استانی 11:28 - 15 آذر 1399

زنجان؛ زخم خورده از حلقه پدرخوانده‌ها

خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها-رحیم مقدمی*: نه می‌توان اسمش را بی‌تفاوتی گذاشت و نه بی‌مسئولیتی ولی هر چیزی که هست باعث شده استان زنجان سال‌ها با آنچه که باید به آن می‌رسید فاصله داشته باشد، فاصله‌ای که رفع آن نیازمند به پوست‌اندازی و تغییر نگرش‌ها دارد.

آمدن و رفتن دولت‌ها و ترکیب مدیریتی تفاوتی برای زنجان و زنجانی‌ها نداشته و هیچ‌یک از دولت‌ها نتوانسته تأثیر خاصی برای توسعه استان زنجان داشته باشد، به گونه‌ای که طی چند دهه اخیر نبود انسجام و وحدت در بین نیروهای تأثیرگذار استان و تلاش برخی تفکرها برای ایجاد گسست بین این نیروها مانع از ایجاد اجماع برای وحدت نخبگان استان برای توسعه شده است.

نیروهای سیاسی و نخبگان هرگز به نقطه مشترک برای توسعه استان نرسیده‌اند

جریان چپ و راست دهه هفتاد و اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان، امروز در استان هرگز نتوانسته‌اند حتی در یک نقطه برای توسعه استان به اشتراک نظر و تفاهم مصلحتی برسند و این گسست فضا را برای بروز و ظهور و تأثیرگذاری برخی تفکرات خارج از استان و عمیق‌تر کردن گسست بین نخبگان استان فراهم کرده است.

افرادی که در آن دوران نیز در استان حضور داشتند، این منطقه را دچار شعارزدگی و سیاست‌زدگی کردند و با بازی‌های سیاسی و رانت‌خواری‌هایی که انجام دادند، مانع توسعه استان زنجان شدند و غیر از تفرقه و عقب‌ماندگی دستاوردی نداشتند.

سیاست‌زده بودن گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و پایین بودن سطح مطالبه گری، نبود مکانیزم کارآمد در زمینه انتخاب مدیران در همه سطوح، نبود ثبات در مدیریت‌های شهری و استانی، غلبه تفکرات جناحی و گروهی، بی تفاوتی معتمدین و نخبگان به فضای حاکم بر استان، فساد اقتصادی و مدیریتی، متمایز نشدن تخریب و نقد سازنده و اجازه ندادن به نیروهای دلسوز و انقلابی برای بیان مطالبات مردم و زدن برچسب‌های مختلف به نخبگان و بدنه اندیشه روز استان را شاید بتوان تنها بخش‌هایی از چالش‌هایی عنوان کرد که استان زنجان را از جایگاه واقعی خود دور ساخته است.

پدرخوانده‌های سیاسی و اقتصادی در استان زنجان لزوماً افراد بومی این منطقه نیستند و یا زنجانی‌های ساکن این منطقه نبوده و با شبکه پیچیده و هزاردستان، تأثیرات مخرب خود را در مسیر توسعه استان با انتخاب و تحمیل برخی مدیران ناکارآمد و البته حافظ منافع خود برجای می‌گذارند، افرادی که در تهران صاحب منصب و نفوذ سیاسی و اقتصادی و حتی فرهنگی هستند و تاکید و رویکردشان تنها منافع شخصی و جناحی‌شان است تا منافع استان. این افراد همواره بستر را برای دخالت در بخش‌های مختلف استان زنجان با نفوذی‌ها و نیروهای وفادار خود ایجاد می‌کنند.

با وجود همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها، استان زنجان بنا به اراده و تفکر برخی از همین پدرخوانده‌ها باید با نقطه آرمانی خود فاصله داشته باشد و ساختارها و دیدگاه‌های حاکم بر تفکر عده‌ای بر روند توسعه این استان سایه بیافکند.

کسانی که با سیستم مافیایی و پیچیده خود در بسیاری از ارکان استان نفوذ داشته و اگر رسانه‌ای به حریم امن آن‌ها نقدی داشته باشد، با هجمه مرزهای توهین و تهدید را در می‌نوردند تا منافع خود و هم‌حزبی‌های‌شان تأمین شود و با این فرآیند، استان زنجان را برای رسیدن به دانسته‌ها و اندیشه‌های منسوخ و تاریخ مصرف گذشته‌شان به قهقهرا سوق دهند.

گروه‌های مرجع و صاحب‌نظر در استان زنجان یا شکل نگرفته‌اند و یا منکوب شده‌اند

در این میان، نبود گروه‌های مرجع که در بسیاری از مواقع پدرخوانده‌ها و دست‌های پشت پرده مانع از شکل‌گیری آن‌ها شده‌اند، باعث شده نخبگان و چهره‌های تأثیرگذار استان نتوانند در یک چارچوب و قالب شکل بگیرند تا استان بتواند با تکیه بر داشته‌های خود، مسیر توسعه را ترسیم کند.

گروه‌های مرجع و صاحب‌نظر در استان یا شکل نگرفته‌اند و یا منکوب شده‌اند، گروه‌هایی که قربانی تنگ‌نظری‌ها و دافعه برخی نیروهای بومی می‌شوند تا فضا برای دخالت و بروز و ظهور تفکرات مخرب و سودجویان فراهم شود.

در دولت‌های مختلف کسانی بودند که با سودجویی از فضای ایجاد شده بین نیروهای نخبه و تأثیرگذار استان و با ایجاد حرکت‌های انتزاعی و تفرقه‌برانگیز، بستر را برای چپاول استان فراهم و آینده مالی و سیاسی خود را با تصاحب منابع مالی در زنجان تضمین کردند و برخی مدیران که با وجود آگاهی از فضا و جریانات حاکم بر مناسبات برای حفظ جایگاه و میز مدیریتی خود سکوت کرده‌اند.

کادرسازی برای مدیریت‌های استانی همواره طی ادوار مختلف مطرح بوده و هر دولتی رویکردی متفاوت در این زمینه داشته است، همواره انشقاق بین نیروهای سیاسی و نخبگان استان زنجان وجود داشته و این نیروها مدام برای فرار از زیر بار مسئولیت با فرافکنی، مشکلات استان را به سمت و سویی دیگر سوق داده‌اند.

بی‌شک ایجاد و شکل‌دهی به یک ساختار جامع و متخصص در قالب تشکل و گروه مرجع - بدون نفوذ رویکردهای سیاسی و غرض‌ورزی‌های طایفه‌ای – می‌تواند نقش تأثیرگذاری در انتخاب مدیران در استان داشته باشد، به گونه‌ای که این گروه جامع بدون تاثیرپذیری و دخالت دادن رویکردهای سیاسی، تنها دغدغه توسعه استان و کادرسازی برای آینده مدیریتی این منطقه را داشته و با لحاظ کردن شایسته‌سالاری فعالیت کنند.

گروه مرجع باید از افراد متخصص و چهره‌های شناخته شده در بخش‌های مختلف و بهره‌مند از توان جریان‌سازی و ابزار رسانه باشند تا بتوانند قالب و شکل‌دهی مناسبی به سیستم مدیریتی و کادرسازی برای آینده استان داشته باشند.

* فعال رسانه‌ای

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
مربی تیم بازارهای روز کوثر:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اصفهان مربی تیم فوتسال بازارهای روز کوثر اصفهان گفت: در حال حاضر در شرایط مساوی تیمی برنده است که اعتراضات بیشتری به داوری دارد و تیم های آرامی مثل ما آسیب می بینند.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اصفهان بازیکن تیم فوتسال گیتی پسند اصفهان گفت: با توجه به تعداد زیاد ملی پوشان نیاز به هماهنگی داریم تا به شرایط مطلوب برسیم که در آینده با رسیدن به این هماهنگی قطعا بازی های بهتری از ما خواهید دید و هدف ما قهرمانی گیتی پسند است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، تیم «سوهان محمد قم» در مرحله اول جام حذفی فوتبال باشگاه‌های کشور، عصر یکشنبه در ورزشگاه یادگار امام قم میزبان «ارمک کیش» بود که در پایان با نتیجه ۳ بر ۰ نماینده کیش را شکست داد. هر سه گل نماینده قم را در این دیدار «علیرضا استو...
استانی
نماینده ولی‌فقیه در استان تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان با تاکید بر جسارت و قوت بیشتر در رسیدگی به برخی پرونده‌های کلان، بیان کرد: ضمن رعایت قانون، ریسک‌پذیر باشیم و در غیر این صورت فساد دامنگیر خواهد شد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/یزد مولدهای شرکت مدیریت تولید برق یزد تا پایان دی ماه سال جاری بیش از ۳ میلیون مگاوات انرژی برق تولید کردند.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اصفهان سرمربی تیم گیتی‌پسند گفت: درباره داوری صحبت نمی‌کنم، چراکه اگر بخواهم صحبت کنم، باید به اندازه شاهنامه درباره داوری حرف بزنم.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدباقر محمدی لائینی عصر یکشنبه در دیدار با اعضای هیئت مدیره صنعت چوب و کاغذ استان به پدیده قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: همه مدیران باید این موضوع را جدی بگیرند چون قاچاقچیان هم عزم جدی برای سود خود دارند و هم از قدرت ب...
استانی
مدیر کل ارشاد استان مرکزی:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/مرکزی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: بی توجهی به آئین‌های گرامیداشت دهه مبارک فجر کم لطفی به انقلاب است.
استانی
امام جمعه شوط:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/آذربایجان غربی امام‌جمعه شوط گفت: عوامل اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی از علل بزهکاری در کودکان و نوجوانان است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی قهرمان طالع روز یکشنبه در جمع خبرنگاران از کاهش ۳۰ درصدی وقوع جرایم سایبری در ۱۰ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال خبر داد و اظهار کرد: علاوه بر کاهش ۳۰ درصدی وقوع جرم در فضای مجازی در این مدت کشفیات پلیس فتا ۱۹ درصد ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی

فروش آنلاین پوشاک سایز بزرگ زنانه و مردانه
بزرگترین تولید کننده لوازم پژوهش دانش آموزی در خاورمیانهصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است