اجتماعی 11:06 - 13 آذر 1400
تسهیل در سفر به کشور‌های خارجی و عدم کنترل لازم مسافران ورودی و خروجی به کشور می‌تواند سبب ظهور سریعتر امیکرون به کشور شود.

صراط:
چند روزی است که خبر‌هایی از انتشار سویه جدید کرونا با نام امیکرون در جهان در حال انتشار است. ویروسی که از در بوتساوانا در آفریقای جنوبی شناسایی شده و به نظر می‌آید در این کشور، به ویژه در استان شمالی گائوتنگ" با دو کلانشهر پرتوریا و ژوهانسبورگ، شیوع یافته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در هنگ‌کنگ این سویه ویروس در کسانی شناسایی شده است که از آفریقای جنوبی به این کشور سفر کرده بودند. یک نفر نیز در رژیم صهیونیستی به این ویروس آلوده شده است که از سفر به "مالاوی"، کشوری واقع در جنوب شرقی آفریقا، بازگشته بود.نگرانی‌ها از شیوع این سویه جهش یافته در ایران نیز وجود دارد. بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در تاریخ ۷ آذر سال جاری درباره این ویروس اظهار کرد: با همه مراقبت‌ها احتمال ورود ویروس جدید به کشور وجود دارد و باید رعایت کنیم البته در آفریقای جنوبی درصد کمی از مردم واکسینه شده بودند و این در جهش ویروس موثر بوده است، با این حال ما باید واکسیناسیون را افزایش دهیم.

اوافزود: ستاد کرونا ورود از ۶ کشور را به ایران ممنوع کرد. باید بر مبادی ورودی کشور نظارت کنیم و دیشب بازدیدی از فرودگاه امام خمینی داشتیم و تمهیدات لازم دیده شد و نظم و ترتیب و اقدامات خوب بود و توصیه‌های لازم را اعلام کردم، اما مهم این است که مردم باید مراقبت کنند تا گرفتار بیماری نشویم چرا که ما وضعیت خوب و پایداری از نظر بیماری کرونا داریم و باید توجه داشت که در آفریقای جنوبی ٢۶ درصد مردم واکسینه شده اند و اثر واکسن‌ها بر سویه جدید اعلام نشده است و هنوز برای اعلام آن زود است و ما مراقبت‌های خودمان را انجام می‌دهیم و توصیه ما این است که واکسن نزده‌ها واکسن تزریق کنند.

این در حالی است که  آمار قابل توجهی از خروج مسافران از مرز ایران به ترکیه در فضای مجازی منتشر شده است. در بازه زمانی ۱۱ روزه از ۲۷ آبان ماه تا ۸ آذر ماه ۱۶ هزار و ۷۵۹ نفر ایرانی از مرز‌های زمینی وارد ترکیه شدند که در همین ایام ۱۶ هزار و ۶۲۹ نفر به کشور برگشتند.

هفته گذشته جمعه سیاه که فرصتی برای خرید با تخفیف‌های چند ده درصدی است با استقبال عجیب ایرانی‌ها از مراکز خرید ترکیه مواجه شد. هزاران ایرانی از مرز‌های زمینی و هوایی برای خرید در این ایام ویژه خود را به مقاصد مختلف رساندند و مراکز تجاری وان در ترکیه بسیار پر ازدحام بودند و جمعیت قابل توجهی از ایرانی‌ها از مرز رازی خود را به مراکز خرید وان رساندند.

مرز‌های زمینی برای مسافران هشت کشور آفریقایی بسته شد، علاوه بر آن تعدادی از مرز‌های هوایی نیز به دلیل این سویه جدید مسدود شده است.

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت عربستان سعودی، ظهر روز (چهارشنبه)، خبر داد که یک مورد مبتلا به سویه جدید ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده است. به گفته این این مقام سعودی، فرد یادشده یکی از شهروندان این کشور بوده که به شمال آفریقا سفر کرده و پس از بازگشت به عربستان ابتلای او به سویه جدید تأیید می‌شود.

او اضافه کرد: این فرد و افرادی که با او در ارتباط بوده‌اند، قرنطینه شده‌اند و اقدامات بهداشتی لازم در این خصوص اتخاذ خواهد شد.

وزارت کشور عربستان سعودی پیش از این تمام پرواز‌ها از مبدأ مالاوی، زامبیا، ماداگاسکار، آنگولا، سیشل، جمهوری موریس و جزایر کومور به عربستان و همچنین سفر به این کشور‌ها را به علت نگرانی از شیوع کووید-۱۹ لغو کرده بود.

اما سوالی که ایجاد می‌شود این است که آیا سفر به کشور‌های همسایه یا برگزاری تور‌های گردشگری به خارج از کشور، چون تفلیس، تایلند، آنتالیا، دبی و ... باعث ورود سریعتر امیکرون به کشور نمی‌شود؟

احتمال ورود امیکرون به کشور وجود دارد

مسعود یونسیان رئیس کمیته پژوهش و اپیدمیلوژی کمیته علمی کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره ورود امیکرون به ایران بیان کرد: تضمینی وجود ندارد که امیکرون به ایران وارد نشده باشد و احتمال ورود آن به ایران وجود دارد کشور آمریکا که به طور مداوم سویه‌های ویروس را رصد می‌کند وارد نشدن امیکرون را رد نکرده است.

وی ادامه داد: ما باید فرض کنیم که امیکرون وارد ایران شده است و بدون اینکه جو و هراس ایجاد کنیم، مراقبت های لازم را داشته باشیم و باید دانست که نمی‌توان کل جامعه را محدود کرد بلکه با طرحی مانند محدودیت هوشمند افراد واکسن نزده محدود می‌شوند و وضعیت سامان بهتری پیدا می‌کند.

رئیس کمیته پژوهش و اپیدمیلوژی کمیته علمی کرونا بیان کرد: ما حتی وقتی در اوج بیماری هم هستیم به جای تعطیلی‌ و اعمال محدودیت‌هایی که به درستی اجرایی نمی‌شود بهتر است به افرادی که کمتر خطر ایجاد می‌کنند اجازه فعالیت بدهیم .

یونسیان یادآوری کرد: جلوی ورود و خروج از کشور را نمی‌توان گرفت و ویروس ممکن است در برخی کشورها در حال گردش بوده و هنوز شناسایی نشده باشد به همین دلیل بستن مرزهای کشور و قطع رابطه با سایرین نمی‌تواند جلوی ورود ویروس را بگیرد.

رئیس کمیته پژوهش و اپیدمیلوژی کمیته علمی کرونا تاکید کرد: باید واکسیناسیون را افزایش دهیم و با محدودیت هوشمند از فعالیت افراد واکسینه نشده جلوگیری کنیم، چرا که نمی‌توان مرزهای کشور را به روی سایر کشورها بست اما می‌توان مراقبت‌ها را تشدید کرد. ‌

امکان ظهور ویروس امیکرون به کشور با سفر به کشور‌های خارجی/ سوغات مسافران جمعه سیاه ترکیه امیکرون خواهد بود؟

محمدرضا محبوب فر عضو انجمن علمی آموزش بهداشت وارتقا سلامت ایران در این باره اظهار کرد: بنده معتقد هستم به دلیل اینکه سرعت انتشار و انتقال ویروس امیکرون چندین برابر دلتاست، این ویروس نیز همچون سایر ویروس‌های جهش یافته قابلیت این را دارد که وارد ایران شود.

او افزود: حتی ممکن است این ویروس تا کنون وارد ایران شده باشد؛ اما هنوز قابل تشخیص نیست. تردد بین ایران و کشور‌های مختلف شدت گرفته است و همین موضوع می‌تواند احتمال شیوع امیکرون را افزایش دهد.

محبوب فر با اشاره به اینکه دربرنامه قرنطینه‌های مرزی باید تجدید نظر شود، گفت: برای کنترل این ویروس اعلام شده که مسافران ورودی و خروجی به کشور باید مورد آزمایش‌های تشخیص کرونا قرار بگیرند، اما این به تنهایی کافی نیست.

عضو انجمن علمی آموزش بهداشت عنوان کرد: مسافرانی که از کشور خارج یا وارد کشور می‌شوند باید حتما ۱۰ روز قرنطینه شوند تا مشکل انتقال این ویروس کنترل شود. سفر به خارج از کشور به ویژه ترکیه و عراق تسهیل شده است و همین مسئله به نظر من باعث  نگرانی می‌شود.

او با اشاره به اینکه در عادی سازی‌ها باید تجدید نظر شود، گفت:  باید برای مدارس ودانشگاه‌ها محدودیت‌هایی در نظرگرفته شود، حضوری بودن مدارس ودانشگاه‌ها درست  نیست.

محبوب فر عنوان کرد: امیکرون یک ویروس ناشناخته‌ای که تنها سرعت انتقالش شناسایی شده است. ورودی و خروجی مرز‌ها باید به صورت جدی کنترل شود و باید آزمایش‌های لازم بر روی مسافرانی که از کشور خارج شدند انجام شود.

آنچه تاکنون باعث وحشت مقامات بهداشتی جهان شده است، تعداد بالای جهش‌های رخ داده در این ویروس است که بالغ بر ۵۰ مورد می‌شود. این جهش‌ها به صورت اتفاقی باعث تغییر ساختار ژنتیکی ویروس نشده است.

اصلی‌ترین مایه نگرانی در این باره شدت مسری شدن ویروس، تاثیر جهش بر میزان مرگ و میر و نیز مقاومت ویروس در برابر واکسن‌های موجود است. متخصصان می‌گویند جهش‌ها می‌توانند تغییراتی در ویروس در جهت قوی‌تر شدن یا ضعیف‌تر شدن آن ایجاد کنند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان آتش‌نشانی مراغه اعلام کرد: آتش‌سوزی دیزل قطار ارومیه - تهران حدود ۶۰۰ متر بعد از حرکت از ایستگاه فرعی «گل‌تپه» از توابع این شهرستان با تلاش آتش‌نشانان مهار شد. این حادثه ساعت ۱۸:۲۰ امروز اتفاق افتاد و حضور به مو...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، روز سه شنبه ۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ به دلیل بارش برف و برودت هوا نحوه استمرار فعالیت‌های آموزشی مدارس به شرح ذیل اعلام می‌شود: در شهر اردبیل، دوره‌های ابتدایی شهری و روستایی و متوسطه دوره اول روستایی و مدارس استثنایی نوبت صبح و بعد از...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، در راستای حضور مستقیم رئیس شورای عالی استان‌ها در استان‌های کشور و آشنایی نزدیک با ظرفیت‌ها و مشکلات جامعه شورایی، پرویز سروری امروز چهارم بهمن‌ماه به استان کرمان سفر کرد نخستین سفر استانی رئیس شورای عالی استان‌ها با ح...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، احمد وحیدی وزیر کشور در حاشیه همایش ملی ایران و همسایگان گفت: توسعه روابط با همسایگان همواره از جایگاه بسیار مهمی در سیاست‌های بالادستی کشور داشته و دولت سیزدهم با عزم و اراده جدی به دنبال تعمیق مناسبات اقتصادی و تجاری با...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، احمد وحیدی وزیر کشور در همایش ملی ایران و همسایگان با اشاره به اینکه برای تنظیم مناسبات درست و اصولی با کشورهای همسایه نیازمند داشتن تشکیلات منسجم و مشخص هستیم, تصریح کرد: اگر امکان تشکیل وزارتخانه نبود می‌توان به تشکیل س...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، احمد وحیدی وزیر کشور در همایش ملی ایران و همسایگان با اشاره به اینکه برای تنظیم مناسبات درست و اصولی با کشورهای همسایه نیازمند داشتن تشکیلات منسجم و مشخص هستیم, تصریح کرد: اگر امکان تشکیل وزارتخانه نبود می‌توان به تشکیل س...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر حجت الاسلام والمسلمین احمدرضا پورخاقان در مصاحبه‌ای درباره آخرین جزئیات این حادثه که نهم مهر ماه در شهر اهواز رخ داد، گفت: براساس اظهارنظر بازپرس و بررسی‌های به عمل آمده در روز نهم مهر امسال چندین سرقت به صورت زورگیری در س...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» ‌به گزارش خبرگزاری مهر پیرو مکاتبات پیشین معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه با رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با موضوع برگزاری آزمون متقاضیان دریافت پروانه کارآموزی وکالت، آزمون وکالت (۲۰ اسفندماه سال ۱۴۰۰) با رعایت قوانین و مقررات مربوطه از جمل...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی چمران پس از انجام یک عمل آنژیو از بیمارستان مرخص شد. رئیس شورای شهر تهران گفت: به لطف الهی و دعای خیر مردم در حال حاضر در سلامتی به سر می‌برم و با اعلام رضایت پزشکان در منزل استراحت خواهم داشت. وی بیان کرد: به زودی...
اجتماعی
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر اهمیت و ضرورت اتخاذ و اجرای سیاست‌هایی همچون به‌کارگیری شیوه‌های حمل و نقل پاک، کاهش مخاطرات محیط زیستی با محوریت کاهش آلودگی هوا و تسهیل در عبور و مرور شهروندان در کلانشهر تهران گفت: به این ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است