اجتماعی 00:07 - 09 تیر 1401
مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: هم‌اکنون 80 کارخانه فعال در زندان‌های استان تهران دایر است که در آن‌ها 2560 نفر در رشته‌های مختلف فعالیت داشته و در قبال کار روزانه خویش دستمزد به حسابشان واریز می‌شود.

80 کارخانه فعال در زندان‌های استان تهران دایر است/ حرفه‌آموزی 13 هزار زندانی استان در سال گذشته

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس؛ سازمان زندان‌ها در سال جاری و درجهت اصلاح و تربیت مددجویان به عنوان هدف غایی خود، سراغ اولویت‌های جدی همچون توسعه اشتغال و حرفه‌آموزی، حمایت از خانواده زندانیان نیازمند و یا کاهش جمعیت کیفری مراکز تأمینی و تربیتی و البته تقویت سامانه‌های الکترونیک در زندان‌ها رفته و این الزامات را به شکل حداکثری در زندان‌های سراسر کشور در دستور کار قرار داده است.

در این راستا سیدحشمت‌الله حیات‌الغیب، مدیرکل زندان‌های استان تهران با اشاره به اقدامات تحولی در زندان‌ها به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: در محیط زندان‌های استان تهران، هم‌اکنون برنامه‌های متعددی برای اصلاح و بازپروری مددجویان تدوین شده و به اجرا هم درمی‌آیند که بطور مثال «تحصیل زندانیان» از اساسی‌ترین برنامه‌های بازپرورانه فرهنگی و تربیتی است.

نمایی از اقدامات آموزشی تا فرهنگی دایر در زندان‌های استان تهران

وی توضیح داد: در ارتباط با تحصیل زندانیان ما با همکاری آموزش و پرورش، برگزاری امتحانات  دوره‌های آموزشی را در سایر زندان‌ها ازجمله بازداشتگاه اوین، ندامتگاه‌های قزلحصار، تهران بزرگ و زنان، زندان رجایی‌شهر و کانون اصلاح و تربیت در دستور انجام داریم.

حیات‌الغیب دراین‌باره ادامه داد: همچنین مراکز دانشگاهی بعثت یک در اوین، دو در قزلحصار و سه در رجایی‌شهر فعال است و اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی و پیام نور، با رعایت پروتکل‌ها، کلاس‌های حضوری و امتحانات را بین مددجویان برپا می‌کنند.

مدیرکل زندان‌های استان تهران با تأکید بر اقدامات فرهنگی موثر در زندان‌ها یادآور شد: درکنار برنامه‌ها و جشنواره‌های هنری هم‌اکنون باحضور 60 نفر مبلغ روحانی همه‌روزه نمازهای جماعت و کلاس‌های آموزشی احکام ، عقاید و قرآن برای زندانیان اجرا می‌شود. با همکاری  فدراسیون‌های ورزشی نیز زمینه انجام ورزش صبحگاهی و ورزش‌های تخصصی همچون فوتسال، کشتی، تنیس روی میز، ورزش‌های بومی و محلّی و پهلوانی برای زندانیان فراهم شده است. 

اقدامات و برنامه‌های تعریف‌شده برای توسعه اشتغال در زندان‌ها

حیات‌الغیب به اقدامات حوزه اشتغال در زندان‌ها اشاره کرد و توضیح داد: زندانی در ایام تحمل حبس، فرصت مناسبی برای آموختن حرفه و فنی مناسب با استعداد و توانائی خود به دست می‌آورد که می‌تواند ضمن رهایی از بیکاری، پس از آزادی نیز با ادامه آن، شغل مناسبی داشته و دیگر به چرخه جرم بازنگردد. در این راستا اقدامات متعددی درسطح زندان‌های استان دردست انجام قرار دارد.

وی افزود: از اهم برنامه‌های ما درحوزه اشتغال می‌توان به عقد قرارداد با کارآفرینان صنایع مختلف درخصوص ایجاد و توسعه اشتغال و مهارت‌آموزی در زندان‌ها، استفاده از تمام ظرفیت‌های زندان ازطریق کارگاه و بصورت استاد شاگردی و دریافت گواهینامه از مراجع ذیصلاح برای زندانیان اشاره کرد.

مدیرکل زندان‌های استان تهران خاطرنشان ساخت: درخصوص مهارت‌آموزی و حرفه‌آموزی زندانیان نیز تفاهمنامه‌هایی با سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، مرکز ملی فرش، تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی، بسیج سازندگی و شهرک‌های صنعتی برقرار شده و همچنین 16 نفر از مربیان ساعتی بکارگرفته شده‌اند.

اشتغال 2هزار و 560 نفر در رشته‌های مختلف شغلی

حیالت‌الغیب تصریح کرد: درحال حاضر 1509 نفر از زندانیان استان رأی باز هستند و می توانند در کارخانجات تولیدی مشغول بکار شوند. همچنین 80 باب کارخانجات فعال در زندان‌های استان تهران دایر است که 2560 نفر در رشته‌های مختلف مانند خیاطی، نجاری، قالیبافی، قنادی، نانوایی، پیرایشگری، سراجی، تراشکاری، فلزکاری، نقاشی، مونتاژ لامپ و غیره و یا در بخش اشتغال نشسته فعالیت داشته و در قبال کار روزانه خویش دستمزد به حسابشان واریز می‌شود.

وی درباره حرفه‌آموزی در زندان‌های استان تهران نیز گفت: بخش دیگر فعالیت‌های ما مربوط به حرفه‌آموزی است. هر زندانی بدون هیچگونه تبعیضی می‌تواند از آموزش های ارائه‌شده بهره‌مند شود. همکاری سازمان‌های صنایع دستی و حرفه‌آموزی موجب شده زندانیان تحت تعلیم مربیان مجرب قرار گرفته و در حرفه یا هنری مهارت کسب کنند.

به گفته وی در سال گذشته 343 دوره آموزشی حرفه‌آموزی در زندان‌های استان برگزار شد که طی آن 12 هزار و 841 نفر موفق به اخذ مدرک قبولی سازمان‌های صنایع دستی یا فنی و حرفه‌ای شدند. البته تمام مدارک نیز معتبر و بدون درج نام زندان صادر می‌شود و مددجویان می توانند به محض آزادی از دوران حبس، با مراجعه به مرکز مراقبت بعد از خروج و تکمیل پرونده و معرفی به بانک، وام خوداشتغالی دریافت و وارد چرخه کسب و کار شوند تا راه صحیح زندگی را در پیش گیرند.

بازدید نمایندگان تا زندانیانی که با ارفاقات قانونی از زندان رهایی یافتند

حیات‌الغیب با بیان اینکه  از ابتدای سال جاری تاکنون  کمیسیون‌های مختلف مجلس از زندان‌های استان بازدید داشته‌اند، افزود: علاوه بر بازدید فراکسیون زنان و خانواده مجلس از کانون اصلاح و تربیت، در هفته جاری که مصادف با هفته قوه قضائیه بود، اعضای محترم کمیسیون امنیّت ملّی و سیاست خارجی نیز از بازداشتگاه اوین بازدید و بحمدالله از وضعیت این مرکز و امور رفاهی مددجویان رضایت داشتند.

وی بیان کرد: از ابتدای امسال تعداد 988 نفر از قضات محترم از زندان های استان  بازدید به عمل آورده‌اند که در نتیجه آن برای 247 نفر حکم آزادی مشروط، 199 نفر تعلیق مجازات، 1159 نفر مرخصی پایان حبس، 5071 نفر مرخصی بین حبس و برای 434 نفر عفو و بخشودگی صادر شده و 179 نفر نیز به زندان شهر محل اقامت خانواده و موطن خود منتقل شده‌اند.

مدیرکل زندان‌های استان تهران در پایان گفت: در این مدت با بررسی درخواست هزار و 669 نفر از زندانیان، با استفاده 349 نفر از پابند الکترونیکی موافقت شده است تا ضمن آزادی و حضور در کنار خانواده، بقیه مدت حبس را تحت نظر سامانه الکترونیکی سپری کنند. ازسوی دیگر می‌توان با استفاده از موضوع کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها که در برنامه‌های قوه قضائیه جایگاه ویژه‌ای دارد، مجازات‌های جایگزین حبس را گسترش داد.

انتهای پیام/

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به 2 عملیات جداگانه جست‌وجو در یخچال یخار دماوند و علم‌کوه گفت: عملیات یخار به دلیل ریزش شدید سنگ و وقوع سیل و به خطر افتادن جان امدادگران متوقف شد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، محسنی اژه‌ای در جریان این ملاقات که در ادامه دیدارهای مردمی خود با هدف رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم و همچنین آسیب‌شناسی روندها و رویه‌های موجود در واحدهای قضائی برگزار شد، به مدت بیش از سه ساعت ...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس قوه قضا گفت: به نظر شما افرادی که می‌دانستند کار خلافی انجام داده‌اند و امروز از این موسسه شاکی هستند، خودشان مقصر نیستند؟
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» ملاقات مردمی حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با هدف رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی به‌ویژه خانواده‌های زندانیان برگزار شد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» شهردار منطقه 22 از نصب تندیس سردار شهید همدانی در بزرگراه شهید همدانی در روز های آینده خبرداد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به‌گزارش خبرگزاری مهر، مراسم سنتی نقالی و همچنین مراسم سنتی پرده‌خوانی عاشورایی، در محل ۱۰۰ بازار صنایع‌دستی در تهران برگزار شد که مورد استقبال علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان از این بازار قرار گرفت. مراسم نقالی توسط مرشد ورمزیار و پرده‌خوانی عاشورایی ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، امروز جمعه (۲۱ مردادماه) در بخش‌هایی از سواحل غربی دریای خزر و ارتفاعات البرز غربی و زاگرس مرکزی افزایش ابر، بارش پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. از امروز تا سه‌...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر بر اساس اعلام مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی، محور ریگان_ایرانشهر تنها محور مسدود شریانی کشور است. همچنین محور لاسم_ارجمند نیز دارای انسداد فصلی است. دو محور تهران _ امامزاده داوود و جوزم _ دهج محورهای غیر...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» ‌خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ مدتی است که طرح ساماندهی باغات کن مطرح شده است، طرحی نسبتاً سختگیرانه که موجب فریز شدن املاک شد تعدادی از اهالی منطقه کن شده است. به گفته مسئولان امر باغ‌های کن تنها ریه‌های تنفسی هستند که برای تهران باقی مانده است و بر ه...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» دانشگاه الزهرا در یک تخلف جدید بدون کسب مجوز از کمیسیون ماده 7، چند درخت کهنسال را سربُرید، این درحالی است که به گفته مسوولان شهرداری طی سال های اخیر نیز 11 درخت دیگر در این دانشگاه بدون کسب مجوز قطع شده بودند و هنوز دانشگاه جریمه این تخلف...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است