استانی 15:48 - 20 آذر 1398
دانشیار دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران:
ایسنا/خراسان رضوی یک دانشیار دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ۸۷ درصد مراقبت‌ها توسط ماماها انجام می‌شود که این امر باعث شده دوسوم مرگ‌ومیر مادر و کودک در سطح جهان کاهش پیدا کند.

ماماها می‌توانند از ۸۰ درصد مرگ‌های مادر-نوزادی پیشگیری کنند

دکتر سیده طاهره میرمولایی،  امروز در همایش کشوری مامایی و سلامت زنان که به مناسبت صدمین سال دانشگاهی‌شدن مامایی ایران، در تالار ابن‌سینا برگزار شد، عنوان کرد: چشم‌انداز یعنی چه جایی و چه جایگاهی را قرار بدهیم که به آن برسیم.  قاعدتاً اگر می‌خواهیم در مورد  چشم‌انداز مامایی صحبت کنیم باید بدانیم مامایی و هدفمان چیست.

وی افزود: باید از سازمان‌های بین‌المللی الگو و کمک بگیریم و باید بدانیم، در حوزه‌های کاری مامایی، چه اقداماتی انجام داده‌اند. نمی‌توانیم از دنیا عقب بمانیم، در طی 28 سال گذشته، مرگ‌و میر مادران در سراسر جهان، 44 درصد کاهش یافته و از 385 هزار، به 216 هزار رسیده است. در دنیا تسهیلات زایمان زیادی ایجاد شده و این روند روبه‌بهبود است.

این عضو هیأت‌علمی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه «همه نتیاج به‌دست‌آمده با کمک ماماها بوده است»، اظهار کرد:  ۸۷ درصد مراقبت‌ها از کودک و مادر توسط ماماها انجام می‌شود و باعث شده دوسوم مرگ‌ومیر مادروکودکان در سطح جهان کاهش پیدا کند.

میرمولایی با اشاره به اینکه «80 درصد از مرگ‌های مادر- نوزادی می‌تواند توسط ماماها پیشگیری شود»، گفت: تداوم مراقبت‌ها در بارداری بسیار مهم است. مامایی به دلیل اراده سیاسی و تعهد ناکافی مورد غفلت قرار می‌گیرد. سازمان جهانی بهداشت اقداماتی را انجام داده و در سال ۲۰۱۳ سمن‌ها را دور هم جمع‌کردند و برنامه‌ریزی‌هایی برای خدمات مامایی انجام دادند و حمایت‌های تکنیکی انجام شده است. 

وی ادامه داد: مجامع سازمان جهانی بهداشت چشم‌اندازی در سال ۲۰۱۶ برای ۲۰۲۰ نوشته‌اند که مدیریت و رهبری یکی از شاخصه‌های مهم آن است و ماما باید خودش مدیریت داشته باشد. در چین ماما بسیار اولویت ندارد. مامایی در کانادا فعالیت‌های خوبی داشته و برای چشم‌اندازش بسیار کار کرده‌اند، سوئد هم یکی از کشورهایی است که در مامایی‌ بسیار موفق عمل کرده و 80 درصد از فعالیت‌ها را ماماها انجام می‌دهند.

دانشیار دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: ماماها و متخصصان زنان هم باید بتوانند مانند روانپزشکان و روانشناسان که در تکمیل کار یکدیگر کار می‌کنند،  همیاری داشته باشند و به فعالیت خود بپردازند. باید در مامایی سرمایه‌گذاری کنیم تا بی‌عدالتی‌های جنسی برطرف شود.

این دکترای تخصصی بهداشت باروری با اشاره به اینکه «مامایی استرالیا چشم‌انداز بسیار خوبی دارد»، عنوان کرد: این کشور فعالیت خوبی داشته و می‌توانیم از آن‌ها الگو بگیریم. چشم‌انداز ۲۰۳۰ سازمان ملل  در مامایی، رسیدن به بهداشت برای همه، زندگی سالم و ارتقای سلامت برای همه سنین و بهداشت است و سلامت مردان هم محوریت دارد. پوشش همگانی خدمات در مامایی بسیار مهم است. در هفتمین گردهمایی پرستاری و مامایی بین‌المللی، نماینده کشور ایران دو پرستار بود که بهتر بود نفر دوم یک ماما باشد.

میرمولایی خاطرنشان کرد: مامایی از باطن به اندازه ۱۰۰ سال همت خودش باکیفیت بوده، اما ظاهرش این‌طور نیست و باید درست شود. مامایی در کشور باید دیده شود. اسم و رسمی از ما نمانده تا نمایش داده شود و پنهان نباید خدمت کرد. اگر می‌خواهید به چشم‌انداز مامایی برسید، باید از آموزش شروع کنید تا بتوانید خدمات را تغییر دهید. آموزش مامایی پایه اصلی رسیدن به این هدف است.

این عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه «هر زنی احتیاج به این دارد که مراقبت‌هایش را یک ماما انجام دهد»، گفت: دفتر مشاور مامایی وزیر به این نکته رسیده‌اند که مشکل آموزشی در مامایی داریم و سند تحول آموزش مامایی را تدوین کرده‌اند. اما باید عملیاتی شود و برنامه‌های آموزشی را تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: هفت مرحله در برنامه عملیاتی برای تقویت آموزش مامایی داریم: تقویت رهبری و سیاست؛ جمع‌آوری داده و سند؛ کسب حامی؛ آماده‌کردن مراکز آموزشی؛ تقویت اعضای هیئت علمی و آموزش دانشجویان. اینکه مامایی پس از ۱۰۰ سال دانشکده مستقل ندارد، نشان می‌دهد که واقعاً جنسیت مظلوم واقع می‌شود و اگر مردی در این رشته بود، در این‌جا نبودیم.

میرمولایی تاکید کرد: پس از ۱۰۰ سال، این جایگاهی نیست که در آن قرار داریم. ما هم می‌توانیم تحلیل موقعیت داشته‌باشیم، موانع را شناسایی کنیم و برنامه عملیاتی‌اش را داشته‌باشیم. ماما وقتی خودش اختیار ندارد، چطور می‌تواند مدافع حقوق باشد. باید دنبال این باشیم که مدافعان مامایی در کشور چه کسانی هستند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سردار خلیل واعظی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در چهارمین روز از آذرماه سال گذشته فردی به هویت جواد در بندرریگ با شلیک اسلحه کلت به قتل رسید. وی اضافه کرد: قاتل که متواری شده بود هویتش برای پلیس مشخص و تحت تعقیب قرار...
استانی
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی نیشابور:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی نیشابور گفت: بزرگ‌ترین عرصه تاریخی کشور با وسعت بیش از ۴۵۰۰ هکتار در نیشابور قرار دارد که اقدامات اولیه برای ثبت آن در فهرست میراث جهانی در حال پیگیری است.
استانی
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/گیلان مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان از بهبود پوشش آنتن دهی تلفن‌های همراه در گیلان خبرداد و گفت: با توجه به سرمایه گذاری‌های جدید اپراتورها هم اکنون بیش از ۲۰ دکل در شهر رشت آماده نصب است که با نصب این دکل‌ها آنتن دهی تلفن‌ها...
استانی
آخرین وضعیت کرونا در مازندران؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/مازندران هرچند شیوع کرونا در مازندران همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد اما بر اساس آمار بستری‌ها نشان می‌دهد، شیوع این ویروس در سراشیبی سقوط قرار گرفته به طوری که تا به امروز ۱۶۳۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ و یا مشکوک به کرونا در این استان...
استانی
شهردار شهرکرد خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/چهارمحال و بختیاری شهردار شهرکرد با اشاره به آغاز روند اجرایی پل زیرگذر و روگذر میدان معلم شهرکرد، گفت: کلنگ احداث فاز اول اجرای این طرح ترافیکی در صورت تصویب شورای شهر توسط قرارگاه خاتم به زمین زده می‌شود.
استانی
با وجود بارندگی مناسب امسال و سال گذشته؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/زنجان مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان گفت: با وجود بارندگی‌های مناسب امسال و سال گذشته، سطح منابع آبی دشت ابهر و قیدار کاهش می‌یابد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی نیکزاد در جلسه‌ای که با حضور مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان برگزار شد، عنوان کرد: سرمایه گذاری در رقبات موقوفات با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کاملاً مطابقت دارد و خوشبختانه اداره اوقاف استان در ورود به این مسئله عملکرد مناس...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مظفر محمدخانی ظهر یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی هلال‌احمر سمنان ضمن بیان اینکه خیران یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به بخش درمان هلال‌احمر استان سمنان کمک کردند، ابراز داشت: با این مبلغ تجهیزات موردنیاز حوزه درمان خریدا...
استانی
در قالب یک مقاله انجام شد؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اصفهان یافته های یک پژوهش نشان می دهد که در مصرف مجدد مواد توسط افراد در حال ترک، گروه های خودیاری عوامل فردی، روانی و اجتماعی تأثیر دارد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، علی آقا زاده صبح یکشنبه در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به اینکه کتاب و کتابخوانی جایگاه خاصی در ایجاد امنیت اجتماعی در جوامع دارند، اظهار کرد: یکی از ابزارهای قدرتمند در کنترل و رفع ناهنجاری‌های اجتماعی کتا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است