اجتماعی 12:42 - 08 آذر 1400

تردد تاکسی و موتورسیکلت‌های کاربرات از سال ۱۴۰۱ ممنوع می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی میرزایی قمی در برنامه در انتهای الوند اظهار کرد: معمولاً وقتی وارد فصل سرد سال می‌شویم آلودگی هوا بیشتر می‌شود. علت این مهم برودت هوا و عدم تخلیه آلودگی‌های تولیدی است. هرچقدر سرما شروع شود پایداری جوی و عدم وزش باد و بارندگی را داشته باشیم آلودگی بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: منابع تولید کننده آلودگی و خروج آلودگی و تهویه هوا دو عامل ثابت مؤثر در آلودگی است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست توضیح داد: در سازمان حفاظت از محیط زیست، مطالعه سیاهه انتشار برای کلانشهرها را با همکاری دانشگاه تهران با رویکرد آلودگی هوا انجام دادیم که این مطالعه وضعیت آلودگی را در کلانشهرها مشخص می‌کند. منابع ثابت و منابع متحرک و سهم هریک از این دو عامل در هریک از کلانشهرها مورد ارزیابی قرار گرفتند.

میرزایی قمی تاکید کرد: شهرهای ما متفاوت هستند. عمده سهم عامل آلودگی برخی شهرها مانند تهران مربوط به منابع متحرک است. در برخی شهرهای صنعتی سهم منابع ثابت بیشتر از منابع متحرک است. شهر اصفهان و اراک شرایط بدین صورت است و در برخی شهرها مانند اهواز نیز پدیده گرد و غبار را داریم.

وی ادامه داد: عمدتاً در شش ماه دوم سال و بخصوص سه ماه آخر سال منابع متحرک دیزلی بیشترین سهم را در تولید آلاینده‌ها و ذرات معلق در تهران دارند. به عبارتی یک سوم از آلودگی‌ها مربوط به تردد وسایل نقلیه دیزل است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست تصریح کرد: معاینه فنی معاینه فنی نقشی اساسی دارد. محیط زیست درباره خودروهای صفر، مجوزهای زیست محیطی لازم را می‌دهد و استاندارد آلایندگی یورو ۵ را درباره آنها اعمال می‌کند. از ال آینده استاندارد آلایندگی به یورو ۶ ارتقا می‌کند.

میرزایی قمی یادآور شد: طبق قانون هوای پاک، خودروها چهار سال پس از تولید باید برای معاینه فنی مراجعه کنند که این امر به پایش خودروها کمک می‌کند.

وی در ادامه خبر داد: آئین نامه جدید برای معاینه فنی برای سال ۱۴۰۱ نوشته شده که بر اساس آن تردد تاکسی‌ها و موتورسیکلت‌های کاربراتوری در سطح کلانشهرهایی که اولویت آلایندگی دارند ممنوع است. همچنین ورود خودروهای ال ایی زد به محدوده کاهش انتشار نیز ممنوع خواهد بود. پلیس راهور نیز باید در این بخش اعمال قانون کند و به ویژه باید از تردد موتورهای کاربراتوری از سال ۱۴۰۱ جلوگیری شود.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست تاکید کرد: در برخی نیروگاه‌ها سوخت مازوت استفاده می‌شود اما ۵ نیروگاه اصلی در شهرهای بزرگ پلمپ شدند و سازمان محیط زیست هیچ مجوزی درباره مازوت سوزی صادر نکرده و نمی‌کند. وضعیت آلودگی و سلامت مردم برای ما مهم است و مجوزی نیز در این بخش صادر نکردیم.

میرزایی قمی گفت: در قانون هوای پاک ۳۴ ماده در ۲۵ محور اصلی داریم و حدود ۲۱ دستگاه اجرایی در این باره تکلیف دارند اما ۱۱ دستگاه اصلی احصا شدند که تکالیف اصلی را در این باره دارند. ۱۷۰ تکلیف در این بخش داریم که ۱۲۰ تکلیف مربوط به این ۱۱ دستگاه است.

وی ادامه داد: باید نوسازی وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق بیفتد. آلایندگی وسایل حمل و نقل عمومی به وسایل مشابه، ۴ تا ۵ برابر است. وزارت کشور در این بخش وظیفه دارد توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی را انجام دهد. همچنین اسقاط وسایل را داریم اما متأسفانه این بحث در کشور معطل مانده است و این بخش در دوره‌ای با واردات خودرو گره خورده بود. از سال ۹۸ که واردات ممنوع شد این اتفاق معطل شد اما یک قانون دیگر داشتیم که خودروسازان داخلی را موظف به اسقاط خودرو کرده بود. پیگیر اصلاح این قانون بودیم و در انتهای دولت یازدهم مصوب کردیم و اما وزیر صمت دولت دوازدهم اعلام کرد که این مصوبه علیه خودروسازان داخلی است و در حال حاضر هیچ اسقاطی نداریم.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست تصریح کرد: در سال ۱۳۹۹، ۲۱۶۸۰ تن را به دلیل آلودگی هوا از دست دادیم که رقم قابل توجهی است. چطور برای کرونا ستاد ملی تشکیل دادیم و همه برای حل مسئله متحد شدند باید به همین نحوه درباره آلودگی هوا ستاد ملی داشته باشیم و در غیر اینصورت اتفاق مثبتی نمی‌افتد. در سال ۱۳۹۹ هزینه آسایش از دست رفته ۳۰ میلیارد دلار بوده است. خسارت آلودگی بر سلامت مردم نیز بالغ بر ۱۰۶ هزار میلیارد تومان است از اینرو باید در این بخش سرمایه گذاری کنیم و تا زمانی که بودجه نگذاریم و پیگیری نکنیم مسئله حل نمی‌شود.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» شهرداری تهران تمهیدات خود برای پوشش افراد بی‌خانمان در شب‌های سرد را تشریح کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه نزدیک شدن پایان مهلت بخشودگی دو برابری جرایم رانندگی، به منظور بهره‌مندی آحاد مردم از این امکان، خدمت ارائه وضعیت خلافی خودرو تا ساعت ۱۷ روز پنج شنبه ۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۰ در تمامی دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰...
اجتماعی
استاندار تهران تاکید کرد:
«خبرگزاری ایسنا» استاندار تهران با تاکید بر لزوم ساماندهی ۴۸ لکه صنعتی در استان تهران، گفت: قطعا باید محدوده‌های صنعتی در استان تهران ساماندهی شوند که این کار از طریق دولت نیز در حال پیگیری است.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، اکبر نیکزاد شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همزمان با سیل به فوریت بحث آماربرداری خسارات حوزه مسکن را انجام و به دولت منعکس کرد، اظهار داشت: ‬دولت تشکیل جلسه داد و پیشنهادهایی که...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا امین زاده بیمار ۵۹ ساله دیالیزی دامغانی بعد از ظهر چهارشنبه برای انجام دیالیز به بیمارستان رضایی دامغان مراجعه می‌کند و گفته می‌شود این بیمار برای استفاده از آسانسور اقدام و به دلیل نقص سیستم بالابر جان خود را از ...
اجتماعی
«خبرگزاری ایسنا» شرکت نساجی هلال ایران ۲۰ هزار پتوی امدادی جهت امدادرسانی به سیل‌زدگان استان‌های هرمزگان و کرمان در اختیار سازمان امداد و نجات قرار داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه تنهایی اظهارداشت: با توجه به ضرورت اجرای اقدامات پیشگیرانه به منظور رضایت شهروندی و جلوگیری از جاری شدن آب‌های سطحی و وقوع آب‌گرفتگی در معابر اصلی و فرعی عملیات عمرانی تخریب نهر روباز و لوله گذاری و تسطیح و پیاده رو...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در سلسله بازدیدهای هفتگی خود از مناطق پایتخت، و در راستای پویش قرار خدمت، فردا پنجشنبه ۳۰ دی ماه، به منظور بررسی مشکلات، چالش‌ها و فرصت‌های موجود در هر منطقه و برای افزایش سطح رضایتمندی شهروندان ...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سومین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به تخلفات شهرداری شهریار امروز (۲۹؛ دی ماه) به ریاست قاضی بابایی در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. در ابتدای جلسه قاضی از سید علی درخشان متهم ردیف چهارم پرونده معاون شهرسازی وق...
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ «تهران در روز هوای پاک آلوده است» تیتری بود که امروز ۲۹ دی ماه در شبکه‌های مجازی و سایت‌های خبری منتشر شد. تیتر بیان گر همه چیز است. بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، تهرانی‌ها از ابتدای سال تنها ۳ روز هوای...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است