علمی فناوری 11:58 - 27 مهر 1400
درحالی که امروزه اینترنت و بسیاری از این شرکت‌ها ستون اصلی اقتصاد مدرن را تشکیل می‌دهند و میلیاردها مصرف‌کننده و میلیون‌ها کسب‌وکار کوچک به ابزارهای ارتباطی برای زندگی روزمره متکی هستند، فراوانی زیاد مشکلات امنیتی و قطع سرویس‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌های صنعت فناوری، این موضوع را جدی نمی‌گیرند.

اینترنت بی‌کیفیت، تهدیدی برای اقتصاد

به گزارش ایسنا، ماه‌های سختی برای اینترنت گذشته است. در ماه ژوئن، شکست شبکه تحویل محتوای شرکت فستلی‌ باعث شد برخی از بزرگترین وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک و رسانه‌های جهان آفلاین شوند. کمی بعد، نشت داده گسترده‌ای در شرکت تی‌موبایل امریکا و سرویس استریم توئیچ که متعلق به شرکت آمازون است رخ داد. هفته گذشته هم شبکه اجتماعی اصلی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ حدود شش ساعت از کار افتاد و این اتفاق چند روز بعد هم به‌صورت جزئی تکرار شد.

همه این حوادث یک واکنش مشترک از سوی شرکت‌ها داشتند. چیزی شبیه به اینکه: «متأسفیم، این یک خطای پیکربندی ناخواسته بوده و دفعه بعد بهتر عمل می‌کنیم.» پس از قطع شدن فیس‌بوک، مدیر مهندسی شرکت نرم‌افزاری امنیتی کلاودفلیر، این اتفاق را یک یادآوری درباره ماهیت شکننده اینترنت نامید، جایی که میلیون‌ها سیستم متصل به هم، برای کارکردن به یکدیگر وابسته هستند.

زمانی در روزهای اولیه که وب تازه ایجاد شده بود، این بهانه‌ها قابل قبول بودند. اما امروزه اینترنت و بسیاری از این شرکت‌ها ستون اصلی اقتصاد مدرن را تشکیل می‌دهند. میلیاردها مصرف‌کننده و میلیون‌ها کسب‌وکار کوچک به ابزارهای ارتباطی فیس‌بوک برای زندگی روزمره متکی هستند. اگر وب توسط ابزارهای نامطمئن کنار هم نگه داشته می‌شود، واضح است که باید اقدامات فوری برای کاهش این آسیب‌پذیری‌ها صورت گیرد.

اما برای مقابله چه کاری می توان انجام داد؟ اول اینکه ما باید شرکت‌ها را در صورت عدم اجرای ضمانت‌نامه‌ها و سیاست‌های امنیتی مناسب پاسخگو بدانیم. فراوانی زیاد مشکلات نشان می‌دهد که در مجموع، صنعت فناوری، این موضوع را جدی نمی‌گیرد. شرکت‌ها این مشکلات را در اولویت قرار نمی‌دهند یا برای رفع آن سرمایه‌گذاری کافی نمی‌کنند. به همین دلیل مهم است که سهل‌انگاری را با افزایش اندازه جریمه‌های مالی و افزایش تعهدات تیم‌های مدیریتی، پاسخگوتر کنیم.

شرکت تی‌موبایل (T-Mobile) یکی از برجسته‌ترین نمونه‌ها است. به گزارش وال استریت ژورنال، یک هکر گفته بود که قادر است از طریق یک روتر محافظت‌نشده وارد سیستم‌های شرکت مخابراتی بی‌سیم شود و عواقب ویرانگری را در پی داشته باشد. این شرکت در ماه آگوست فاش کرد که اطلاعات شخصی نزدیک به ۵۰ میلیون حساب به خطر افتاده است - از جمله برخی از شماره‌های تامین اجتماعی و گواهینامه رانندگی. موضوع عجیب آنکه این آخرین حادثه پنجمین نقض داده تی موبایل در سه سال گذشته است.

طبق اطلاعات سیاتل تایمز، راه‌حل احتمالی دیگر افزایش نظارت دولت است. با توجه به اینکه فیس‌بوک و فستلی می‌گویند خاموشی آنها بر اساس خطاهای ساده کارکنان بوده است، اینکه چنین سطح خسارتی را یک کارمند سرکش یا یک بازیگر تحت حمایت دولت می‌تواند ایجاد کند، تکان‌دهنده است. همانطور که بازرسان بانکی فدرال رزرو برای جلوگیری از خطرات سیستماتیک در محل موسسات مالی تلاش می‌کنند، یک تیم از تنظیم‌کننده‌ها باید اختیار بازرسی از برنامه‌های امنیتی شرکت‌های کلیدی فناوری را داشته باشند. حداقل، ما باید هر کاری که لازم است انجام دهیم تا خطاهای پیکربندی شبکه انسانی آینده را کاهش دهیم.

کارشناسان تاکید دارند که دولت‌ها باید اهمیت آسیب‌پذیری‌های اینترنتی کشور در امنیت ملی و زمینه‌های اقتصادی-امنیتی را بپذیرند و نباید اجازه داد شرکت‌ها اهمال‌های امنیتی خود را تکرار کنند. کارهای زیادی باید انجام شود تا به واقعیت پیوستن بدترین سناریوها جلوگیری شود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان جلسه‌ای با عنوان "فارماکولوژی بالینی سیستم تنفسی" را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی:
«خبرگزاری ایسنا» دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی با بیان اینکه افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی، به معنای رفع کمبود پزشک نیست، گفت: وزارت بهداشت در برنامه مشخص و مدونی پیگیر این موضوع خواهد بود تا این ظرفیت ها متعادل و مناسب شود؛ همچنین برای حل مشکل توزیع...
علمی فناوری
از سوی بنیاد علم ایران صورت گرفت
«خبرگزاری ایسنا» در راستای توسعه زیست ‌بوم نوآوری و کارآفرینی از سوی بنیاد علم ایران، بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال به پژوهش‌های فناورانه اختصاص یافت.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» آکادمی کورپی با همکاری انجمن علمی عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ، اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی عمران کشور،اتحادیه انجمن های علمی عمران دانشگاه فنی حرفه ای و انجمن های علمی عمران برتر کشور، دوره آموزش «نرم افزار اتوکد» برگزار می کند...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از موسسه تحقیقات و واکسن سازی رازی، دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی با اشاره به لزوم تزریق دوز یادآور به دریافت کنندگان واکسن های کرونا در کشور گفت: بررسی ایمنی زایی و بی خطری دوز یادآور واکسن رازی کووپارس در مقایسه با...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، اهمیت نقشه برداری هوایی توسط پهپادها و رعایت موضوعات امنیتی سبب شده تا شرکت‌های دانش بنیان، ورودی جدی به این حوزه داشته باشند. یک شرکت دانش بنیان توانست مولتی‌روتور رصد IR-۱، را طراحی کند...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» ستاره‌شناسان شاید برای اولین بار موفق به دیدن نور حاصل از برخورد دو سیاهچاله شده باشند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» پژوهشگران سوئدی موفق شده‌اند گام جدیدی را به سوی توسعه رایانه‌های مشابه مغز انسان بردارند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، نشست بیست و هفتمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی برگزار شد. در این نشست اعضای هیات اجرایی بیست و هفتمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی شامل افراد حقیقی و حقوقی و روسای کمیته‌های تخصصی انتخاب...
علمی فناوری
در سی‌وچهارمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور مطرح شد؛
«خبرگزاری ایسنا» رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور در سی‌وچهارمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌ درخواست های خود را در زمینه الزامات بودجه ۱۴۰۱ مطرح کردند و خواستار حمایت بیشتر مسئولان از این مراکز در سال آینده شدند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است