فرهنگی‌هنری 18:23 - 05 بهمن 1399
در مراسم گرامیداشت آیت الله خسروشاهی مطرح شد؛
مراسم گرامیداشت مرحوم خسروشاهی عصر امروز با حضور شخصیت‌هایی همچون محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه-، حجت الاسلام والمسلمین دین پرور - رئیس بنیاد نهج البلاغه-، حجت الاسلام والمسلمین دعایی – مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و برخی از علما و اندیشمندان جهان اسلام از سوی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به صورت مجازی برگزار شد.

وحدت آفرینی از ویژگی‌های اصلی مهم مرحوم خسروشاهی بود

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی – پژوهشگر علوم اسلامی - در این مراسم که عصر امروز یکشنبه (۵ بهمن ماه) برگزار شد با اشاره به شخصیت مرحوم خسروشاهی گفت: ایشان از چهره‌های موفق فرهنگی و خدمات دینی بودند. نه تنها در ایران بلکه در خارج از ایران نیز بی نظیر بودند. می‌توان گفت به اندازه یک رجل بین المللی آثار و فعالیت‌های فرهنگی، علمی و دینی داشتند. از علما و مفاخری بودند که باید آثارشان را جمع آوری کنیم و در اختیار نسل‌های آینده قرار بدهیم.

حجت الاسلام والمسلمین دعایی – مدیرمسئول روزنامه اطلاعات – نیز در ادامه با بیان اینکه مرحوم خسروشاهی منشأ خدمات ارزشمندی در حوزه علمیه قم بودند و سابقه آشنایی بنده با ایشان به سال ۴۲ بر می‌گردد عنوان کرد: مرحوم خسروشاهی در زمره فعالان مبارزاتی قم بودند و با بزرگان آن زمان ارتباط‌های گسترده ای داشتند. نشریه بعثت را با همکاری بزرگانی چون مرحوم هاشمی، شهید با هنر و ... راه اندازی کردند که منشأ وحدت باشند.

وی گفت: همواره مواضع شخصی خود را بدون هیچ گونه توهینی مطرح می‌کردند و چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب در فعالیت‌های اجتماعی سهیم و یک شخصیت قابل احترام برای امام راحل بودند به دلیل توانایی بالایی که داشتند یکی از مسئولیت‌هایی که امام (ره) به ایشان دادند در وزارت ارشاد بود. زمانی که در واتیکان سفیر ایران بودند به دلیل روشن بینی که داشتند منشأ برکات فراوانی بودند و تمام سران کشورهای اسلامی برای مرحوم خسروشاهی احترام قائل بودند.

وی گفت: در نگارش، ترجمه و تحقیق بسیار فعال بودند و در زمینه وحدت همواره سعی می‌کردند فعالیت داشته باشند و ارتباط برجسته‌ای با محافل دانشجویی داشتند و در جلسات نهضت آزادی حضور داشتند. اگر قرار بود راه دیگری را انتخاب کنند بدون هیچ گونه گستاخی و رفتار بی ادبانه‌ای این امر را انجام می‌دادند و سعی در تدوین و نگارش تاریخ انقلاب داشتند. علاقه ویژه‌ای به رهبری داشتند و همواره به یاد دوستان‌شان بودند.

محمدمهدی جعفری – استاد دانشگاه شیراز – هم در ادامه  با اشاره به شخصیت وحدت آفرین مرحوم خسروشاهی گفت: ایشان از طرفداران اخوان المسلمین و شهید نواب صفوی بودند و همواره برای رفع سوء تفاهم‌های شیعه و اهل سنت مقاله می‌نوشتند. پیوسته از آرمان فلسطین و ضد استعماری مردم فلسطین دفاع می‌کردند و در این راه سخت می‌کوشیدند. یکی از کسانی که فلسطین و آرمان‌های فلسطین را به خوبی معرفی کردند مرحوم خسروشاهی بودند. از لحاظ ترجمه و تالیف نیز از اندیشمندان و روحانیون به نام بودند و یکی از کتاب‌های ارزشمندشان کتاب امام علی (ع) صوت عدالت انسانی ترجمه جرج جرداغ مسیحی بود.

محمود خسروشاهی – فرزند استاد خسروشاهی و رئیس مرکز بررسی‌های اسلامی – نیز در ادامه این مراسم تاکید کرد: مرحوم خسروشاهی از سال ۱۳۳۳ کار فرهنگی و نوشتن را آغاز کردند و پس از آن کارهای تحقیقی را انجام داده‌اند. مرحوم خسروشاهی همزمان با نوشتن و ترجمه در کارهای علمی و فقهی نیز مشارکت داشتند. در حدود ۳۰ سالگی از علما اجازه اجتهاد داشتند اما وظیفه خود را در عرصه‌های علمی و فرهنگی دیدند اما محدود به حوزه نشدند. در همین راستا چند ماموریت رسمی در واتیکان و قاهره داشتند و در راستای وحدت و تقریب امت کتاب‌های متعددی را نوشته‌اند. مرحوم خسروشاهی موسساتی را تاسیس کردند تا از طریق این موسسات به فعالیت‌های وحدت آفرین بپردازند. بالای ۲۲۰ کتاب منتشر کردند که یا تالیف خودشان یا ترجمه و یا با کوشش ایشان بوده است. اعلامیه‌ها و بیانیه‌های ارزشمندی را از زمان انقلاب جمع آوری کردند که بسیار ارزنده و نفیس هستند. مجموعه حدیث روزگار نیز بالای ۴۰ یا ۴۵ جلد منتشر شده است. ایشان همواره نگاه فراجناحی و بی طرفانه نسبت به موضوعات داشتند.

وی گفت: یکی دیگر از کارهای ارزشمند پدر مرحوم بنده تاسیس کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی در سال ۹۴ بود که این کتابخانه با هزینه شخصی ایشان و یکی از خیرین افتتاح شده است. این کتابخانه در ۵۰۰۰ متر افتتاح شده و بیش از ۱۰۰ هزار جلد مخزن دارد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، آیین پایانی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک عصر امروز یکشنبه ۱۷ اسفند ماه در تالار وحدت برگزار شد. پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت قرآن مجید توسط یک قاری نوجوان آغازگر مراسم امروز بود. الهه رضایی مجری برنام...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» دکتر علیرضا زالی با اشاره به جایگاه والای حوزه بهداشت دانشگاه در کشور گفت: در اپیدمی کرونا نیروهای خدوم بهداشتی کارنامه درخشانی را برای دانشگاه به ارمغان آوردند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» در وبینار «چالش‌ها و راهکارهای توسعه و ترویج زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره هند» عنوان شد به زبان فارسی نباید فقط به عنوان یک زبان دینی و مذهبی نگریسته شود بلکه این زبان می‌بایست به عنوان یک زبان فرهنگی و تجاری نیز معرفی شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» دبیر نخستین «جشنواره بین المللی پویانمایی استاپ موشن خانگی» با بیان اینکه اینکه حضور1750 اثر ملی و بین المللی در نخستین دوره این جشنواره، آن هم در شرایط کرونایی، بسیار امیدوار کننده است گفت: این حضور ما را برای ادامه این جشنواره در سال های ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» سومین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور با تاکید بر نقش دانشگاه باستانی جندی‌شاپور این هفته برگزار می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران به تشریح برنامه‌های محوری بنیاد در چند روز باقی‌مانده به «۲۲ اسفند، روز بزرگداشت شهدا» پرداخت و همایش علمی و حقوقی حماسه اسوه‌های ماندگار و کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز را از مهمت...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» نمایشنامه‌های «نیلوفرهای آبی» و «گرگ عاشق» نقد می‌شوند.
فرهنگی‌هنری
وزیر آموزش و پرورش:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر آموزش و پرورش از تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در هیئت وزیران خبر داد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر محسن ربیعی عصر یکشنبه در حاشیه نشست مشترک با جامعه کارگری استان مرکزی در جمع خبرنگاران گفت: کارگران همواره یکی از اقشار تأثیرگذار و نقش آفرین در تاریخ ۴۲ ساله انقلاب بوده‌اند و در عرصه‌های مختلف نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌اند. ...
فرهنگی‌هنری
اظهارات تازه وزیر میراث
«خبرگزاری ایسنا» وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی با اشاره به تلاش برای تصویب طرح تعطیلات زمستانه مدارس تا پیش از پایان دولت دوازدهم، درباره آخرین تصمیمات برای سفرهای نوروزی سخن گفت.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است