بین‌الملل 13:25 - 27 مهر 1400

تحلیلی از سخنرانی متفاوت سید حسن نصرالله/ نکاتی که مهم بود

گروه بین الملل، خبرگزاری مهر- مهدی عزیزی: سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان شب گذشته در سخنانی در واکنش به حوادث پنج‌شنبه گذشته بیروت (منطقه الطیونه) به نکاتی اشاره کرد که می‌توان آن را متفاوت از سخنرانی های گذشته دانست. در حوادث روز پنجشنبه الطیونه ۷ نفر به شهادت رسیدند و این حوادث بیش از ۶۰ زخمی برجا گذاشت.

اگر چه خطابه های دبیرکل حزب الله لبنان همواره بر اساس نیاز و ضرورت های داخلی لبنان و نیز تحولات منطقه ای در ارتباط با محور مقاومت انجام می‌گیرد و هر بار محتوا و ادبیات جدیدی دارد، اما این سخنان درباره حوادث الطیونه متفاوت تر بود.

لبنانی ها، مردم منطقه و حتی رسانه های رژیم صهیونیستی و جامعه اسرائیلی منتظر هستند تا در هر رویدادی که به محور مقاومت و حزب الله لبنان و تحولات داخلی این کشور مربوط می‌شود، فصل الخطاب اصلی را از زبان سید حسن نصرالله بشنوند.

این همان نکته ای است که در جنگ ۳۳ روزه برخی از رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز به آن اشاره کردند. آنجایی که گفته شد اسرائیلی ها به سخنان سید حسن نصرالله اعتماد بیشتری دارند تا به مقام های سیاسی رژیم صهیونیستی.

به جز خطابه های مذهبی و آگاهی بخش به افکار عمومی لبنان که در محتوای سخنرانی سید حسن وجود دارد نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که بیشترین خطابه ها نقشه راه جریانهای های سیاسی و همچنین گروه‌های مقاومت در منطقه را ترسیم می‌کند. تجربه نشان داده است که سخنان دبیرکل حزب الله لبنان، در بیشتر موارد، فصل‌الخطاب رویدادهای سیاسی یا اختلافات یا تحولات میدانی در لبنان و منطقه بوده است.

آنچه که سخنرانی شب گذشته را متفاوت کرد

اما آنچه که سخنرانی شب گذشته را متفاوت کرد این بود که دبیرکل حزب الله لبنان به آرامی از لحن توصیه ای به جریان‌های سیاسی مخالف تمامیت لبنان و مقاومت فاصله گرفت و با جدیت این پیام را به آنها رساند که حزب‌الله در عین اینکه خویشتن داری می کند و تلاش می کند تا لبنان وارد یک جنگ داخلی نشود در همان حال از اقتدار کافی برای برخورد با ناامنی یا جریان‌های سیاسی وابسته به اسرائیل و آمریکا برخوردار است.

ساختار نظامی حزب الله فقط ۱۰۰ هزار مبارز دارد

نکته‌ای که تیتر نخست بسیاری از رسانه‌های داخل لبنان و منطقه شد این بود که تنها ساختار نظامی حزب الله بیش از صد هزار مبارز در اختیار دارد. اگرچه برخی از جریان‌های رسانه‌ای تلاش کردند تا با تفسیر به رای این جمله یک نگرانی جدید در داخل افکار عمومی لبنان ایجاد کنند اما آنچه بیشتر افکار عمومی لبنان دریافت کرد، مفهوم اقتدار و قدرت حزب الله در عین خویشتن داری و صبر بود.

بسیاری می دانند که حزب الله لبنان درباره مواضع خود در قبال تحولات داخلی این کشور و نیز منطقه محافظه کاری نمی کند و بر اساس اصول شفاف و راهبرد موضع می گیرد؛ به ویژه در قبال اعتراضات لبنان که با وجود نارضایتی از دولت و اختلافات برای حفظ تمامیت ارضی این کشور در کنار دولت سعد الحریری قرار گرفت که خود همین موضوع باعث تراکم فشارها و مخالفت‌های زیادی شد.

در همین بازه زمانی بود که سید حسن نصرالله اعلام کرد که حزب الله همانطور که با جان خود هزینه داده است این بار نیز با آبروی خود هزینه حفظ آرامش لبنان را پرداخت خواهد کرد. وی همچنین به صراحت از سیاسی‌کاری قاضی پرونده وارعاب دستگاه قضایی لبنان توسط سفارت آمریکا انتقاد کرد.

وی همچنین به صراحت رئیس «قوات لبنانیه» (سمیر جعجع) را مسئول حوادث لبنان دانست البته این را هم گفت که بارها باب گفتگو را با آنها باز کرده است و از بشیر الجمیل نیز به خوبی یاد کرد. دبیرکل حزب الله لبنان در خنثی کردن توطئه جعجع که تلاش کرد پای مسیحیان را به این درگیری بکشاند بین این نیروهای قوات لبنانیه و مسیحیان تفاوت قائل شد و این را هم گفت که اگر حزب الله و مقاومت نبود داعش همه را نابود می کرد.

نکته جالب اینکه دبیرکل حزب‌الله حتی برای یک بار هم نام سمیر جعجع را به زبان نیاورد و همواره از واژه رئیس قوات لبنانیه استفاده کرد. نکته مهم دیگر اینکه اهمیت تحولات مهم لبنان باعث نشد تا دبیرکل حزب‌الله لبنان تجمع بی‌سابقه یمنی ها در سالروز ولادت پیامبر را نادیده بگیرد و در ابتدای سخن به آن اشاره کرد. این نشان می‌دهد که وی تمامی تحولات داخل لبنان را در فرایند تکامل محور مقاومت در منطقه و لبنان تحلیل می کند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» مقامات ترکیه یکی از چهره‌های برجسته اپوزیسیون این کشور را به اتهام «جاسوسی سیاسی و نظامی» بازداشت کردند.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» وزیر خارجه سوریه تأکید کرد که فضای عربی مثبتی درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب وجود دارد.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» رئیس سرویس جاسوسی خارجی انگلیس اذعان داشت که ارزیابی از پیشرفت طالبان در افغانستان در تابستان سال جاری میلادی کاملا نادرست بود اما سقوط کابل را به عنوان یک "شکست اطلاعاتی" رد کرد.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» اظهارات رئیس جمهوری لبنان درباره توهین خبرنگار سعودی به او در پخش زنده واکنش تند شاهزاده‌های عربستان سعودی را به همراه داشت.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» وزیر خارجه روسیه گفت، واشنگتن و متحدانش در حال ارائه طرح‌های تقابلی آشکار در منطقه آسیا و اقیانوسیه برای مهار سایر کشورها هستند. زاخارووا نیز طرح‌های پنتاگون برای گسترش زیر ساخت‌های نظامی در استرالیا را بی‌نتیجه دانست.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای در پاسخ به ادعاهای مطرح شده ناتو درباره روابطش با روسیه، اعلام کرد که مسکو هیچ اقدامی در راستای بدتر کردن روابط با ناتو انجام نداده است و مسئولیت کامل وخامت روابط در این ...
بین‌الملل
در راستای تنش‌زدایی در روابط
«خبرگزاری ایسنا» خانواده یک تاجر ترکیه‌ای که از سال ۲۰۱۸ در امارات بازداشت بود، از آزادی وی خبر دادند.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، حزب دموکرات کردستان عراق از توافق اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق بر سر پست ریاست جمهوری عراق برای دوره آتی خبر داد. شیرزاد قاسم از رهبران حزب دموکرات کردستاان عراق در سخنانی پیرامون این ...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» بررسی انجام شده به دست یک مرکز وابسته به شورای مسلمانان بریتانیا، ابعاد شوکه‌کننده‌ای از انتشار اطلاعات دروغ، کلیشه‌سازی و اسلام‌هراسی را در رسانه‌های این کشور فاش کرده است.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، در طول ۱۰ سالی که از انقلاب سوریه می‌گذرد، ادلب در شمال غرب این کشور به پناهگاهی برای آواره‌های سوری تبدیل شده است که سرگردان شده‌اند و جایی برای رفتن ندارند؛ زندگی در چادرها و خانه‌های گلی ساده که آن‌ها را با دستان خود س...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است