علمی فناوری 14:36 - 09 آذر 1400

گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه معاونت علمی و فناوری منتشر شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، سورنا ستاری با اشاره به گزارش صد روزه معاونت علمی و فناوری گفت: تامین نیازهای کشور در حوزه هوش مصنوعی یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری است.

وی ادامه داد: بر همین اساس معاونت علمی و فناوری پروژه حمایت از تولید پیکره برای کاربردهای مختلف در حوزه هوش مصنوعی را مورد حمایت قرار داد. تولید پیکره‌هایی در زمینه‌های مورد نیاز کشور مانند پردازش متن، پردازش تصویر، پردازش گفتار، داده‌کاوی و حوزه‌های پزشکی.

وی افزود: در همین راستا ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با هدف حمایت از تولید پیکره برای کاربردهای مختلف درحوزه هوش مصنوعی، از طرح‌های فناورانه این حوزه در قالب اعطاء تسهیلات بلاعوض و وام حمایت کرده است.

حمایت از ماشین‌سازی بومی

وی در بخش دیگری از این گزارش صد روزه به برنامه ماشین‌سازی اشاره کرد و با تاکید بر رفع موانع موجود بر سر راه این کار، گفت: صنعت ماشین سازی، یکی از صنایع حساس و گلوگاهی برای توسعه سایر بخش‌ها و صنایع است. وابستگی در این صنعت یکی از مهم‌ترین موانع توسعه صنعتی کشورها به شمار می‌رود؛ به همین دلیل توسعه آن به یکی از اولویت‌های دولت‌ها بدل شده است.

وی ادامه داد: سال‌ها است که بازار بزرگ و سودده این صنعت راهبردی به بهانه حمایت از حفظ و افزایش ظرفیت تولید به دست واردکنندگان و تولیدکنندگان خارجی افتاده است. براساس برآوردهای انجام شده سالانه بین ۴ تا ۶ میلیارد دلار ماشین آلات صنعتی به کشور وارد می‌شود که سهمی بالغ بر ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل واردات سالانه کشور را به خود اختصاص داده است.

پرداخت ۵۰ درصد قیمت ماشین‌آلات به‌عنوان یارانه به خریداران

معاون علمی و فناوری بیان کرد: گزارش‌ها گویای آن است که صنایع کشور در این حوزه آسیب‌پذیر هستند و با تحریم بخشی از تجهیزات، ممکن است سطح تولید و اشتغال کشور به شدت تحت تاثیر قرار گیرد و چالش‌های بزرگ اقتصادی و حتی امنیتی در کشور ایجاد شود.

وی افزود: در چارچوب این برنامه تا سقف ۵۰ درصد قیمت ماشین‌آلات به عنوان یارانه به خریداران ماشین‌آلات ساخت‌داخل پرداخت شده است و ضمن حمایت از ساخت ماشین‌آلات پیشرفته جدید، صدور گواهی ساخت‌داخل برای سازندگان ماشین‌آلات پیشرفته نیز صورت می‌گیرد.

به گفته ستاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ارائه تسهیلات خرید ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل، به توسعه بازار این ماشین‌آلات کمک می‌کند. طی صد روز اخیر ۲۴ ماشین آلات و تجهیزات صنعتی خطوط تولیدی ایران ساخت با حمایت‌های معاونت علمی فروخته شده است.

معاون علمی و فناوری میزان تسهیلات ارائه شده در این مدت برای توسعه ماشین‌سازی را ۱۶۱ میلیارد ریال عنوان کرد که بازاری ۳۱۲ میلیارد ریالی ایجاد کرده است.

افتتاح ۶ خانه خلاق و نوآوری در کشور در راستای تقویت اقتصاد خلاق

ستاری در این گزارش همچنین به افتتاح خانه‌های خلاق و نوآوری در کشور به عنوان برگ زرین دیگری از خدمات ارائه شده در زیست بوم فناوری و نوآوری اشاره کرد.

وی به دیگر موارد اقدامات ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق اشاره کرد و گفت: حمایت از اعطای سیدمانی به ۱۲ خانه خلاق و نوآوری، تایید و صدور ۲۵ گواهی خانه خلاق و نوآوری، راه اندازی و تقویت صندوق صنایع خلاق از جمله اقدامات این ستاد در ۱۰۰ روز نخست فعالیت در دولت جدید بوده است.

افزایش چشمگیر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق

ستاری در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به افزایش قابل توجه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق کشور از ابتدای شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری، بیان کرد: تا پایان سال ۱۳۹۲، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان تایید شده ۵۵ شرکت بود که این آمار تا پایان سال ۱۳۹۴ به ۲ هزار و ۲۷۵ مورد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه همچنین تعداد شرکتهای دانش بنیان تا سال ۱۳۹۵ به رقمی بالغ بر ۲ هزار و ۹۶۰ شرکت رسید، گفت: امروز نیز بر اساس آخرین گزارش‌های ارائه شده ۶ هزار و ۴۲۲ شرکت دانش بنیان و ۱۴۰۰ شرکت خلاق در کشور فعالیت می‌کنند.

معاون علمی و فناوری با اشاره به قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و خلاق، گفت: در این قانون، حمایت‌های متنوعی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق پیش‌بینی شده است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» شواهد، حاکی از وجود اقیانوسی پنهان در دل قمر "میماس"(Mimas) سیاره زحل است.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» محققان دانشگاه "کپنهاگ" در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند آنزیم‌هایی که قادر به از بین بردن علائم اسید لاکتیک هستند، می‌توانند به درمان سرطان کمک کنند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» بررسی جدید پژوهشگران انگلیسی از کشف یک نشانگر ژنتیکی خبر می‌دهد که با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ ارتباط دارد.
علمی فناوری
معاون پژوهشی وزیر علوم خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» معاون پژوهشی وزیر علوم با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری دانشگاه‌ها با صنعت، از معرفی ۶۱ شرکت به عنوان همکاران دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور خبر داد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی‌فناوری ریاست‌جمهوری با انتشار فراخوانی، از طرح‌های تولیدی در زمینه واکسن‌های دام، طیور و آبزیان حمایت می کند.
علمی فناوری
توسط محققان دانشگاه تهران؛
«خبرگزاری ایسنا» محققان دانشگاه تهران در راستای استحصال انرژی تجدیدپذیر موجود در جریان آب و جلوگیری از آسیب خطوط لوله، طرح تحقیقاتی سامانه فشارشکن نرم در خطوط شبکه توزیع آب شهری را اجرایی کردند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» دانشگاه کاشان با همکاری‌ انجمن‌های علمی دانشجویی این دانشگاه، مسابقه «ایده‌پردازی» با محوریت «انرژی و محیط زیست» برگزار می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نسترن محسنی یکی از اهداف پایش امواج الکترومغناطیسی را، اطمینان از رعایت حدود استانداردهای تشعشعی در شبکه‌ های اپراتوری، که در بستر ارتباطات رادیویی فعالیت می‌کنند، دانست و ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، روز دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰، سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه، علی کریمی فیروز جایی عضو هیات رئیسه، احمد نادری نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و یکی از مشاوران رئیس م...
علمی فناوری
هابل ثبت کرد
«خبرگزاری ایسنا» تلسکوپ فضایی هابل تصویر خیره‌کننده دیگری از اعماق فضا ثبت کرده و این بار کهکشان "ان‌جی‌سی ۳۳۸۱"(NGC ۳۳۱۸) را نمایش می‌دهد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است