بین‌الملل 16:52 - 27 مرداد 1398
در واکنش به تصمیم بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و ارییه ادرعی، وزیر داخلی این رژیم مبنی بر ممانعت از ورود رشیده طلیب و ایلهان عمر، دو نماینده کنگره آمریکا و پس از توئیت‌های ترامپ که از این تصمیم نتانیاهو حمایت و آن دو نماینده را یهودستیز توصیف کرد، سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرد، انتقاد از سیاست‌های رژیم صهیونیستی به منزله آزادی بیان بوده و به معنی یهودستیزی نیست.

واکنش عفو بین‌الملل به تصمیم رژیم صهیونیستی درباره دو نماینده آمریکایی

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه القدس العربی، نهادهای سازمان عفو بین‌الملل در اراضی اشغالی و آمریکا طی یک واکنش مشترکی اعلام کردند، انتقاد از سیاست‌های دولت رژیم صهیونیستی در چارچوب آزادی بیان قرار دارد و نمی‌توان این اظهارات را یهودستیزی قلمداد کرد.

در این راستا،‌ مدیر کل سازمان عفو بین‌الملل در اراضی اشغالی گفت، دولت رژیم اشغال‌گر بدون هیچ شرطی به رهبران دیگر کشورها مانند رئیس جمهوری فیلیپین و افسران ارشد ارتش میانمار که مظنون به نقض حقوق بشر، جنایت‌های جنگی و جنایت‌ علیه بشریت هستند، اجازه می‌دهد وارد اراضی اشغالی شود. رژیم صهیونیستی با افتخار از رهبرانی مانند رئیس جمهوری مجارستان و برزیل که از تشکیلات جدید نازیسم حمایت می‌کنند، استقبال می‌کند، اما از یهودستیز خواندن کسانی که به انتقاد از سیاست‌های این رژیم می‌پردازند، إبا ندارد.

این مسؤول بین‌المللی با بیان اینکه اسرائیل تنها با استناد به دیدگاه‌های سیاسی اشخاص منتقد این رژیم، مانع از ورود آنها به اراضی اشغالی می‌شود، تصریح کرد، نمی‌توان انتقاد از سیاست‌های اسرائیل و نقض حقوق بشر توسط این رژیم را اقداماتی خشونت‌آمیز دانست.

همچنین مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل در آمریکا گفت: ترامپ به سخنان جنجالی و تفرقه آمیز خود ادامه می‌دهد و این مساله‌ به کسانی که برای دفاع از حقوق اساسی خود می‌جنگند، آسیب می‌زند. آزادی بیان بخشی از حقوق اساسی انسان است و مخالفت با سیاست دولتی یا ابراز نارضایتی از نقض حقوق بشر را نمی‌توان یهودستیزی یا انزجار از ملت خاصی تعبیر کرد.

وی افزود: ما از همه کسانی که از حقوق بشر حمایت می‌کنند، انتظار داریم با صراحت نسبت به اقدامات ضد حقوق بشری واکنش نشان دهند.

نهادهای مذکور سازمان عفو بین‌الملل بر ضرورت توقف شهرک‌سازی‌های غیرقانونی، توقف بازداشت‌های اجباری فعالان فلسطینی از جمله کودکان و احترام به آزادی بیان و اندیشه تاکید کردند.

همچنین در این خصوص، یک پژوهشگر یهودی تاکید کرد، تعریف تحریف شده از یهودستیزی به صورت روزافزون در جهان، رژیم صهیونیستی را از نقد و انتقاد مصون می‌دارد و این رژیم از این مساله برای ساکت کردن منتقدان خود سوء استفاده می‌کند.

یک تاریخ‌نگار یهودی هم گفت، تعدادی از فرهیختگان یهودی و غیر یهودی اسرائیلی به تعریف تحریف شده از یهودستیزی کمک می‌کنند و کسانی را که به لحاظ سیاسی به ویژه در موضوع درگیری اسرائیل و فلسطین با رژیم صهیونیستی مخالف هستند، همواره ضدیهود توصیف می‌کنند.

همچنین سردبیر روزنامه معاریو نوشت، نتانیاهو با ترامپ، روابط شخصی بسیار خوبی دارد اما این ارتباط نتانیاهو و رژیم صهیونیستی را تابع ترامپ می‌کند. نتانیاهو در تصمیمش برای ممانعت از ورود دو نماینده مذکور به اراضی اشغالی که انتقاداتی را در تل‌آویو و جامعه یهودی در آمریکا به نتانیاهو وارد کرده است، تنها به خاطر شخص ترامپ، در مقابل همه ایستاده است. او در این خصوص حتی در مقابل نزدیکان خود از جمله خانواده‌اش، وزارت خارجه و امنیت اسرائیل، وزرای حزب لیکود، رهبران داخل حزبش و سفیر اسرائیل در واشنگتن ایستاد که چند روز پیش گفته بود، رژیم صهیونیستی باید به این دو نماینده اجازه ورود دهد. او در مقابل همه این اشخاص و مقامات ایستاد تا از ترامپ حمایت کند که نسبت به دادن اجازه ورود به طلیب و عمر به اراضی اشغالی ابراز نارضایتی کرده بود.

وی افزود، نتانیاهو باید میان منافع اسرائیل و ترامپ یکی را انتخاب کند، نتانیاهو و ترامپ در دوره انتخاباتی قرار دارند. سرنوشت نخست وزیر اسرائیل ظرف یک ماه مشخص می‌شود اما ترامپ همچنان در آغاز مسیر انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد و از این دو نماینده دموکرات به عنوان پرچم قرمزی برای جلب حمایت پایگاه مردمی و انجلیکانی خود استفاده می‌کند. ترامپ به این لطف نتانیاهو نیاز داشت که پس از هر توییت ترامپ درباره این دو نماینده به او این لطف را عرضه کرد. هر چند که این دو نماینده با رویکرد پیروزگونه به فلسطین سفر کنند، باز هم نتانیاهو متحمل ضربه‌ای می‌شود، ضربه‌ای که خودش داوطلب دریافت آن از سوی ترامپ است.

سردبیر روزنامه معاریو در ادامه به نقل از یکی از نزدیکان نتانیاهو نوشت، نخست وزیر اسرائیل می‌توانست تصمیم دیگری بگیرد اما او هر آنچه که آرزویش را داشته مانند دستیابی به قدس اشغالی، جولان و حمایت سیاسی نامحدود و کمک به رقابت‌های انتخاباتی به وسیله ترامپ به دست آورده است و اکنون هنگامی که رئیس جمهوری آمریکا نیاز به کمک دارد، نتانیاهو نمی‌تواند به او پشت کند. تصمیم نتانیاهو تنها پاسخ مثبتی به بخشش‌های ترامپ نیست بلکه او می‌خواهد ترامپ را تحت فشار قرار دهد تا پیش از انتخابات پارلمانی که قرار است ۱۷ سپتامبر برگزار شود، به اراضی اشغالی سفر کند و همچنین یک ائتلاف دفاعی بیهوده را با او اعلام کند. وی در پایان نوشت: نتانیاهو پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی به هر چه از ترامپ رسد، نیاز دارد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» منابع میدانی مدعی زخمی شدن چند سرباز ترکیه مستقر در منطقه "الشیخ عقیل" در حومه حلب در پی حملات نظام سوریه شدند.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» دبیرکل سازمان ملل از هند خواست تا به صورت کامل حقوق بشر در کشمیر را رعایت کند و بر گفتگو بین دهلی نو و اسلام آباد برای حل مناقشه این منطقه تاکید کرد.
بین‌الملل
ضمن مخالفت با طرح "معامله قرن"
«خبرگزاری ایسنا» نامزد ریاست حزب کارگر انگلیس اعلام کرد، از حقوق ملت فلسطین از جمله حق بازگشت آوارگان فلسطینی حمایت می‌کند.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان تأکید کرد اگر اسرائیل با تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس موافقت کند تشکیلات خودگردان آماده امضای توافق صلح با تل‌آویو ظرف دو هفته است.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» سازمان مبارزه با تروریسم عراق اعلام کرد، بانک کاملی از داده‌های اطلاعاتی درباره بقایای نیروهای تروریستی داعش در اختیار دارد.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» «عباس کارا آغاچلی» عضو هیئت علمی روابط بین الملل از دانشگاه گیرسون Giresun در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ترامپ به دنبال افزایش شانس خود برای برد در انتخابات ریاست جمهوری پیش روست. وی یادآور شد: در همین راستا تلاش می کند با جلب رضایت صهیونیست ها و به...
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» یک شبکه عبری زبان از اقدام مسؤولان مصری در ساخت دیواری در مرزهای غزه خبر داد.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» یک مقام وابسته به دولت مستعفی یمن جزئیات مرحله اول توافق طرف‌های درگیر در این کشور درباره تبادل اسرا را فاش کرد.
بین‌الملل
«خبرگزاری ایسنا» یک مقام وابسته به دولت مستعفی یمن جزئیات مرحله اول توافق طرف‌های درگیر در این کشور درباره تبادل اسرا را فاش کرد.
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، محمدعلی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن اظهار داشت: تصمیم صلح مانند جنگ به اراده، تصویب و اطلاع رسانی نیاز دارد اما عربستان برخلاف ادعای خود برای صلح در یمن هرگز جدی نبوده است. وی با بیان این مطلب افزود: رو...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است