علمی فناوری 12:18 - 27 مهر 1400
ستاره‌شناسان انگلیسی با استفاده از ماهواره ناسا، برای نخستین بار توانستند روشن و خاموش شدن یک کوتوله سفید را مشاهده کنند.

ستاره‌شناسان برای نخستین بار روشن و خاموش شدن یک کوتوله سفید را مشاهده کردند

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، ستاره‌شناسان "دانشگاه دورام"(Durham University) انگلستان از یک ماهواره استفاده کرده‌اند تا برای نخستین بار، روشن و خاموش شدن یک کوتوله سفید را ببینند.

این گروه پژوهشی، ماهواره ناسا موسوم به "ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران" یا "تس"(TESS) را به کار برده‌اند تا این پدیده منحصر به فرد را رصد کنند.

کوتوله‌های سفید همان چیزی هستند که بیشتر ستارگان پس از سوزاندن هیدروژنی که سوخت آنها را تامین می‌کند، به آن تبدیل می‌شوند. کوتوله‌های سفید تقریبا به اندازه زمین هستند اما جرمی به اندازه جرم خورشید دارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند کوتوله سفیدی که این گروه پژوهشی رصد کرده‌اند، از یک ستاره همراه در حال گردش تغذیه می‌کند.

ستاره‌شناسان در بررسی‌های خود مشاهده کردند که این کوتوله سفید، روشنایی خود را طی ۳۰ دقیقه از دست می‌دهد. پیشتر مشاهده شده بود که این فرآیند، طی چند روز تا چند ماه رخ می‌دهد.

روشنایی یک کوتوله سفید، تحت تاثیر مقدار مواد اطراف آن است که کوتوله سفید از آنها تغذیه می‌کند؛ بنابراین به گفته پژوهشگران، چیزی در تغذیه آن تداخل ایجاد می‌کند.

پژوهشگران امیدوارند که این کشف به آنها کمک کند تا اطلاعات بیشتری را در مورد فیزیک ورای "برافزایش"(Accretion) به دست بیاورند. اجرامی مانند سیاهچاله‌ها، کوتوله‌های سفید و ستاره‌های نوترونی طی فرآیند برافزایش، از مواد اطراف ستارگان همسایه تغذیه می‌کنند.

پژوهشگران این پدیده را در یک سیستم دوتایی ستاره‌ای موسوم به "TW Pictoris" مورد بررسی قرار دادند که حدود ۱۴۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد.

سیستم TW Pictoris، از یک کوتوله سفید تشکیل شده است که از یک "قرص برافزایشی"(Accretion Disk) در اطراف خود تغذیه می‌کند. سوخت این قرص برافزایشی، با هیدروژن و هلیوم ستاره کوچک‌تر همراه آن تامین می‌شود. کوتوله سفید با تغذیه کردن، روشن‌تر می‌شود.

این گروه پژوهشی با استفاده از ماهواره تس که معمولا برای جستجوی سیارات بیرون از منظومه شمسی به کار می‌رود، کاهش و افزایشی را در میزان روشنایی دیدند که پیشتر هرگز در مورد یک کوتوله سفید و در چنین مقیاس زمانی کوتاهی دیده نشده بود.

از آنجا که جریان مواد روی قرص برافزایشی کوتوله سفید که از ستاره همراه آن به دست می‌آید، نسبتا ثابت است، نباید درخشندگی آن را در چنین بازه زمانی کوتاهی به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در عوض، پژوهشگران باور دارند که آنچه شاهد آن هستند، می‌تواند پیکربندی مجدد میدان مغناطیسی سطح کوتوله سفید باشد.

کوتوله سفید در حالت روشن و هنگامی که روشنایی زیاد است، طبق معمول از قرص برافزایشی تغذیه می‌کند. سیستم ناگهان خاموش می‌شود و روشنایی آن کاهش می‌یابد.

به گفته پژوهشگران، هنگامی که این اتفاق رخ می‌دهد، میدان مغناطیسی به سرعت در حال چرخش است؛ به طوری که یک مانع گریز از مرکز، رسیدن سوخت از قرص برافزایشی را به کوتوله سفید متوقف می‌کند. در این مرحله، مقدار سوختی که کوتوله سفید می‌تواند از آن تغذیه کند، تنظیم می‌شود.

سیستم پس از مدتی، گاه و بیگاه دوباره روشن می‌شود و روشنایی به سطح ابتدایی خود باز می‌گردد.

دکتر "سیمون اسکارینجی"(Simone Scaringi)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: تغییرات روشنایی که در کوتوله‌های سفید مشاهده می‌شوند، نسبتا کند هستند و در بازه‌های زمانی بین روزها تا ماه‌ها رخ می‌دهند.

وی افزود: مشاهده درخشندگی TW Pictoris در ۳۰ دقیقه، به نوبه خود خارق‌العاده به شمار می‌رود زیرا در سایر کوتوله‌های سفید دیده نشده و کاملا غیرمنتظره است.

اسکارینجی ادامه داد: این واقعا یک پدیده ناشناخته است و از آنجا که ما می‌توانیم این پدیده را با رفتارهای مشابه در ستارگان نوترونی بسیار کوچکتر مقایسه کنیم، می‌تواند گامی مهم در درک بهتر روند تغذیه سایر اجرام متراکم از مواد اطراف و نقش مهم میدان‌های مغناطیسی در این فرایند باشد.

ستاره‌شناسان امیدوارند در پروژه‌های پژوهشی آینده، نمونه‌های دیگری از این رفتار را جستجو کنند تا اطلاعات بیشتری را در مورد برافزایش به دست بیاورند.

این پژوهش، در مجله "Nature Astronomy" به چاپ رسید.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در حکمی دکتر یونس پناهی را به عنوان معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رئیس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد. متن حکم وزیر بهداشت خطاب به یونس...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه جهرم، کارگاه مجازی با عنوان "ترجمه فیلم و سریال؛ دشواری‌ها و راهبردها" را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، سورنا ستاری با اشاره به گزارش صد روزه معاونت علمی و فناوری گفت: تامین نیازهای کشور در حوزه هوش مصنوعی یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری است. وی ادامه داد: بر همین اساس معاونت...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اداره رقابت و بازارهای انگلیس (CMA) اعلام کرد با توجه به یافته‌هایی که نشان می‌دهد ادغام گیفی (Giphy) در فیس بوک میزان رقابت بین شبکه‌های اجتماعی و بازار آگهی‌های آنلاین را کاهش می‌دهد، چنین تصمیمی گرفته ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» پژوهشگران آمریکایی، نوعی دوربین ابداع کرده‌اند که به اندازه یک دانه نمک است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» رویداد ارائه فناوری‌های صنعت میگو از سلسله رویدادهای «تاب‌آوری و رقابت‌پذیری زنجیره ارزش» است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲۳ آذرماه سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» طی احکامی جداگانه از سوی ناصر سیم‌فروش، روسای کمیته‌های تخصصی «علوم پزشکی»، «علوم بالینی و سلامت» و «ابداعات، اختراعات و فناوری» بیست و هفتمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی منصوب شدند.
علمی فناوری
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه زمینه‌های گسترش پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفت، گفت: به دنبال توسعه رشته‌های مرتبط با پدافند غیرعامل در دانشگاه‌های دولتی هستیم تا هم دانش آکادمیک این حوزه غنی تر شود و هم نیر...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی علوم کامپیوتر دانشگاه الزهرا و انجمن‌های علمی دانشجویی ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه‌های کشور، دوره جامع آموزش پروژه محور نرم‌افزار «پایتون» را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، برای افرادی که مبتلا به بیماری عروق کرونر هستند، رصد دائم سطح کلسترول خون بسیار مهم است. این فرایند به طور معمول نیازمند دریافت نمونه خون است. این دستگاه نوآورانه توسط محققان آکادمی علوم و دانشگاه علم...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است