علمی فناوری 11:27 - 27 مهر 1400
معاون پژوهشی دانشگاه تهران:
معاون پژوهشی دانشگاه تهران گفت: به منظور ادامه حیات در دنیای رقابتی کنونی، بنگاه‌های اقتصادی باید مزیت رقابتی خود را در نوآوری‌های برخاسته از تحقیقات جستجو کنند و اولویت‌دادن به تولید به عنوان ثقل توجه، به سرعت، محصول و در نهایت مجتمع اقتصادی مربوطه را از گردونه رقابت و دیده شدن توسط بازار حذف می‌کند.

بنگاه‌های اقتصادی مزیت رقابتی خود را در نوآوری‌های برخاسته از تحقیقات جستجو کنند

به گزارش ایسنا، دکتر محمد رحیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه تهران، در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی (اینوماین ۳) که دیروز(دوشنبه، ۲۶ مهر)، در تالار علامه امینی دانشگاه برگزار شد، خلق ارزش در علوم تجربی خواه صنعتی و یا آزمایشگاهی را نتیجه یک فرایند برنامه‌ریزی شده و هدفمند دانست که اجزای مختلف و نقش‌آفرین در آن همانند دوندگان یک دو امدادی نقش خویش را ایفا کرده و سپس، عرصه را به منظور تداوم فعالیت به بعدی واگذار می‌کند.

وی گفت: «این فرایند از طراحی تا تولید، به صورت هدفمند کنترل‌شده و ضمن ایجاد محصول دلخواه، ارزش افزوده مهمی را برای سیاستگذار، برنامه‌ریز، مجری و جامعه مخاطب آن محصول ایجاد می‌کند».

معاون پژوهشی دانشگاه تهران تصریح کرد: «در سال‌های اخیر، گرچه مراکز تحقیقاتی و آموزش عالی به صورت عمده بر انتقال دانش و فناوری تمرکز داشتند، اما این امیدواری وجود داشت که در صورت ممارست در همکاری منظم و قاعده‌مند با مراکز صنعتی این چرخه انتقال به تدریج در مسیر زایش قرار گیرد، اما به دلایل مختلف که شاید مهمترین آن ضعف هماهنگی و عدم احساس نیاز صنعت به پوست‌اندازی و نبود بازار رقابتی واقعی است، این مهم به نتیجه نرسیده است».

رحیمیان گفت: «در ممالک توسعه‌یافته، ارتباط مستمر و پویای صنعت و دانشگاه همراه با دریافت بازخورد اصلاحی آن، چرخه مثبتی را به وجود آورده که از طریق آن، این دو نهاد به بالندگی یکدیگر کمک می‌کنند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، دانشگاه و صنعت به صورت موازی به علاقه‌مندی‌ها و اولویت‌های خویش پرداخته و هماهنگی احتمالی آنها موسمی، غیرپایدار و غیر مؤثر است و مهمتر از همه بازخورد سازنده به منظور توسعه همکاری‌های آتی با توجه به عوامل سیاستگذاری، اجرا و نظارت و پایش مستمر وجود ندارد و به اصطلاح اکوسیستم ارتباط صنعت و دانشگاه، غیرزایشی است. این ارتباط و زایش مستمر امری غیر دستوری است که احساس نیاز عمیق این دو نهاد در بستری رو به رشد افق‌های آتی آن را می‌گشاید».

معاون پژوهشی دانشگاه تهران سوق دادن واحدهای صنعتی به سمت فعالیت‌های تحقیقاتی را نیازمند حمایت و سیاست‌گذاری دقیق در سطح ملی دانست و ناکامی را محصول مشارکت عوامل مؤثر (اعم از دانشگاه، صنعت و نهادهای سیاستگذار) در سو برداشت از فرایند مذکور و یا اقدامات ناقص عنوان کرد و افزود: «ضروری است که هر سه نهاد فوق با درک دقیق از شرایط روز، امکانات موجود و همچنین سقف توسعه امکان‌پذیر در مسیر کاهش موانع و بسترسازی همراه با حسن نیت گام بردارند، سطح مداخلات غیر ضرور در سازوکارهای یکدیگر را فرو کاسته و نگاهی هم‌افزا و معطوف به هدف مشترک را در برنامه داشته باشند».

وی با اشاره به این مطلب در ادامه تاکید کرد: «بهادادن به نوآوری و اقتصاد مبتنی بر دانش تنها مسیر پیش روی مجتمع‌های صنعتی – اقتصادی است. یکی از مصداق‌های این موضوع جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین حوزه معدن و صنایع معدنی (اینوماین ۳) است که توسط مؤسسه یونیدرو طرح و اجرا شده است».

وی اظهار امیدواری کرد که تجربه یونیدرو در انجام فعالیت گروهی، بین رشته‌ای و بین‌سازمانی موفقیت‌آمیز بوده و بتواند نقش برجسته اندیشکده‌ای و تسهیل‌گری خود را در این مسیر به خوبی ایفا کند.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، سومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی (اینوماین ۳) از ۲۶ مهر ۱۴۰۰ به مدت سه روز با با برپایی نمایشگاه و با همکاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، دانشگاه تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و دیگر دست‌اندرکاران حوزه معدن و صنایع معدنی و اقتصاد دانش‌بنیان در حال برگزاری است.

مؤسسه یونیدرو که مؤسسه آموزشی و پژوهشی مشترک دانشگاه تهران و سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران است با مأموریت انجام و توسعه فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی در حوزه معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۵ از سوی شادروان «دکتر سیدشمس‌الدین وهابی» مطرح شد و با استقبال از این ایده، در آبان ماه همان سال، اساسنامه مؤسسه تدوین و برای آن عنوان «یونیدرو» برگرفته از نام دانشگاه تهران و ایمیدرو انتخاب شد.

انگیزه اصلی تأسیس مؤسسه یونیدرو، تلاش به منظور طراحی و سازماندهی رابطه بین صنعت و دانشگاه برای استفاده از ظرفیت مراکز آموزشی و پژوهشی ملی و بین‌الملی با تکیه بر امکانات دانشگاه تهران، بر بستر وزارت صنعت، معدن و صنایع معدنی در بخش خصوصی بوده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، نشست بیست و هفتمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی برگزار شد. در این نشست اعضای هیات اجرایی بیست و هفتمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی شامل افراد حقیقی و حقوقی و روسای کمیته‌های تخصصی انتخاب...
علمی فناوری
در سی‌وچهارمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور مطرح شد؛
«خبرگزاری ایسنا» رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور در سی‌وچهارمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌ درخواست های خود را در زمینه الزامات بودجه ۱۴۰۱ مطرح کردند و خواستار حمایت بیشتر مسئولان از این مراکز در سال آینده شدند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزموچاینا، مارک گرومن خبرنگار بلومبرگ اطلاعات جالبی درباره فناوری شارژ بی سیم این شرکت در گزارشی منتشر کرده است. به نظر می‌رسد اپل مشغول توسعه روشی است تا شارژرها بیش از یک دستگاه را شارژ کنند. در حال حاضر این ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» فضانوردان چینی حاضر در ایستگاه فضایی اختصاصی این کشور به نام "تیانگونگ" به منظور حفظ آمادگی اقدام به انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی می‌کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در حکمی دکتر یونس پناهی را به عنوان معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رئیس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد. متن حکم وزیر بهداشت خطاب به یونس...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه جهرم، کارگاه مجازی با عنوان "ترجمه فیلم و سریال؛ دشواری‌ها و راهبردها" را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، سورنا ستاری با اشاره به گزارش صد روزه معاونت علمی و فناوری گفت: تامین نیازهای کشور در حوزه هوش مصنوعی یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری است. وی ادامه داد: بر همین اساس معاونت...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اداره رقابت و بازارهای انگلیس (CMA) اعلام کرد با توجه به یافته‌هایی که نشان می‌دهد ادغام گیفی (Giphy) در فیس بوک میزان رقابت بین شبکه‌های اجتماعی و بازار آگهی‌های آنلاین را کاهش می‌دهد، چنین تصمیمی گرفته ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» پژوهشگران آمریکایی، نوعی دوربین ابداع کرده‌اند که به اندازه یک دانه نمک است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» رویداد ارائه فناوری‌های صنعت میگو از سلسله رویدادهای «تاب‌آوری و رقابت‌پذیری زنجیره ارزش» است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲۳ آذرماه سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است