علمی فناوری 09:52 - 13 مرداد 1400
پژوهشگران با بررسی نظر دانشجویان، موانع تحقیقات را مورد تحلیل قرار داده و عنوان کردند «عدم آشنایی کافی افراد با اصول و روش‌های آماری» و «طولانی و زمان‌بر بودن انجام پژوهش» مهم‌ترین موانع برای انجام تحقیقات دانشجویی هستند.

موانعی که بر سر راه تحقیقات دانشجویی قرار دارد

به گزارش ایسنا، تحقیقات در توسعه حرفه‌ای متخصصان پزشکی و بهبود و ارتقاء مراقبت های بهداشتی در جامعه نقش مهمی دارند. در ایران با اینکه در سال‌های اخیر تولید دانش بیشتر از ۵۰ درصد افزایش یافته است، ولی هنوز با کشورهای پیشرفته فاصله زیادی وجود دارد. بنابراین در شرایط کنونی توجه به موضوع تحقیق و مشکلات و موانع آن امری ضروری به نظر می‌رسد. بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در مطالعه‌ای موانع تحقیق را از دیدگاه دانشجویان کارشناسی مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه ۱۳۰ نفر از دانشجویان کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با استفاده از پرسش‌نامه مورد بررسی قرار گرفتند و داده‌های به دست آمده با استفاده از روش‌های آماری مورد تحلیل قرار گرفت.

نتایج این بررسی نشان داد که در زمینه موانع شخصی، عدم آشنایی کافی افراد با اصول و روش‌های آماری بیشترین مانع تحقیقات از نظر دانشجویان است. پژوهشگران مطالعه معتقدند با توجه به ضعف دانشجویان مقطع کارشناسی در اصول و روشهای آماری و تفسیر داده ها باید تلاش و پیگیری مداوم برای برگزاری کارگاه‌های روش تحقیق تحلیل داده ها آشنایی با نرم افزارهای آماری انجام شود.

یافته های این پژوهش حاکی از آن است که از نظر دانشجویان بیشترین موانع سازمانی پژوهش، مربوط به «طولانی و زمان‌بر بودن انجام پژوهش» است. در دسترس نبودن اساتید و مشاوران تحقیقاتی، کمبود امکانات و تجهیزات لازم برای انجام تحقیق و طولانی بودن مراحل تصویب طرح‌های پژوهشی از دیگر موانع سازمانی پژوهش بود که دانشجویان به آن‌ها اشاره کردند.

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند کمبود امکانات، و وجود مقررات دست و پاگیر اداری و مراحل تصویب طرح‌های پژوهشی می‌تواند تا حد زیادی باعث کاهش انگیزه دانشجویان و اساتید برای انجام تحقیق شود.

این محققان معتقدند از آن‌جا که دانشجویان مقطع کارشناسی ملزم به گذراندن درس پایان‌نامه نیستند، باید توسط مسئولین دانشگاه با پیش بینی مشوق‌های لازم ترتیبی اتخاذ کنند تا دانشجویان انگیزه مضاعفی برای انجام طرح‌های تحقیقاتی پیدا کنند. 

همچنین افزایش آگاهی دانشجویان از روش تحقیق، آشنایی آن‌ها با روش‌های آماری و تحلیل اطلاعات می‌تواند عامل تسهیل‌کننده مهمی در انجام تحقیقات دانشجویان باشد.

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می‌کنند برای دانشجویان مشوق‌های مالی و همچنین تسهیلات برای ورود به مقاطع بالاتر ایجاد شود تا آن‌ها بتوانند با مراحل اداری تصویب طرح‌های تحقیقاتی و نحوه بودجه‌بندی آشنا شوند.

به گفته محققان این طرح؛ یکی از محدودیت‌های این پژوهش تعداد کم دانشجویان فعال در زمینه تحقیق بود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود مطالعات آینده بر روی دانشجویان باسابقه تحقیق و پژوهشگران برتر در همه مقاطع تحصیلی و دانشکده‌ها باشد.

این پژوهش برگرفته از طرح تحقیقاتی تصویب شده در شورای پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان است و در انجام آن محمود محبوبی راد، محمد مبینی لطف آباد، حسن خدادادی، لیلی مازار و محسن رضاییان پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه تیرماه ۱۴۰۰ به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی موانع تحقیقات از دیدگاه دانشجویان کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در سال ۱۳۹۸» در مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان منتشر شده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، اسپیس ایکس به طور موفقیت آمیز مأموریت Inspiration۴ را انجام داد و ۴ شهروند را به مدار زمین برد. این خدمه از مقر فضایی کیپ کاناورال سفر خود را آغاز کردند. آنها ۳ روز آینده را در یک کپسول کرو دراگون د...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایرانسل، این کنفرانس، طی روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۰ در حال برگزاری است و دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل، فردا در روز پایانی آن، سخنرانی خواهد کرد. همچنین دکتر سید ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وز...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه بررسی وضعیت توسعه ارتباطات روستایی که با حضور مدیر توسعه روستایی وزارت ارتباطات و مدیران عامل اپراتورهای تلفن همراه و مخابرات ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» اخیرا دو ستاره‌شناس آماتور موفق به ثبت تصویری از لحظه برخورد یک شی‌ء مرموز به سیاره مشتری شده‌اند.
علمی فناوری
دبیر اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران:
«خبرگزاری ایسنا» عضو هیات مدیره و دبیر اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران (IRICTU) تاکید کرد: تجمیع توانمندی‌های تشکل‌ها باید در شبکه ملی اطلاعات صورت گیرد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» با توجه به اینکه در حال حاضر از پهپادهای کوچک برای حمل بسته‌های کوچک استفاده می‌شود، تصور کنید اگر بتوان از پهپادهای غول‌پیکر برای حمل بسته‌های عظیم استفاده کرد، چه خواهد شد؟
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ناپیوسته ۱۴۰۰ رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تمدید شد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سوگ پدر نشست.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورج، پس از آنکه گزارشی در نشریه وال استریت ژورنال نشان داد فیس بوک از آسیب احتمالی اینستاگرام به دختران نوجوان آگاه است، کمیته بازرگانی سنای آمریکا تصمیم گرفته تحقیقاتی در خصوص وضعیت حمایت از کاربر در فیس بوک انج...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» ناسا پنج شرکت را در جهت توسعه پروژه آرتمیس انتخاب کرده است که دو شرکت اسپیس ایکس و بلو اوریجین نیز در میان آن شرکت‌ها هستند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است