علمی فناوری 15:11 - 09 آذر 1400
فضانوردان چینی حاضر در ایستگاه فضایی اختصاصی این کشور به نام "تیانگونگ" به منظور حفظ آمادگی اقدام به انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی می‌کنند.

تمرینات فیزیکی و ذهنی فضانوردان چینی در مدار زمین

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، در جدیدترین تصاویری که از ایستگاه فضایی چین منتشر شده است، شاهد انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی از جمله دویدن روی تردمیل و حل کردن پازل توسط فضانوردان ماموریت "شنژو ۱۳"(Shenzhou ۱۳) هستیم.

فضانوردان چینی ماموریت "شنژو ۱۳" نقش مهمی در آزمایش و ساخت اولین ایستگاه فضایی بلند مدت این کشور ایفا می‌کنند، اما همزمان تعادل مناسب بین کار و زندگی خود را نیز حفظ می‌کنند.

تصاویر جدید منتشر شده توسط آژانس فضایی چین(CMSA) نشان می‌دهد که سه فضانورد حاضر در این ایستگاه برای حفظ تناسب اندام خود ورزش می‌کنند و در عین حال برای کاهش اثرات قرار گرفتن طولانی مدت در معرض شرایط ریزگرانش بر بدن خود اقدام به حل پازل و انجام تمرینات ذهنی می‌کنند.

در این تصاویر، "وانگ یاپینگ" دومین زن چینی که به مدار زمین رسیده و اولین بانویی که به ایستگاه فضایی چین جدید سفر کرده است، دیده می‌شود که از تردمیل موجود در ایستگاه فضایی چین برای تمرین استفاده می‌کند و به دلیل شرایط ریزگرانش، قبل از قرار گرفتن روی تردمیل و دویدن، خود را با تسمه به آن می‌بندد.

آژانس فضایی چین اخیراً پس از انتشار اطلاعات اندکی در مورد مأموریت "شنژو ۱۳" پس از دو هفته از پرتاب این ماموریت، اکنون انتشار بروزرسانی‌های منظم‌تری از "تیانهه"(Tianhe) ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین را آغاز کرده است.

این فیلم‌ها با استقبال خوبی مواجه شده‌اند و بیش از سه میلیون نفر تصاویر تمرین "وانگ" را تنها پنج ساعت پس از انتشار آن در شبکه اجتماعی چینی‌ها به نام "ویبو" مشاهده کردند.

به نظر می‌رسد که این تردمیل برای جذب ضربه‌های پای فضانوردان طراحی شده است تا این ضربات و ارتعاشات حاصل از آن روی فضاپیما یا تجهیزات آن تأثیری نداشته باشد.

انجام ورزش برای مقابله با از دست دادن ماهیچه‌ها و تحلیل عضلانی و استخوانی که فضانوردان در شرایط ریزگرانش متحمل می‌شوند، حیاتی است.

خدمه ماموریت "شنژو ۱۳" اکنون یک ماه است که در ایستگاه فضایی چین اقامت دارند و ماموریت آنها قرار است شش ماه طول بکشد.

تجهیزات ورزشی این ایستگاه فضایی شامل دوچرخه ثابت و کش‌های ورزشی و تردمیل است.

در برخی تصاویر همچنین مشاهده می‌شود که "ژای ژیگانگ" فرمانده این ماموریت و همکارانش مشغول تمرین هنر رزمی چینی به نام "تای چی" هستند.

در عین حال، "یه گوانگفو" عضو سوم این ماموریت در حال حل کردن یک پازل دیده می‌شود که در رسانه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشته است.

البته این فضانوردان فقط مشغول بازی و سرگرمی نیستند. "ژای" و "وانگ" به تازگی اولین راهپیمایی فضایی از دو یا سه راهپیمایی فضایی مقرر را آغاز کردند تا ماژول "تیانهه" را برای کارهای آینده و ورود ماژول‌های جدید در سال آینده آماده کنند.

ماموریت "شنژو ۱۳" در تاریخ ۱۵ اکتبر پرتاب شد و انتظار می‌رود "ژای"، "وانگ" و "یه" تا ماه مارس ۲۰۲۲ در "تیانهه" بمانند.

طولانی‌ترین ماموریت فضایی چین تا به امروز، ماموریت "شنژو ۱۲"(Shenzhou ۱۲) در اوایل سال جاری میلادی بوده است که "نیه هایشنگ"، "لیو بومینگ" و "تانگ هونگبو" به مدت سه ماه در "تیانهه" اقامت داشتند.

"ایستگاه فضایی ماژولار بزرگ چین" یا "ایستگاه فضایی تیانگونگ "به معنای "کاخ آسمانی" یک ایستگاه فضایی است که در مدار نزدیک زمین در ارتفاع ۳۴۰ تا ۴۵۰ کیلومتری سطح زمین قرار دارد.  ایستگاه فضایی چین تقریباً یک پنجم جرم ایستگاه فضایی بین‌المللی و تقریباً به اندازه ایستگاه فضایی "میر" روسی خواهد بود. انتظار می‌رود جرم ایستگاه فضایی چینی بین ۸۰ تا ۱۰۰ تن باشد. این عملیات از مرکز کنترل پرواز هوافضای پکن در چین کنترل خواهد شد.

"تیانهه" نیز به معنای "صلح بهشت" ماژول اصلی و اولین ماژول ایستگاه فضایی بزرگ ماژولار چین است که در تاریخ ۲۹ آوریل سال ۲۰۲۱ پرتاب و وارد مدار شد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» بیش از ۶۰۰۰ استاد دانشگاه‌ و مراکز آموزش عالی کشور‌ با محکومیت اغتشاشات اخیر، از دستگاه‌های قضایی و امنیتی خواستند با اخلال‌گران نظم و امنیت بویژه هتاکان به مقدسات و نوامیس کشور برخورد قاطع کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، روح الله دهقانی فیروز آبادی سرپرست معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با سیاست های جدید معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری گفت: در حوزه علم و ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ناهید چگینی عضو هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان با اشاره به این که سرامیک نسوز صنعتی در صنایع مختلف پیشرفته به کار می رود، گفت: استفاده از سرامیک های نسوز در جاهایی که احتمال آتش سوزی ی...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، این شرکت تأیید کرده، کارخانه هوشمند پیشرفته‌تری خواهد ساخت، زیرا این صنعت همچنان با کمبود نیروی کار حرفه‌ای دست و پنجه نرم می‌کند. بنا بر اعلام این شرکت، کارخانه جدید در کائوسیونگ تأسیس می‌شود که توسط شرکت کو...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تأمین نیازهای فناورانه و تجهیزات مورد نیاز و استفاده از روش‌های خلاقانه ارزان‌سازی عملیات برای آتش‌نشان‌ها به‌واسطه شرکت‌های دانش‌بنیان از مواردی است که در قانون جهش تولید دانش‌بنیان ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حسین صمیمی افزود: در سالهای اخیر مشکلاتی مانند ضعف سیگنال و پائین بودن کیفیت پوشش شبکه تلفن همراه در برخی نقاط کور فضاهای ساختمانی مانند طبقات منفی، نواحی پر تراکم جمعیتی یا مناط...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یاهونیوز، این فناوری جایگزین استفاده از کارگران برای بازرسی کانال‌های فاضلاب می‌شود. از این طریق خوانش دقیق‌تری در مورد شرایط ارائه می‌شود و به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک می‌شود. اولین مورد استفاده از پهپاد در ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان بی سی، این شرکت تجارت الکترونیک به طور موقت انبارهای خود را در نزدیکی تامپا و اورلاندو در مرکز فلوریدا بسته است. انتظار می‌رود انبارهای مذکور تا روز جمعه بسته بمانند. ریچارد روچا، سخنگوی آمازون در این مورد گفت:...
علمی فناوری
«خبرگزاری فارس» مسئول بسیج دانشجویی شهید شمسی پور گفت: بانیان اغتشاشات اخیر که به اموال عمومی و خصوصی مردم آسیب رساندند باید مورد مواخذه قرار گیرند و مطالبه اصلی جامعه دانشگاهی از قوه قضائیه برخورد جدی با اغتشاشگران است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است