استانی 08:26 - 24 خرداد 1403
مرکز پلاسمای زنجان که قرار بود با همکاری دانشگاه آزاد زنجان شروع به کار کند، به خاطر ایجاد حواشی زیاد و اعتراض بسیاری از پزشکان به دلیل به خطر افتادن سلامت اهدا کنندگان، با ورود شورای تامین استان پلمپ شد.

چرا مرکز پلاسمای زنجان پلمب شد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، بهمن ماه سال گذشته بود که نشست خبری مدیرکل انتقال خون استان زنجان با اصحاب رسانه برگزار شد. در این نشست سیامک اسدی از ایجاد یک مرکز پلاسما در زنجان با حمایت یک واحد دانشگاهی انتقاد و اعلام کرد که وجود همچین مرکزی سبب محل کاسبی خواهد شد و حس خوب نوعدوستی و کمک به یکدیگر توسط مردم از بین خواهد رفت.

وی مطرح کرد اگر موضوع فروش پلاسما در زنجان رواج پیدا کند، دیگر کسی برای رضای خدا خون اهدا نمی‌کند و تمام فروشندگان پلاسما به مرور به کم‌خونی نیز مبتلا می‌شوند.

موضوع از چه قرار بود؟

دانشگاه آزاد زنجان با امضای تفاهم‌نامه‌ای با یک شرکت خصوصی، یک مرکز پلاسما در داخل دانشگاه آزاد زنجان سایت اعتمادیه ایجاد کرد. در تفاهم‌نامه همکاری هم که در شهریور ماه 1401 امضا شد؛ در این تفاهم‌نامه، امضای رئیس دانشگاه آزاد زنجان به همراه رئیس هیئت مدیره این شرکت خصوصی و یکی از مسئولان عالی رتبه استانی دیده می‌شود.

البته ناگفته نماند قبل از امضای این تفاهم‌نامه، مدیرکل انتقال خون استان زنجان در این زمینه هشدارهای لازم را به مسئولان استانی داده بود که ایجاد این مرکز به ضرر مردم استان زنجان خواهد بود؛ نکته قابل توجه موضوع اینجاست که طی سال‌های گذشته چند رسانه رسمی کشور از وابستگی یکی از مدیران این شرکت دارویی که اخیراً با دانشگاه آزاد زنجان تفاهم‌نامه همکاری ایجاد کرده است به یکی از شرکت‌های وابسته رژیم صهینویستی نوشته بودند. گویا یکی از مدیران فعلی این شرکت دارویی، قبلاً در یکی از شرکت‌های وابسته به رژیم صهیونیستی در خارج از کشور فعالیت می‌کرد و حال مشخص نیست این تفاهم‌نامه چگونه به دور از چشم نیروهای امنیتی امضا شده است.

در شهریور سال گذشته احمد نقیلو رئیس دانشگاه آزاد زنجان در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های استان گفت: با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری جامع علمی-پژوهشی مابین یک هلدینگ دارویی فعال در حوزه پلاسما و این واحد دانشگاهی، مرکز جمع آوری و تحقیقات پلاسما و مجله علمی-پژوهشی راه‌اندازی می‌شود.

وی حتی ابراز امیدواری کرده بود: با راه‌اندازی مرکز جمع‌آوری پلاسما و مرکز تحقیقات پلاسما و مجله علمی-پژوهشی از ظرفیت حداقل 50 نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه در حوزه‌های علوم زیستی، پرستاری و مامایی استفاده شود. نقیلو گفته بود ایجاد این مرکز برای تولید دارو مورد استفاده خواهد بود و تلاش خواهیم کرد گام‌های بعدی را هم انجام دهیم.

اما این پایان کار نبود و ایجاد مرکز پلاسمای خون در زنجان با حمایت دانشگاه آزاد زنجان که در چند ماه گذشته حواشی زیادی را ایجاد کرده بود، بالاخره احمد نقیلو رئیس دانشگاه آزاد زنجان در مصاحبه با خبرنگار تسنیم از موضع خود عقب‌نشینی کرد و چند ماه پیش گفت: مرکز پلاسمای ارتباطی به دانشگاه آزاد زنجان ندارد و فقط محل‌ این مرکز را به شرکت هلدینگ اجاره دادیم.

البته عقب‌نشینی رئیس دانشگاه آزاد زنجان در نوع خود بی‌سابقه بود. مسئولی که تا شش ماه پیش دانشگاه آزاد زنجان را پیش‌رو در کارهای علمی و پژوهشی توصیف کرده بود و ایجاد مرکز پلاسما را برای خود افتخاری می‌دانست، بعد از گذشت چند ماه و با ایجاد حواشی زیاد، اعلام کرد که دانشگاه آزاد زنجان فقط موجر است و مکان را به این مرکز اجاره داده است!

ظاهر موضوع اینطور بود که با ایجاد این مرکز، زالوی استریل و قارچ گانودرما و همینطور تولید دارو ایجاد شود ولی واقعیت چیز دیگری بود و آن هم محلی برای کاسبی، تجارت و دلالی با پلاسمای مردم! پلاسمایی که طبق نظر کارشناسان برای اهداکنندگان ضررهایی دارد و این موضوع ثابت شده است.

بالاخره این مرکز چند وقت پیش با دستور شورای تامین پلمب شد و حتی محسن افشارچی استاندار زنجان هم در این زمینه به خبرنگار تسنیم گفت که ایجاد این پروژه لغو شد و دیگر خبری از مرکز پلاسما نخواهد بود.

حجت‌الاسلام علی فرجی برحق رئیس‌کل دادگستری استان زنجان در خصوص پلمب این مرکز گفت: این مرکز به دستور و مصوبه شورای تأمین استان پلمب شد.

سیامک اسدی مدیرکل انتقال خون استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: اهدای پلاسما هم برای دهندگان و هم برای گیرندگان ضرر دارد و وجود همچین مرکزی برای زنجان صلاح نبود.

وی گفت: خوشبختانه این مرکز توسط نهادهای قضایی و امنیتی پلمب شد و اجازه ندادند وجود همچین مرکزی، حواشی جدی را برای استان ایجاد کند.

مدیرکل انتقال خون استان زنجان تصریح کرد: با وجود مرکز پلاسما، دیگر کسی اهدای خونی انجام نمی‌داد و به خاطر خرید پلاسما، بسیاری از مردم راغب به فروش پلاسمای خود بودند و همین موضوع خطرات جدی برای سلامتی آنان ایجاد می‌کرد.

وی با بیان اینکه با ایجاد همچین مرکزی مخالف داریم، گفت: بارها نظرات کارشناسی خود را ارائه کرده بودیم. طبق نظر کارشناسان ایجاد مرکز پلاسما به ضرر سلامتی مردم بود.

انتهای پیام/


12062844
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ پنج‌شنبه ۲۸ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ چهارشنبه ۲۷ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» استان‌های مختلف کشور با نوای یا ابوالفضل العباس در روز تاسوعای حسینی، عشق خود را به سقای تشنه لب کربلا نشان دادند.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» استان‌های مختلف کشور با نوای یا ابوالفضل العباس در روز تاسوعای حسینی، عشق خود را به سقای تشنه لب کربلا نشان دادند.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ یکشنبه ۲۴ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ شنبه ۲۳ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ شنبه ۲۳ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه از آمادگی چهار فروند بالگرد برای مهار آتش‌سوزی ارتفاعات کچل گیلانغرب خبر داد.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های استانی مورخ پنج‌شنبه ۲۱ تیر را در گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
استانی
«باشگاه خبرنگاران» با توجه به مصرف برق و گرمای بی سابقه هوا ادارات استان ها فردا ۲۱ تیر تعطیل اعلام شدند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است