیت پروازهاست که موجب افزایش هزینه نهایی سفر هوایی نیز شده است.

بر اساس بررسی‌های خبرنگار فارس، هزینه بلیت پرواز عتبات در روزهای آینده به طور متوسط چهار میلیون تومان است که در برخی از روزها به بیش از پنج میلیون تومان هم می‌رسد و حتی همچنان بلیت لحظه آخری با قیمت مناسب عرضه نمی‌شود.

افزایش ۲۹ درصدی قیمت پرواز نسبت به سال ۱۴۰۰ 

این امر در حالی است که در روزهای گذشته نرخ بلیت پرواز عتبات به صورت رسمی ۲۹ درصد افزایش یافت و حتی برخی از شرکت‌های هواپیمایی بلیت پروازها را تا ۱۰۰ درصد هم گران کردند که این اقدام به اعتراض مسؤولان نیز همراه بود.

برخورد با گرانفروشی بلیت پرواز

حسین مذنب مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و حقوق شهروندان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه افزایش ۲۹ درصدی قیمت بلیت هواپیما براساس نرخ سال ۱۴۰۰ است، از پیگیری و برخورد با افرادی که بیش از این مبلغ، اقدام به افزایش بلیت پروازها کنند، خبر داده است.

بر همین اساس هم مجوز فعالیت یکی از شرکت‌های خدمات مسافرت هوایی به دلیل گرانفروشی بلیت هواپیما، توسط سازمان هواپیمایی کشوری به مدت یک ماه تعلیق شد تا سایر دفاتر اقدام به گرانفروشی نکنند.

مشکل دفاتر زیارتی برای تأمین پرواز سفرهای عتبات

مشکل تأمین بلیت پرواز با وجود افزایش تعداد پروازها موضوعی است که نه تنها زائران بلکه دفاتر زیارتی و مدیران کاروان‌ها را نیز نگران کرده است؛ تا جایی که در برخی از روزها، پروازها توسط برخی از واسطه‌ها، چارتر شده و این افراد با قیمت بالا اقدام به فروش بلیت پرواز عتبات می‌کنند.

حسن‌زاده یکی از مسؤولان دفاتر زیارتی می‌گوید: کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت، امکان تهیه بلیت نداشته و ممکن است همین امر باعث تغییر زمان اعزام‌ها شود. این امر در حالی است که قرار بود پروازهای عتبات در اختیار سازمان حج و زیارت قرار گیرد و به صورت نظام‌مند توزیع شود. اما هنوز این امر محقق نشده است و دفاتر زیارتی باید از ایرلاین‌ها یا حتی واسطه‌ها بلیت پرواز تهیه کنند.

به گزارش فارس، با لغو ویزای عراق، بسیاری از افراد با توجه به اینکه قصد سفرهای کوتاه مدت به عتبات را دارند، هوایی یا زمینی به صورت گروهی یا انفرادی خارج از چارچوب سازمان حج و زیارت راهی عراق می‌شوند. قرار بود سال‌های گذشته سازمان حج و زیارت، بسته‌های متنوع و البته کوتاه مدت عتبات را اجرایی کند که هنوز چنین بسته‌های زیارتی عرضه نشده است.

پایان پیام/


11902658
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی روز گذشته چهارشنبه پنجم مهرماه ۱۴۰۲ افتتاح شد که جمهوری اسلامی ایران با بیش از ۳۵۰ عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه حضور دارد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی روز گذشته چهارشنبه پنجم مهرماه ۱۴۰۲ افتتاح شد که جمهوری اسلامی ایران با بیش از ۳۵۰ عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه حضور دارد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» فرآیند تحویل کاغذ دیبای شوشتر، باتوجه به پیش ثبت‌نام ناشران برای دریافت این کاغذ، از امروز پنجشنبه ششم مهرماه ۱۴۰۲ آغاز شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» مجموعه داستان «بازگشت کاتب» به قلم «علی اکبر والایی» با موضوع سبک زندگی معصومین(ع) به چاپ رسید.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» در آخرین روایت از نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد سعی کردیم به بررسی محتوایی ‌آثار ارائه شده بپردازیم. آثاری که تنوع زیادی داشتند، اما از جریان چپ کم‌ترین آثار موجود بود. البته ناشران مصری نیز با آثار مانگا حضور پررنگ‌تری داشتند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» ۴۲ سال از شکست حصر آبادان می‌گذرد. آبادانی که زن و مرد و حتی رزمندگان کم سن و سال تا پای جانشان ایستادند تا محاصره آن را بشکنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: نتایج نهایی نبرد را شهادت تعیین می‌کند، نه سلاح. به عبارت دیگر جنگ را سیستم‌ها اداره نمی‌کنند، قلب‌ها اداره می‌کنند. اگر قلب ملتی شکست بخورد، باور و ایمانش شکست می‌خورد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: نتایج نهایی نبرد را شهادت تعیین می‌کند، نه سلاح. به عبارت دیگر جنگ را سیستم‌ها اداره نمی‌کنند، قلب‌ها اداره می‌کنند. اگر قلب ملتی شکست بخورد، باور و ایمانش شکست می‌خورد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» امروز طی مراسمی در کلیسای حضرت یوسف(ع) تهران، آیین نامگذاری و پلاک کوبی خیابانی به نام شهید «جانی بت اوشانا »برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» جلال آل احمد می‌نویسد: آدم غربزده شخصیت ندارد، چیزی است بی اصالت. خودش و خانه‌اش و حرف‌هایش بوی هیچ چیزی را نمی‌دهد. بیشتر نماینده همه چیز و همه کس است. ملغمه‌ای است از انفراد بی‌شخصیت و شخصیت خالی از خصیصه.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است