علمی فناوری 12:05 - 13 مرداد 1400
معاون فرهنگی وزارت بهداشت خبر داد
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از برنامه ریزی برای آغاز آموزش حضوری دانشجویان علوم پزشکی از مهر ماه سال جاری خبر داد و گفت: در نظر داریم دانشجویان غیر بالینی آموزش حضوری داشته باشند اما روند آموزش بستگی به روند واکسیناسیون این دانشجویان دارد.

برنامه ریزی برای آغاز آموزش حضوری دانشجویان از مهر/میزان وام های دانشجویی افزایش می یابد

به گزارش ایسنا، دکتر سیما سادات لاری در نشست خبری دوازدهمین دوره جشنواره نشریات دانشجویی (تیتر ۱۲ که امروز به صورت مجازی برگزار شد گزارشی از آخرین وضعیت واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه های دو وزارت خانه علوم و بهداشت ارائه کرد و گفت: در حوزه دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی تقریبا با توجه به این که ۴۰ درصد دانشجویان ما که کار بالینی داشتند و با رعایت تمامی پروتکلهای بهداشتی در خوابگاه ها ساکن بودند تلاش کردیم واکسیناسیون این دانشجویان را انجام بدهیم. در حال حاضر حدود ۸۰ درصد دانشجویان علوم پزشکی که کار بالینی انجام می دهند واکسینیه شده اند.

وی در ادامه تصریح کرد: البته آمار دانشجویانی که کارهای بالینی انجام می دهند و واکسینه شده اند در برخی از دانشگاه ها به بیش از ۹۵ درصد می رسد و حتی برخی از دانشگاه ها تمامی دانشجویان خود را واکسن زدند و این واکسیناسیون شامل دانشجویان غیر بالینی نیز شده است اما در برخی از دانشگاه های دیگر این آمار پایین تر از ۸۰ درصد می باشد.

معاونفرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از امکان مشارکت دانشجویان علوم پزشکی در امر واکسیناسیون خبر داد و گفت: تعدادی از دانشجویان علوم پزشکی درخواست دادند که به شکل کار دانشجویی در این امر مشارکت داشته باشند که مکاتبات آن  با دانشگاه ها انجام گرفته و این دانشجویان می تواند در قالب کار دانشجویی وارد این عرصه شوند.

لاری  در خصوص نحوه آموزش دانشجویان علوم پزشکی از مهر ماه جاری نیز گفت: برنامه ریزی های در این زمینه صورت گرفته است که ما بتوانیم برای دانشجویان غیر بالینی نیز آموزش حضوری داشته باشیم. اما اولویت آموزش حضوری بستگی به روند واکسیناسیون خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر اکثر اساتید دانشگاه های علوم پزشکی واکسیناسیون شدند و واکسیناسیون اساتید دانشگاه های وزارت علوم نیز آغاز شده و از شهریور ماه نیز واکسن دانشجویان دانشگاه های غیر پزشکی با اولویت دانشجویان دکتری و ارشد را آغاز خواهیم کرد.

وی همچنین به نوع واکسن تزریقی به دانشجویان نیز اشاره کرد و گفت: نوع واکسن استفاده شده بستگی به محموله های دارد که در اختیار ما قرار می گیرد و هر کدام از واکسن های ایرانی که به مرحله تولید برسد محدودیتی در تزریق آنها وجود ندارد. اگرچه در حال حاضر از بین واکسنهای ایرانی فعلا واکسن برکت در دسترس است.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: یکی از واکسن های که در حال حاضر توزیع می شود به دلیل تبعات احتمالی به زنان زیر ۴۰ و ۵۰ سال تزریق نمی شود. بنابراین دانشجویان دختر نیز از این واکسن استفاده نخواهند کرد.

دکتر لاری همچنین به برنامه وزارت بهداشت در خصوص میزان وام های دانشجویی در سال جاری اشاره کرد و گفت: ما امسال برای دانشجویان علوم پزشکی افزایش وام داشتیم به طوری که در حوزه وام ودیعه مسکن این وام را به سه دسته تقسیم کردیم که براساس آن در شهرهای بزرگ دانشجویان تا سقف مبلغ ۶۰ میلیون  می تواند دریافت کند بنابراین در سال جاری با توجه به افزایش منابعی که داریم قطعا در حوزه وام ها با افزایش مواجه خواهیم شد.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: ما طی دو سال گذشته برای فراهم کردن شرایط رفاهی برتر دانشجویان علوم پزشکی تلاشهای زیادی کردیم به طوری که در حوزه خوابگاه ها حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان طی دو سال گذشته با عنوان کمک به دانشگاه های علوم پزشکی برای بهسازی و تجهیزات این خوابگاه ها تزریق نمودیم و فضا به گونه ای شد که دانشگاه ها برای تعمیر و بهسازی خوابگاه های خودب ا یکدیگر رقابت کردند.

وی ادامه داد: همچنین ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی برای تکمیل پروژه های نیمه کار خود در حوزه خوابگاه ها وام دریافت کردند و براساس وامی که به آنها دادیم برخی از دانشگاه ها حتی خوابگاه خریدند.

لاری خاطر نشان کرد: در حوزه تغذیه میزان دریافتی دانشجویان بابت ژتون غذا بسیار کمتر از میزانی است که دانشگاه ها برای آن هزینه می کنند مثلا هر دانشجویی علوم پزشکی برای هر پرس غذا مبلغ ۱۸۵۰ تومان پرداخت می کند در حالی که هزینه تمام شده آن برای دانشگاه ۳۵ هزار تومان می باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین به میزان اجرایی شدن تسهیلات در نظر گرفته برای دانشجویان دستیاری اشاره کرد و گفت: فراهم کردن شرایط بهتر برای این دانشجویان برای ما از اهمیت بسیاری بالای برخوردار است چرا که این دانشجویان در خط مقدم درمان قرار دارند و تلاش زیادی برای تامین سلامت جامعه انجام می دهند به همین جهت ما تلاش می کنیم تا حقوقی برای آنها تعریف کنیم که تحقق آن لازم است همکاری از سوی مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه صورت بگیرد.تا لایحه ای برای این امر تنظیم و بتوانیم حقوق ثابتی برای دانشجویان رزیدنت پرداخت کنیم که هم بیمه سلامت و تامین اجتماعی آنها فراهم شود.

لاری همچنین از افزایش حدود ۷۰ درصدی دریافتی های  دانشجویان دستیاری خبر داد و گفت: سال گذشته حقوق این دانشجویان تا ۵۰ درصد افزایش یافت و امسال نیز با مساعدت رئیس جمهور افزایش ۲۰ درصدی برای آنها اعمال شد و با توجه به تامین منابعی که صورت گرفته این افزایش حقوق از فروردین ماه برای دانشجویان دستیاری اعمال می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ثبت نام برای بیمه تامین اجتماعی دانشجویان دستیاری از هفته پیش شروع شده است گفت این بیمه به شکل بیمه خویش فرما و وام تامین خواهد شد. که شامل سه نوع بیمه ا ز کارافتادگی و بازنشستگی و فوت خواهد شد و تاکنون ۷۰۰۰ دانشجو برای آن ثبت نام کردند و به محض تکمیل شده ثبت نام صندوق رفاه مبالغ هر رزیدنت را وازیر خواهد کرد.

وی در خصوص آزمون ارتقای دانشجویان دستیاری نیز گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی های صورت گرفته در حال حاضر نمرات داخل بخشی سهم زیادی در ارتقای آنها خواهد داشت و براساس این تصمیم ۹۸.۵ درصد رزیدنت ها توانستند آزمون ارتقای خود را پاس کنند.

لاری با تاکید بر اینکه سهم رزیدنت ها ا زکارانه بیمارستانی باید شفاف و مشخص شود گفت: با توجه به این که رزیدنتها در امور درمانی فعال می کند و برای بیمارستانها درآمدزایی دارند باید سهم آنها در کارانه شفاف و افزایش یابد البته برخی دانشگاه ها کارانه خوبی برای رزیدنتها تعریف کردند اما برخی دیگر در این زمینه کارانه های پایینی پرداخت می کند.

سخنگوی وزارت بهداشت بر ضرورت تدوین آیین نامه در حوزه پایون ها و استراحتگاه های دانشجویان تاکید کرد و گفت: ما ۱۰ میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز پاویون های  پرداخت کردیم و قول پرداخت ۳۰ میلیارد داده شده که ۱۰ میلیارد آن توزیع و مابقی قرار است از منابع کرونایی پرداخت شود اما قرار است با همکاری شوراهای صنفی آیین نامه ای د راین حوزه تدوین شود که نظارت آن برعهده معاونت دانشجویی گذاشته شده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری،فن بازارها در ایران در ۲ نوع منطقه‌ای و تخصصی فعالیت می‌کنند. فن بازارهای منطقه‌ای در حیطه جغرافیایی مشخص ایجاد شده اند و فعالیت ها و ماموریت های فن بازار ملی را در استان‌ها اجرایی می‌کنند. ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» ناسا به مناسبت روز ملی کتاب‌های مصور اولین رمان گرافیکی دیجیتالی و تعاملی خود را منتشر کرد.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، حساب رسمی پشتیبانی توئیتر اعلام کرده به‌روزرسانی‌هایی در وب سایت آن انجام شده تا مشکل پایین بودن کیفیت ویدئوهای آپلود شده در این شبکه اجتماعی برطرف شود. از زمان راه اندازی توئیتر تا به امروز کیفیت پایین...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، دستگاه« میکرو تی بی ام» با قطر حفاری ۱۲۰۰ میلی‌متر برای اولین بار در کشور توسط متخصصان داخلی، طراحی و ساخته شد و قرار است از این دستگاه بومی، در پروژه ملی جمع‌آوری آب‌های سطحی و فاضلاب شهری ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، استفاده از مکمل های غذایی و دارویی پروبیوتیک برای گونه های مختلف دام، طیور و آبزیان، نقش قابل توجهی در بهبود وضعیت سلامت آن ها و تامین غذای سالم برای جامعه بازی می کند. در همین راستا یک ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، طرح پژوهشی مشترک دانشگاهی پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران با دانشگاه شیراز که با عنوان «سنتز کامپوزیت LiFePO۴/C به روش حالت جامد و بهینه سازی خواص ساختاری و الکتروشیمیایی آن در مقایسه ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان با بیان این‌که اقتصاد محتوا نیازمند محتوای کاربردی و قدرتمند است، از بارگذاری روزانه بیش از ۳۰ میلیون محتوا در فضای دیجیتال خبر داد و یادآور شد: راه‌اندازی خانه‌های خلاق و نوآوری استفاده از ظرفیت‌های ا...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دولت چین خود را متعهد به ایجاد رفاه و سعادت مشترک برای همه مردم این کشور می‌داند و لذا تلاش شرکت‌های بزرگ فناوری برای از میدان به درکردن رقبای کوچک‌تر و تازه کار و کسب سودهای هنگفت را مغایر با اهداف کلان ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی مهندسی شیمی دانشگاه قم مسابقه نانوچارت را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی هوافضا دانشگاه فردوسی مشهد دوره آموزش نرم‌افزار کتیا (Catia) را برگزار می‌کند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است