اجتماعی 15:22 - 05 بهمن 1399

ما به اقتدار معنوی نمی رسیم مگر از طریق توسعه تعلیم و تربیت

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید اوحدی در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، به‌ویژه شهدای فرهنگی، حضور در این نشست و همکاری با وزارت آموزش و پرورش را توفیق بزرگی خواند و گفت: هفدهمین جلسه گفت‌وگوی وزارت آموزش و پرورش با دستگاه‌های مختلف، مصداق فرمایشی از امام هادی (ع) است که نشست با دوستانی که دغدغه وجودشان کمال است، موجب انبساط خاطر و باروری اندیشه است.

اوحدی با تأکید بر اینکه باید خارج از بحث‌ها و بروکراسی اداری نگاه عمیق‌تری به بحث تعلیم و تربیت داشته باشیم، عنوان کرد: از مقوله‌های مهمی که در آموزه‌های دینی ما بیشتر از دیگر مسائل مورد توجه و تأکید بوده، موضوع تعلیم و تربیت است.

وی افزود: در آموزه‌های دینی ما برای آموزش و کسب علم هیچ محدودیت و قید و شرط جغرافیایی، زمانی، جنسیتی و شخصیتی دیده نشده است. هیچ انسانی در عالم خلقت بی‌نیاز از موضوع تعلیم و تربیت نیست و انسان در بستر علم و تعلیم و تربیت است که به کمال و نهایتاً به بهشت می‌رسد.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ظرفیت ۱۳۰ هزار نفری جامعه ایثارگری در خانواده بزرگ آموزش و پرورش و وجود ۱۳۵۰ مدرسه شاهد، عنوان کرد: جمعیت عظیم خانواده ایثارگر، معلم، مدیران، دانش‌آموزان و… یک ظرفیت بزرگ برای علم منتفع و جهت‌دار است که هرچقدر برای این ظرفیت وقت بگذاریم، باز کم گذاشتیم؛ زیرا طبق فرمایش بزرگان دین، ظرفیت علم و تعلیم و تربیت تنها ظرفی است که هرچه در آن قرار دهید، گسترده‌تر خواهد شد.

اوحدی در ادامه ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) درباره اقتدار معنوی که جوهره رشد و کمال یک جامعه است، گفت: رسالت سنگین ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت آموزش و پرورش، ایجاد زمینه برای رسیدن به این اقتدار است که دربرگیرنده اقتدار سیاسی، نظامی، اقتصادی و … هم هست.

وی با بیان اینکه تعلیم و تربیت برخاسته از آموزش و پرورش و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که رسالت اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران است، در اصل دو بال برای دستیابی به اقتدار معنوی است، افزود: ما به اقتدار معنوی نمی‌رسیم، مگر از طریق توسعه تعلیم و تربیتی که در جهت رشد و کمال انسان‌ها است.

اوحدی با تأکید بر اینکه بحث و تعامل بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت آموزش و پرورش فراتر و عمیق‌تر از مسائل و بروکراسی اداری است، اضافه کرد: امروز در دنیایی که بحران هویت به‌عنوان یک بحران جدی مطرح است و با وجود هجمه‌های فرهنگی دشمن، کار تعلیم و تربیت کار بزرگی است، اما در کنار آن ظرفیت بزرگی از آموزش و پرورش و گنجینه عظیمی از ارزش‌ها داریم که پشتوانه بزرگی برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با پیشنهاد ایجاد کارگروه‌های فعال بین دو مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت آموزش و پرورش، عنوان کرد: امروز در مسیر رشد و تعالی چله دوم انقلاب قرار داریم و حجت بر ما تمام است، لذا باید همه تلاش ما در دستگاه‌های مختلف در همین مسیر باشد.

وی افزود: اعتقاد ما این است که امروز در حوزه تعلیم و تربیت و حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت خداوند برکات بزرگی را به عنوان حجت‌های زمینی خود در اختیار ما قرار داده است، بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی با سه کلیدواژه خودسازی، جامعه پردازی و دستیابی به تمدن نوین اسلامی یکی از این حجت‌ها و سندهای مهم است. در هفت سرفصلی که مقام معظم رهبری در این بیانیه تعیین و تأکید فرمودند، فصل اول به توسعه علم و پژوهش اشاره کردند که نشان از اهمیت بالای آن دارد.

اوحدی سند راهبردی دیگر در مسیر توسعه چله دوم انقلاب را «مکتب سلیمانی» خواند و افزود: امروز عصاره همه فضائل ارزشی، اخلاقی و شخصیت‌پردازی شخصیت تراز انقلاب اسلامی در سیدالشهدای محور مقاومت حاج قاسم سلیمانی با عنوان مکتب سلیمانی است که به‌عنوان سند بسیار زنده و تأثیرگذار در اختیار داریم.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران «سند ملی و راهبردی دفاع، مقاومت، جهاد، ایثار و شهادت» که مسئولیت تدوین آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار داده شده را از دیگر سندهای توسعه چله دوم انقلاب خواند و گفت: امیدواریم با این سه سند بسیار مهم و با این تفاهم و برآیند بسیار خوبی که از گفت‌وگوی هفته وزارت آموزش و پرورش به دست آوردیم بتوانیم در نیل به اهداف توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در بستر تعلیم و تربیت دست پیدا کنیم.

اوحدی در پایان گفت: تعلیم و تربیت ما باید مروج فرهنگ ایثار و شهادت باشد، مطمئن باشید که اگر به این دو مقوله بها بدهیم، به همان اقتدار معنوی می‌رسیم که کلید رمز عبور از هر بحرانی است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رانش زمین در محل یک گورستان یکصد ساله در نزدیکی یک پرتگاه مشرف به دریا در شمال غربی ایتالیا باعث شد صدها تابوت به داخل دریا سقوط کند.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ساعت ۹:۳۰ صبح امروز در پی گزارش نشت گاز منوکسیدکربن به فوریت‌های پزشکی شهرستان اهر، کارشناسان اورژانس فوت سه عضو خانواده‌ای را بر اثر مسمومیت با منوکسیدکربن را تأیید کردند. جان‌باختگان سه برادر در سنین ۳۵ ساله، ۳۳ ساله و ۳۷ سا...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، کامران اکبری درباره سامانه رزرو که به منظور به‌روزرسانی اطلاعات دارندگان فیش حج تمتع راه اندازی شده و از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: اطلاعات به روز شده به منظور بهره برداری آماری برای برنامه‌ریزی های مرتبط متقاضیان حوزه حج و...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، کامران اکبری درباره سامانه رزرو که به منظور بروزرسانی اطلاعات دارندگان فیش حج تمتع راه اندازی شده و از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: اطلاعات بروز شده به منظور بهره برداری آماری برای برنامه ریزی های مرتبط متقاضیان حوزه حج و تشر...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هوای پایتخت با توجه به ناپایداری جو و پراکندگی آلاینده‌ها طی ساعات گذشته، میانگین کیفیت هوای پایتخت در ۲۴ ساعت گذشته و هم‌اکنون (۷ اسفند ماه) در محدوده قابل قبول قرار دارد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از تداوم بارش‌ها در کشور طی امروز و فردا (۷ و ۸ اسفند) خبر داد و گفت: بارش‌ها طی امروز در شش استان شدت خواهد داشت.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در پیامی به مناسبت روزهای جهانی و ملی مددکاری اجتماعی ضمن تبریک این روز به تمامی مددکاران اجتماعی، اظهار کرد: دولت باید امنیت شغلی و سختی کار مددکاران اجتماعی را که مطالبه به‌حق و جدی مددکاران اجتماعی است تض...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته نمایشگاه بین المللی صنایع دستی و گردشگری در محل نمایشگاه‌های دائمی بین المللی تهران افتتاح شد و تا ۸ اسفند ادامه دارد. استان‌های کشور به جز قم و خوزستان در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و هر یک از اداره‌های کل م...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» استاندار تهران درباره تجمع و برخی تخلف ها در نمایشگاه گردشگری گفت: در این باره اعلام شده که روسای دانشگاه های علوم پزشکی بررسی لازم را انجام دهند، قطعا با متخلفین برخورد خواهد شد.
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که شرایط سخت اقلیمی احساس رفاه انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شرایط آب و هوایی، دمای هوا، طوفان و... تاثیر مستقیمی بر احساس فیزیکی و روانی انسان دارد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است